4 silindirli motor

Aracınızı servise götürün, hava filtrelerini kontrol edin, doğru yağı ve yakıtı kullanın

Kirli motor yakıt tüketimini arttırır. Aşınmış buji kapaklarını değiştirmekle işe başlayarak tüketiminizi yüzde 5'e kadar azaltın. Araba motorları sağlam olsa da verimli bir şekilde çalışabilmek için kirlilikten de korunmalıdır. Tıkanmış bir hava filtresinin değiştirilmesi yakıt ekonominizi yüzde 10'a kadar arttırabilir. Bununla birlikte üreticinizin tavsiye ettiği motor yağını kullanmanız yakıt ekonominizi yüzde 1-2 oranında artırabilir. Daha yüksek kaliteli kayganlaştırıcılar ile Shell FuelSave'i kullanmanın da faydası olacaktır.

 

Üzerinde kilosu yazılı girya

Aşırı yükten kaçının

Aracınızda fazladan taşıdığınız her 45kg yakıt verimliliğinizi yüzde 1-2 oranında düşürebilir. Gereksiz portbagaj kullanımından da kaçının.

On ikiyi onu gösteren bir saat

Hareketsizlikten kaçının

Hareketsiz kaldığınızda yol alamadığınız gibi yakıt da tüketirsiniz. Eğer 10 saniye civarında sırada kalacak olursanız, tekrar gerekene kadar motorunuzu kapatın.

 

Vites kolu

Sürüş tarzınızı düzenleyin

Devir göstergesini kırmızıya çıkarmak iyi değildir. Bu yüzden kalkışta veya hızlanırken vites zamanlamanızı iyi ayarlayın. Daha yüksek bir viteste yavaş gitmek daha az yakıt tüketir. Her fırsatta vites arttırmak en iyisidir. Bununla birlikte aracınızı agresif kullanmak yumuşak kullanıma oranla yakıt tüketimini üçte bir oranında arttırır. Çok sert fren yapmayıp aniden hızlanmayarak sürüşünüzü mümkün olduğunca eşit tutun. Susuz kalmayın Su içmek ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamak daha iyi konsantre olmanızı sağlar. Daha iyi odaklandığınızda daha verimli araç kullanma eğiliminde olursunuz.

 

Üstünde taşıma aparatı olan araba

Gereksiz portbagaj kullanımından kaçının

Portbagajınızı sadece ihtiyaç duyduğunuzda takmanız yüzde 5'e kadar yakıt tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Bir dikdörtgenin içinde kar tanesi sembolü

Klima kullanımına dikkat edin

Sıcak veya soğuk günlerde klimayı kullanmaktan kaçının. Klima, motorunuza ek yük bindirerek yakıt tüketimini yüzde 8'e kadar artırabilir. Klima yerine aracınızın dahili havalandırma sistemini kullanmaya çalışın.

 

Otomobil navigasyonu haritada bir nokta gösteriyor

Yolculuklarınızı planlayın

Alışverişe çıkmak ve aile fertlerini çeşitli yerlere bırakmak gibi farklı yolculukları birleştirmek yakıt tasarruf etmenin en kolay yoludur. İş çıkışı saatinden kaçının. Muhtemelen araba kullanmak için en kötü zaman olması bir yana, iş çıkış saatinden kaçınmak trafikte daha az kalmanızı sağlayarak sizi yakıt yakmaktan kurtaracaktır.

 

Sarı arka plan üstüne yeşil hız göstergesi

Yüksek hızlardan kaçının

Ne kadar hızlı giderseniz o kadar fazla rüzgar direnci ile karşılaşırsınız. Bu nedenle, arabanız hızını korumak için daha fazla yakıt harcamaya zorlanır. Saatte 12 kmlik bir fark yakıt tüketiminizi yüzde 23 oranında arttırabilir. Yokuş aşağıya inerken sabit motor devri tutturun. Böylece tırmanmanız gereken bir yokuş varsa daha iyi bir devinime sahip olursunuz. Yol bilgisayarını kullanın

Ana yollarda yol bilgisayarını kullanmak sabit hızda kalmanızı sağlayarak her damlanın hakkını verecektir.

 

Yakıt pompası ve ağızlığı

Araç aerodinamiğine dikkat edin

Her yakıt alımından sonra kapağın yerine sıkıca oturduğundan emin olun. Böylece yakıtınızın ve aynı anda paranızın uçup gitmesini engellemiş olursunuz. Pencerelerinizi kapalı tutun

Camı açık araba kullanmak sizi yavaşlatır. Bu nedenle gaza daha fazla yüklenerek daha fazla yakıt tüketirsiniz. Camları açmaktansa arabanızın dahili havalandırma sistemini kullanın (klimayı değil).

 

Lastik resmi

Lastik basıncını doğru ayarlayaın

Lastik basıncınız sadece 1psi bile az olsa, yakıt verimliliğiniz yüzde 3'e kadar azalabilir. O yüzden lastiklerinizi haftada bir veya her yakıt alışınızda kontrol edin.