Bir Bakışta Shell

Shell Türkiye

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden biri olarak, 1923 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Shell Türkiye olarak, sürdürülebilir büyüme hedefimizle enerjinin her alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, yüksek kalitedeki ürünlerimiz ve yenilikçi hizmetlerimizle Türkiye ekonomisinin rekabet gücüne katkıda bulunuyoruz.

Türkiye, Shell’in küresel çapta stratejik önem atfettiği ülkelerden biri. Bu doğrultuda Türkiye’deki yatırımlarımıza, “sürdürülebilir büyüme hedefiyle” kesintisiz devam ediyoruz. Shell olarak Türkiye’nin enerji ihtiyacını sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde karşılamaya büyük önem veriyoruz. Türkiye’deki portföyümüzü sürekli gözden geçiriyoruz, fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz.

Topluma ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle işimizi en iyi şekilde yapmak, uluslararası bilgi birikimi ve uzmanlığımızı Türkiye ile paylaşmak sürdürülebilir büyüme stratejimizin temelini oluşturuyor.

Faaliyet Alanlarımız;

Türkiye’de; “Perakende Satışlar”, “Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama”, “Filo Çözümleri”, “Ticari Yakıtlar”, “Enerji ve Gaz”, “Doğalgaz ve Petrol Arama”, “Havacılık”, “Kimya” ve “Denizcilik” alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca Türkiye’nin toplam enerji ihtiyacına büyük katkıda bulunduğuna inandığımız, Sıvılaştırılmış Doğal Gaz satışı da gerçekleştiriyoruz.

Shell’in Derince’deki Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi; Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi

Shell, her gün 1 milyondan fazla misafirini Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış 1000’nin üzerindeki istasyon ağında misafir ediyor ve yine her gün 500 binden fazla motorlu taşıta, yüzlerce şantiyeye akaryakıt ikmali yapıyor. Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince’deki Shell Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi’nden 2019 yılında yaklaşık 134 bin litre madeni yağ ve gres ürettik, Türkiye’den 61 ülkeye gerçekleştirdiğimiz 37 bin tonun üzerinde ihracat hacmiyle rekor seviyeye ulaştık. Yarattığımız ihracat geliri ile ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor.

Terminallerimiz

Shell & Turcas’ın Türkiye genelinde üç adet kendi işlettiği ve beş adet de müşterek işletilen olmak üzere toplam sekiz adet akaryakıt terminali bulunmaktadır. Bu terminallerde Shell & Turcas’ın hissesine düşen kapasite 491.419 m3’tür. Ayrıca Shell & Turcas’a ait iki adet de LPG dolum ve depolama tesisi mevcuttur. Bu tesislerde Shell & Turcas’a ait kapasite de 1.360 m3’tür.

Sektörümüzde birçok alana liderlik ediyoruz

97 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye’de geçmişten beri sektöründe birçok alana liderlik etmektedir; müşteri memnuniyetini her zaman önceliğine koyan Shell, 500 Shell Select marketi ile 2.000’e yakın farklı ürünü müşterilerine sunuyor. 300’den fazla istasyonunda çocuklar için özel tasarlanmış çocuk tuvaletleri bulunuyor. 500 ‘Engelsiz Hizmet Alanı’ ile istasyonlarını ziyaret eden engelli misafirlerinin yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Sadece ekonomiye değil, toplumun sosyal gelişimine de katkı sağlamak için çalışıyoruz

Shell, yol güvenliği, inovasyon, çevre, kadın&genç istihdamı ve engelsiz yaşam alanındaki sosyal yatırım programları ile Türkiye’nin sosyal gelişimine de katkıda bulunuyor. Yol emniyeti alanında “Trafikte Küçük Hata Yoktur” ile öğrencileri trafik güvenliği konusunda bilinçlendiriyor. İnovasyon alanında “Shell Eco-Marathon” ile her yıl yaklaşık 1000 lise ve üniversite öğrencisinin geleceğin enerjileri ile daha verimli araç üretmesine imkân sağlıyor. Engelsiz yaşam kapsamında müşterileri ve iş ortakları ile topladıkları kapakları tekerlekli sandalyeye dönüştürüyor. İstihdam alanında; akaryakıt sektöründe bir ilk olan “Shell’de Kadın Enerjisi” kadın istihdamı programı ile 2023 yılında 5000 kadına istihdam yaratmayı hedefliyor. Ayrıca, Türkiye genelinde belirlenen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören gençlere staj ve mezunlarına iş imkânı sunuyor.

