Shell Genel İş İlkeleri

Zorlu bir dünyada faaliyet gösteren küresel bir enerji şirketi olarak performans ve etik davranış standartlarımızı yüksek düzeyde tutuyoruz. Temel değerlerimiz olan dürüstlük, doğruluk ve insanlara saygıya uygun yaşamamız itibarımızı güçlendiriyor. Sekiz İş İlkemiz bu temel değerlere dayanıyor ve güven, açıklık, ekip çalışması ve profesyonelliği nasıl desteklediğimizi ve yaptıklarımızdan nasıl gurur duyduğumuzu gösteriyor.

Genel İş İlkeleri'mizi 1976'da yayınladığımızda inançlarını belirten ve paylaşan ilk küresel şirketlerden biri olduk. Bu ilkeler çerçevesinde sürdürülebilir kalkınmaya, kısa ve uzun vadeli çıkarların dengelenmesine ve aldığımız kararlarda ekonomik, çevresel ve sosyal hususların bütünleştirilmesine katkıda bulunmayı taahhüt ediyoruz.

Tüm Shell çalışanlarının ve yüklenicilerinin ve faaliyet gösterdiğimiz ortak girişimlerde bulunanların her zaman iş ilkelerimizi anlaması ve bunlara göre davranması bekleniyor. Birlikte çalışmadığımız tedarikçileri ve ortak girişimcileri de muadil ilkeleri uygulamaya teşvik ediyoruz.

 

Shell Çalışma Kuralları

Çalışma Kurallarımız, Shell Genel İş İlkelerinin temel değerlerimize paralel olarak nasıl uygulanacağı konusunda çalışanlarımıza rehberlik etmektedir. Yasalara ve yönetmeliklere nasıl uyulacağı ve müşterilerle, toplumlarla ve çalışma arkadaşlarıyla nasıl ilişki kurulacağı konusunda pratik tavsiyeler sunmaktadır.

Shell Çalışma Kuralları, çalışanlarımızın uymalarını beklediğimiz standartları ve benimsemelerini beklediğimiz davranışları açıklamaktadır.

Shell Çalışma Kuralları şu gibi alanları kapsamaktadır: yolsuzluk ile mücadele, ulusal ve uluslararası ticaret, çalışanlar ve emniyet, bilgilerin ve varlıkların korunması ve iletişim.

Shell Çalışma Kurallarını indirin

 

Çalışma Koşulları

Shell olarak Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık’ın bizi güçlendirdiğine inanıyor ve şirketimizde bu alanda sürdürülebilir ilerleme sağlayabilmek için yeni projeler geliştiriyoruz. Shell değerlerimiz arasında olan İnsana Saygı mottomuz çerçevesinde, çalışanlarımıza eşit fırsatlar sağlayan politikalar geliştiriyoruz.

Shell’de Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık’ı, iş planlarımızın tam olarak merkezine konumlandırıyor ve iş kolu/iş kademesi bazında yönetim ekibimiz tarafından da desteklenen hedefler belirliyoruz.

Şirketlerimizde kültürel ve kişisel farklılıklara değer veriyoruz. Shell tüm politikalarının temelinde kadın erkek ayırmaksızın tüm çalışanları için eşitlik ilkesini sağlamayı hedefliyor. Bu eşitlik ilkesi doğrultusunda çalışanlarımızın kendilerini güvende hissedebilecekleri bir çalışma ortamı yaratıyor ve onlara potansiyellerini kullanabilecekleri fırsatlar sunuyoruz.

Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık yaklaşımı ile kadın-erkek tüm çalışanlarımız için fırsat eşitliği sunuyoruz. Shell & Turcas şirketimizin yönetim kurulunun %42’si, icra kurulunun %50’si kadın liderlerden oluşuyor.

Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık üzerine sürdürülebilir faaliyetler geliştirmek için şirket içerisinde çalışanlarımızın gönüllü olarak öncülük ettikleri farklı platformlarımız bulunuyor. BİZ Platformu, cinsiyet eşitliği dengesini gözetmek ve geliştirmek için çalışan bir platform iken; engelSİZ Shell Türkiye Platformu, farkındalık yaratmayı, insanların daha bilinçli olmalarını ve engelsiz bir dünya anlayışı geliştirmelerini sağlamak için çalışıyor.

