Dar bir köy yolu manzarası

Michèle Mouton

Rallide çığır açan biri ve Dünya Ralli Şampiyonasını kazanan tek kadın.

“Ben iki yolculuk seçerdim, biri normal otomobille diğeri de ralli otomobiliyle. Yol otomobili dört çeker olmalı - Kenya’yı seçerdim çünkü orası benim için özel bir yer. Manzarayı ve insanlarını seviyorum. Çevre harika ve size eşlik edecek muhteşem hayvanlar var.

Ralli otomobili için ise İsveç diyorum. Otomobil karın içindeyken verdiği hissi seviyorum, baleye benziyor. Ve modern bir ralli otomobili seçerdim. Onlardan daha hiç denemedim. Tüm hayatım boyunca Quattro kullandım - bir değişiklik iyi olurdu.”

Giuliano Pavone

İtalyan motor sporları muhabiri Pavone anavatanının sakin bir turunu tercih ediyor.

“Otomobil tanrıları, bana bir Citroën DS gönderin. Son model arabayı alabileceğimi biliyorum ama çocukluk hayalim benim için daha değerli. Güzel bir Eylül günü bana 24 saat verin ve beni memleketim Puglia’nın yollarından birine bırakın.

O kocaman, yumuşak koltuklara gömüleyim ve pencereyi açmak için kolu çevireyim ve bu klasik arabanın başka hiçbir şeye benzemeyen aromasını içime çekeyim. Yavaşça süreceğim, sağ elim tembel tembel direksiyonu kullanırken sol kolum pencerede meltemin serinliğinde dinlenecek.

Vicki Butler-Henderson

Fifth Gear sunucusunun seçtiği yol ise onun için çok değerli.

“Benim yolculuğum büyüdüğüm yer olan ve ailemin hala yaşadığı Hertfordshire çifliğine olurdu. Tek yoldaşım çok iyi bildiğim bir otomobil, Honda S2000 olurdu. Son sekiz yılda birçok Honda S2000 ile toplamda 160.000 km yolculuk yaptım. Başka bir şey seçsem kendimi ona ihanet ediyor gibi hissederim.

En unutulmaz yolculuklarımdan bazıları gece oldu. Bu nedenle bu yolculuğum için dolunay ve bulutsuz bir gökyüzü olmalı. Arabanın tavanını de hislerimi arttırmak için açardım."

Richard Meaden

Motor sporları muhabiri, dünyanın en güzel ve en zorlu yollarında bazılarında seyahat etti.

“Ben dünyanın en heyecanlı 20 kilometresi olduğuna inandığım yeri seçerdim: Pikes Peak Uluslararası Tepe Tırmanma rotası. Pek çok yönden eşsiz olan bu muhteşem yol Pikes Peak’e durmaksızın 4.3 km’lik tırmanış sırasında sürekli asfalt ve toprak yol arasında değişiyor. Tabi ki bu kadar zorlu bir yol bir bu kadar radikal bir otomobil gerektirir, bu nedenle son etkinliklerde kullandığım PVA-06 açık tekerli yarış otomobilini seçerdim.”

Dağların arasında dar bir yol

Allan McNish

İskoçlu sürücü Haziran’daki başarısından sonra Le Mans’ı üç kez kazandı.

“Motosiklet yolculukları benim için çok önemli, vatanım İskoçya da öyle; bu nedenle ben İskoçya’yı motosikletle gezmeyi seçerdim. Esasen, bir İskoçun başka bir yer seçmesini beklemezdiniz zaten değil mi?

Motosiklet yolculuğu her şeyi geride bırakıp; her şeyden kaçıp kafanızı boşaltabileceğiniz tek şey. Telefon yok, e-posta veya İnternet yok, başka yolcu yok; sadece siz, kaskınızın içindeki düşünceleriniz ve altınızda her komutunuza uyan bir makine var.

Etrafı ağaçlarla çevrili bakımlı yol

Andrea Forni

Ducati’nin usta tasarım ve teknik otoritesi, çocukluğundan beri onu esir almış yola sadık kalıyor.

“16 yaşında ilk sürmeye başladığımdan beri hayatımın bir parçası olan yolu seçerdim. İtalyan yol haritalarında orası 'Strada Statale N° 65, del passo della Futa’ olarak bilinir. Motosikletçiler için bu yol bir efsanedir.

Bu yol Tuscany ve Emilia’daki Apennie Dağlarından geçerek Bologna ve Floransa’yı birbirine bağlar. Bunu gözlerim kapalı bile yapabilirim. 20 yıl aynı yolu giderseniz böyle oluyor. Ve yolun bu efsanevi kısmının üzerimdeki etkisi çok güçlü.”

Sürücülerde Daha Fazlası

Vicki Butler-Henderson ile Araba Sürmek

Vicky Butler-Henderson, televizyonun en iyi tanınan otomobil sunucusu ve Birleşik Krallık’taki en popüler otomobil programlarından bazılarında çalıştı.

Gary Inman - Kum Fırtınası

Motosikletle arazi ve macera yolculukları yapan acemi mororcu Gary Inman, Sahra Çölü’nü motosiklet ile geçmeye karar verdi, arazi lastikleri yerine yarı yarış lastiklerini tercih etti ve nispeten kolayca yoldan çıkarak düzineyle kaza yaptı.