15 bin çalışanımızla misafirlerimizin yolculuklarını daha iyi ve keyifli hale getirmek için çalışıyoruz

Shell, Türkiye’deki faaliyetlerinde 757’si doğrudan, 15.000 kişiye dolaylı olarak istihdam sağlıyor.

Türkiye, Shell’in stratejik önem atfettiği bir ülke

Türkiye, Shell’in küresel çapta stratejik önem atfettiği ülkelerden biri. Bu dönemin beraberine getirdiği finansal etkileri en iyi şekilde yöneterek, hedefimiz seneye başladığımız şekilde sadece akaryakıt ve madeni yağ değil havacılık, denizcilik, kimya, enerji ve doğalgaz olmak üzere bütün iş kollarımızda büyümek olacaktır.

Politikalarımız

STAS Yetkilendirilmis Yukumlu Sertifikası

SCTL Yetkilendirilmis Yukumlu Sertifikası

STAS Müşteri Memnuniyet Politikası

SCTL Bilgi Güvenliği Politikası

SCTL Kalite Politikası

STAS Bilgi Güvenliği Politikası

STAS Kalite Politikası

STAS/Derince Tesisi Çevre ve SEÇG-SP Politikası

Dünyada Shell

Dünyada Shell

Shell 1907'de kurulmuş olsa da tarihçemiz 19. yüzyılın başlarına, Londra'da Samuel ailesinin deniz kabukları sattığı küçük bir mağazaya kadar uzanır.

Günümüzde Shell, dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden biri olarak ortalama 94.000 kişi istihdam etmekte ve 70'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Genel merkezimiz Birleşik Krallık, Londra'da bulunmaktadır ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Wael Sawan'dır. Shell Grubu'nun ana şirketi, İngiltere ve Galler'de kurulu olan Shell plc'dir.

Stratejimiz, petrol ve gaz sektöründeki lider konumumuzu güçlendirirken küresel enerji talebini de sorumluluk çerçevesinde karşılamayı amaçlamaktadır. Faaliyetlerimizin özünde emniyet ile çevresel ve sosyal sorumluluk yatmaktadır.

1833'ten bugüne kadarki tarihçemizi okuyun

Amacımız

Shell'in amacı daha fazla ve daha temiz enerji çözümleriyle ilerlemeye birlikte güç sağlamaktır. Artmakta olan dünya nüfusunun yükselen yaşam standartlarının muhtemelen uzun yıllar boyunca petrol ve gaz da dahil olmak üzere enerjiye olan talebi artırmaya devam edeceğine inanıyoruz. Aynı zamanda, teknolojideki değişiklikler ve iklim değişikliğiyle mücadele edilmesinin gerekmesi daha düşük karbonlu ve çok kaynaklı bir enerji sistemine geçilmekte olduğu anlamına geliyor.

Bu arka plan bağlamında, şu stratejik hedeflere sahibiz:

  • Birinci sınıf bir yatırım gerekçesi sağlamak. Bu, hepsi güçlü bir mali çerçeve ve dayanıklı bir portföyün üzerine inşa edilecek şekilde, serbest nakit akışını ve hissedarların kârını artırmayı içermektedir.
  • Toplumun daha fazla ve daha temiz, kullanışlı ve rekabetçi bir enerjiye olan talebine yanıt vererek enerji dönüşümünde başarılı olmak.
  • Faaliyetlerimize yönelik bir ortak değer yaklaşımı aracılığıyla faaliyet göstermek ve topluma katkıda bulunmak için güçlü bir toplumsal onaya sahip olmayı sürdürmek.
  • Stratejik hedeflerimize ulaşma yeteneğimiz rekabet eden güçlere nasıl yanıt verdiğimize bağlıdır. Rekabet eden güçler ve iş modellerindeki değişiklikleri değerlendirmek için dış çevreyi (hem pazarları hem de bunları şekillendiren altta yatan ekonomik, politik, sosyal ve çevresel etkenleri) sürekli olarak inceliyoruz.Sağlık, güvenlik, emniyet, çevre ve varlık performansına özellikle önem vererek sürekli olarak çalışma performansımızı iyileştirmeye çalışıyoruz.