Çalışanlarımızı, Çalışan Destek Programımız ile Dayanıklılık ve Esneklik Modüllerimiz sayesinde fiziksel ve psikolojik açıdan desteklemeyi hedefliyoruz. Fiziksel ve ruhsal olarak güçlü olan bireylerin hem iş hayatında hem de özel hayatlarında daha motive olduklarını, daha iyi iş performansı sergilediklerini ve zorluklar ve değişimler karşısında daha “dirençli” olduklarını düşünüyoruz. Bu çalışmalarımız, “Kapsayıcılık” kültürümüzün gelişmesinde önemli rol oynuyor. Çalışanlarımız ve aileleri, ücretsiz yararlanabildikleri Çalışan Destek Programımız kapsamında, genel sağlık ve beslenme, hukuki bilgi, tıbbi bilgi, aile planlaması, çocuk ve yenidoğan bakımı gibi konularda, alanında uzman danışmanlardan 7 gün / 24 saat danışmanlık alabiliyorlar.

Çalışanlarımızın esenliğini artırmaya yönelik olarak hayata geçirdiğimiz diğer bir programımız, “Birlikte Bir Başka” konseptimiz altında çalışanlarımıza hizmet ediyor. Program kapsamında çalışanlarımız, uygulama içerisinden psikolog, diyetisyen, spor eğitmenleriyle seanslar gerçekleştirebiliyorlar. Program çerçevesinde ayrıca çalışanlarımızın finansal bilgilerini güçlendirecek içerikler ile birlikte ebeveynlik, çocuk gelişimi ve ebeveyn psikolojisi gibi çalışanlarımıza destek olacak içerikler yer alıyor.

Doğum yapmamış olan ebeveyn için, çocuğun doğum veya evlat edinme yoluyla aileye katılması durumlarında kullanılabilecek 8 haftalık Ebeveyn İzni hakkı veriyoruz. Yeni baba olmuş çalışanlarımız ve evlat edinme yoluyla çocuğun aileye katılması sonucunda ebeveyn olmuş çalışanlarımız bu izinden faydalanabiliyor. Bu izin programı ile birlikte çalışanlarımızın, ailenin yeni üyesine gereken ilgiyi ve bakımı verme şansı bulmalarına ve eşler arasında hakkaniyetli görev dağılımlarının yapılmasına destek olmayı amaçlıyoruz.

0-6 yaş arasında çocuğu bulunan kadın çalışanlarımıza kreş desteği sağlıyoruz. Kadınların iş yaşamına katılımlarını artırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz bu yan hak sayesinde kadın çalışanlarımızın iş-özel hayat dengelerine de katkıda bulunuyoruz.

Yeni anne olan çalışanlarımızın çocukları 1 yaşına gelene kadar evden çalışmalarına olanak sağlıyoruz. Böylece kadın çalışanlarımızın, doğum izinleri sonrasında işe döndüklerinde daha esnek bir çalışma düzeniyle yeniden adaptasyon süreçlerini destekliyoruz.

Çalışanlarımızın hayallerini gerçekleştirebilmeleri için 1 yıla kadar ücretsiz izin alabilme hakkı sağlıyoruz.

Hakkımızda Daha Fazlası

Biz kimiz?

İşimiz, çalışanlarımız ve daha fazla sayıda daha temiz enerji çözümleriyle ilerlemeye birlikte güç vermek için nasıl çalıştığımız hakkında bilgi edinin.

İş Kollarımız

Faaliyetlerimiz içerisinde en büyük payı akaryakıt ve madeni yağ işlerimiz oluşturmaktadır. Shell&Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde 1000’i aşan geniş istasyon ağı ile her gün 1 milyondan fazla misafirimize hizmet sunuyoruz. Geniş ürün ve hizmet portföyümüz ile istasyonlarımızı ziyaret eden misafirlerimizin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veriyor, onları en iyi şekilde ağırlıyoruz.

İlginizi çekebilecek konular

Kariyer

Shell'de kariyerinizle yaratacağınız etkiyi keşfedin.

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.