İhtiyaç duyduklarınızın daha kolay bulunması

Hem haricî hem de dâhilî sitelerimizin masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar çeşitli platformlardaki popüler tarayıcılarla çalıştığından emin olmak istiyoruz. 

Sitelerimize erişim konusunda sorularınız veya önerileriniz olursa veya herhangi bir tutarsızlıkla karşılaşırsanız lütfen bizimle irtibata geçin.

Erişilebilirlik araçları

Aşağıda web sitelerimize daha iyi erişebilmenize yardımcı olacak birkaç ipucu bulacaksınız. Bilgisayarınızı internette erişilebilir kılmaya yönelik tam bir kılavuz için Ability Net My Computer My Way  web sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Tarayıcınızda sayfaların okunmasını kolaylaştırma

Metin çok küçük olduğunda web sayfalarını görüntülemek zor olabilir. Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari ve Opera gibi en popüler tarayıcılar, bir web sayfasını yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için aşağıdaki fare hareketlerini ve klavye vuruşlarını desteklemektedir. (Windows sistemlerinde Control tuşunu, Mac OS'de ise Command tuşunu kullanın.)

  • Yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için Control/Command tuşunu basılı tutun ve yukarı veya aşağı kaydırın
  • Yakınlaştırmak için Control/Command tuşunu basılı tutun ve + veya – tuşuna basın

Ekranınızın büyütülmesi

Metni okumayı kolaylaştırmanın başka bir yolu da ekranı büyütmektir.

Windows'un son versiyonlarının tümünde kullanıcıların ekranın bir kısmını büyütmesine imkân veren bir büyüteç bulunur. Ancak görme bozukluğu olan insanlar bütünüyle işlevsel bir büyüteç yazılımına gerek duyabilirler.

 Windows 10 MagnifierWindows 8.1 MagnifierWindows 7 Magnifier ekran büyüteçleri hakkında bilgi edinin.

Apple OS X işletim sistemleriyle çalışan kullanıcılar yerleşik Zoom özelliğini kullanabilirler. OSX erişilebilirlik özelliklerini okuyun.

Ekran okuyucunun kullanımı

Windows kullanıcıları Windows Narrator kullanarak ekrandaki metni konuşmaya dönüştürebilirler. Bu özellik Windows 10 NarratorWindows 8.1 NarratorWindows 7 Narrator ile kullanılabilir.

Apple OSX işletim sisteminde kullanıcılar VoiceOver özelliğini kullanabilirler.

Bunun yanı sıra JAWS (Job Access With Speech) ve NVDAücrets programı gibi üçüncü taraf ekran okuyucular da mevcuttur.

PDF dosyalar

Orjinal belgelerimizin görünümünü ve hissiyatını korumamıza yardımcı olması için PDF dosyaları kullanıyoruz. PDF dosyaları açmak ve görüntülemek için Adobe Acrobat Reader'ın en son versiyonunu ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Adobe ayrıca ekran okuyucular kullanarak PDF'lere erişim hakkında da bilgi yayınlamaktadır.