Çalışanlarımız

Çalışanlarımız Shell stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanması ve iş performansının uzun vadede sürdürülmesi açısından son derece önemlidir. Gelişen enerji pazarında rekabetçi bir performans göstermek için yetenekli ve yetki verilmiş insanların güvenli bir şekilde birlikte çalışması gereklidir.

Çeşitlilik sahibi bir iş gücü ve kapsayıcı bir çalışma ortamı başarımız açısından kritik öneme sahiptir ve daha fazla yenilik yapıp daha iyi enerji çözümleri geliştirebilmemizi sağlar. Kapsayıcı liderlerin önderlik ettiği çeşitlilik sahibi ekiplerin daha iyi bir güvenlik ve iş performansı gösterdiğine inanıyoruz.

Bir Bakışta Shell

70+ ülkede faaliyet gösteriyoruz

Ortalama 86.000 çalışanımız var

Yılda 66 milyon ton LNG satıyoruz

21 rafineride hissemiz var

günde 3,7 milyon varil petrole eşdeğer bir üretim yapıyoruz

Finansal Performans

Ciro: 305,2 milyar ABD Doları

Kâr: 13,4 milyar ABD Doları

Sermaye yatırımı: 24 milyar ABD Doları

Araştırma ve geliştirme yatırımı: 922 milyon ABD Doları

Sürdürülebilir Gelişim için pratik bilgiler

Tüm dünyada gönüllü sosyal yatırımlar için 111 milyon ABD Doları harcanmıştır.

  • 54 milyon dolarlık bir kısmı toplumsal kalkınma, afet yardımı, eğitim, yol güvenliği, sağlık ve biyolojik çeşitliliğe yönelik yerel programlara harcanmıştır.
  • 57 milyon dolarlık bir kısmı global temalarımız olan enerji erişimi, yerel yeteneklerin geliştirilmesi ve işletme ve STEM eğitimine harcanmıştır.

2017’deki toplam sosyal yatırım harcamamızın yaklaşık 107 milyon dolarlık kısmının Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnsani Gelişme Endeksi 2016’nın bir parçası olan ülkelerde yapılmıştır. Bu ülkelerin gayrisafi yurt içi hasılası kişi başına yılda 15.000 Dolarından azdır. Shell çalışanlarının gönüllü çalışmaları ve ekipman bağışları şeklinde de önemli bir destek sağlanmaktadır.

Hakkımızda Daha Fazlası

İş Kollarımız

Faaliyetlerimiz içerisinde en büyük payı akaryakıt ve madeni yağ işlerimiz oluşturmaktadır. Shell&Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde 1000’i aşan geniş istasyon ağı ile her gün 1 milyondan fazla misafirimize hizmet sunuyoruz. Geniş ürün ve hizmet portföyümüz ile istasyonlarımızı ziyaret eden misafirlerimizin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veriyor, onları en iyi şekilde ağırlıyoruz.

Değerlerimiz

Genel İş İlkelerimiz, Çalışma Kurallarımız ve Etik Kurallarımız, Shell'deki herkesin değerlerimize paralel hareket etmesine yardımcı olur.

Şunlara da ilgi duyabilirsiniz

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.

Kariyer

Shell'de kariyerinizle yaratacağınız etkiyi keşfedin.

Sürdürülebilirlik

Shell'de sürdürülebilirlik, dünyanın artan ihtiyacını karşılamak için enerjiyi sorumluluk bilinciyle temin etmektir.