Tehlike tabelası

1. Dikkatli olun

Eğer kuralları kesin emirlerden çok yol gösterici birer ilke olarak düşünürsek, nerede geçerli, nerede geçersiz olduklarını biliriz. Kendinize her zaman karşılaştığınız zorluğa göre en uygun tepkiyi seçme esnekliğini tanıyın.

 

Bir erkek gövdesinin silueti

2. Her şey size bağlı

Unutmayın, her şey aracınıza bağlı değil. Çevrenizin, otomobilinizin türünün ve gerekli  becerilerin farkında olun. Direksiyonu başındayken konsantrasyonunuzu ve farkındalığınızı mükemmelleştirirseniz becerileriniz sizi yanıltmayacaktır.

 

virajlı yol tabelası

3. Korkularınızı kontrol edin

Yolda bir zorlukla karşılaştığımızda korkumuzun bizi ele geçirmesine izin vermek içgüdüseldir.  Ancak sürüş güveni konusunda doğru inançları geliştirmek, mantık ve pratiğin tüm zorluklarda korkunuza baskın çıkmasını sağlar.

 

otomobil emniyet kemeri

4. Güvenlik bir beceridir

3 çeşit sürücü vardır: Kendileri kaza yapanlar, başkalarının kazalarına karışanlar ve hiçbir kazaya karışmayanlar.  ‘İyi’ sürücüler de kaza yapabilir, güvende olmak daha önemlidir.

 

Cep Telefonu

5. Dikkatinizi dağıtmayın

Çevrenizden yararlanın.  Sadece radyo dinlemekle ve hız kameralarını kontrol etmekle yetinmeyin  olası tehlikelere gözünüzü dört açarsanız asla hazırlıksız yakalanmazsınız.

 

tavşan resmi

6. Beklenmeyeni bekleyin

Yolu iyi anlamak, kazaya sebebiyet verebilecek olayları önceden görebilmeyi sağlar. Hatırlayın, kazaların kaçınılmaz olması gerekmez.

 

kırmızı hız göstergesi resmi

7. Yavaş olun

Sadece yarış pistinde hızlı sürülmelidir. Yavaş ve sağduyulu bir hızda seyahat etmek, karşılaşabileceğiniz herhangi bir şey karşısında size tepki vermek için yeterli zaman ve mesafe sağlayacaktır.

 

Direksiyona hakim olun

8. Direksiyona hakim olun

Çoğu insan direksiyona yeterince dikkat etmez. Araba kontrolünü kaybettiğinde bunu ilk hissedeceğiniz ve en iyi müdahale edebileceğiniz yer direksiyondur.

 

Fren, gaz ve debriyaj pedalları figürü

9. Sürüşünüz yumuşak ve akıcı olsun

Direksiyonu ve freni dikkatle kullanın. Direksiyonu kararlı ama tedbirli olarak çevirin, keskin hareketlerden kaçının. Farkındalığınızın artmış olması daha erken ve daha yumuşak fren yapabileceğiniz anlamına gelir.

 

Hız sınırı 70 tabelası

10. Sınırlarınızı bilin

İleri sürüş teknikleri kursu almadan yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır. Sürüş becerilerinizin sınırlarını ve bu sınırları zorlamamayı bilmek çok önemlidir.

 

Sürücülerde Daha Fazlası

Ekonomik sürüş için ipuçları

Sürüş tarzınızdaki ufak değişiklikler yakıtta büyük tasarruflar sağlayabilir. İpuçlarımızı takip edin ve daha azıyla daha uzağa gitmeyi öğrenin.

İstasyonlarımız

Shell istasyonlarını tercih etmeniz ve sizleri mutlu uğurlamak için hizmet ve servislerimizi yeniledik. Sizlerin memnuniyetlerin paylaşmak Shell markasının önceliklerindendir.