Lysebotn yoluna ulaşmak pek kolay değil. Norveç’in o kadar az gidilen bir yerinde ki, yol 1984’te açılmış.

İskandinav Mitolojisi

Bu yolun var olduğuna ilişkin söylentileri duymuştuk ama işin doğrusu Norveç’in güney batısındaki engebeli bölgede dağların ve kayaların arasından yılan gibi kıvrılıp giden bu 25,5 kilometrelik yolda çok az kişi seyahat etmiştir. Çok geçmeden, söylentilerin doğru olduğunu görüyoruz: Lysebotn yolu gerçekten de söylendiği kadar varmış.

Bu nedenle Eurotunnel’daki bariyerde yavaşça duruyoruz, sıranın başındaki araba günün geçen ilk arabası olacak. Güneş henüz doğmadı ama bizim geç saatlere kadar uyuma lüksümüz yok, çünkü vapurla güney Norveç’teki Kristiansand’a geçebilmek için akşam üzeri kuzey Danimarka’daki Hirtshals’a varmamız gerekiyor.

Sonunda Lysebotn’dan yalnızca 5 km uzakta olan Fidjeland’daki Høyfjellshotell’e varıyoruz.

Otel hem hava güzel olduğunda çıkılacak yürüyüşler için hem de kayak sezonu varken kayak için elverişli bir yerde. Bizim arayışımız ise çok daha az enerji gerektiren ancak en az onlar kadar heyecanlı bir uğraş için: dünyanın en iyi yollarından birinde araba kullanmak.

Güzel bir doğa manzarasının içinde zikzaklı yol

Aşırı Tecrit

Sarı bir yön tabelası dünyanın bu bölgesine gelenlere bir işaret feneri gibi görünüyor: Lysebotn. Burası Tjodan elektrik santrali servis yolunun başlangıcı. Eskiden Lysefjord'un sonundaki uygarlığa ulaşmak için gemi yolculuğunun gerekli olduğu Lysebotn köyünü dünyaya bağlayan yolun başlangıcı. Bizim tecrübe etmeye geldiğimiz şeyin başlangıcı.

Zirveye tırmanış yumuşak başlıyor, yol yeşil ormanların arasında kıvrılıyor; etrafımız nemli ve serin havada parlayan dört mevsim yeşil bitkilerle sararmış yaprakların zengin kontrastıyla dolu. Lastiklerimizin altında kalan sığır engelinin tıkırtısı değişimi haber veriyor, sonra tırmanış açısı dikleşiyor, manzara pencereleri kuşatıyor, otomobilin boyasında gölgeler dans etmeye başlıyor ve yukarıda yükselen kayalık duvarlarla karşılaşıyoruz.

arabayla gelmek için ne muhteşem bir yer. Lysebotn yolu hem insanı hem de makineyi test ediyor, yer yer daralıyor, sonra göz alabildiğine uzanan geniş düzlüklere çıkıyor, bazen de dümdüz yolların arasında yumuşak dönüşler karşınıza çıkıyor. Yolun kenarında buz devrinde buraya sürüklenmiş kayalar duruyor, yosunların ve fundaların arasından gümüş rengi parlıyorlar ve bu sanki kaynayan cıvayla kaplı başka bir gezegendeymişiz hissi veriyor.

Son baharda burada gördüğünüz otomobiller bir elin parmaklarından az olacaktır. Ama her zaman olduğu gibi, yolda karşınıza çıkabilecek bir sonraki virajı dikkate alarak, arabayı maksimum görüş açısı virajları rahat alabilmek için yeterli açıklık sağlayacak şekilde ayarlayacaksınız.

Nehir kenarında bir yolda kırmızı otomobil

Sessizliği Bozun

Son keskin virajı da döndükten sonra, Lysebotn yolu size bir sürpriz daha hazırlamış: dağın eteğine açılan ve yolda 180° dönen, 1,1 km uzunluğunda bir tünel. Motor ve egzozun tüneldeki yankılanışı bir ses sisteminden geliyormuş gibi duyuluyor, tam gözleriniz ve kulaklarınız karanlıktaki bu değişik yolculuğa alışacakken bir anda vadi tabanına fırlatılıyor ve Lysebotn kasabasına ulaşıyorsunuz.

Rıhtımda durup geldiğimiz yolu gerisin geri dönüyoruz; gerçekten de hayatta bir kere yaşanabilecek bir araba yolculuğuydu. Lysebotn yolunun bize sunduğu manzaralar bu dünyadan olamayacak kadar harikaydı, buraya gelip kendiniz görmelisiniz.

Sürücülerde Daha Fazlası

Şeytanın Yolu

Targa Tasmania Yol Rallisi oldukça zorlu bir yol. Kendi kendini “En İyi Asfalt Ralli” ilan etmiş olan yol, Avustralya’nın doğu ucundan sarkan adanın etrafını turluyor.

İstasyonlarımız

Shell istasyonlarını tercih etmeniz ve sizleri mutlu uğurlamak için hizmet ve servislerimizi yeniledik. Sizlerin memnuniyetlerin paylaşmak Shell markasının önceliklerindendir.