Otomatik şanzıman sıvıları neden bu kadar önemlidir?

Otomatik şanzıman sıvıları neden bu kadar önemlidir?

Otomatik şanzımanlı bir araç kullanıyorsanız otomatik şanzıman sıvısı (ATF), tartışmasız aracınızın içindeki motor yağı ve antifriz ile birlikte en önemli sarf malzemelerinden biri olabilir. Bunun nedeni, kontağı çalıştırdığınız andan itibaren ATF’nizin aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi kritik rol üstlenmesidir:

 • Korozyon veya şanzıman arızasını önlemek için aşınmaya karşı korur
 • Sürtünmeden kaynaklanan ısıyı ortadan kaldırarak şanzıman ünitesinin soğuk ve verimli kalmasını sağlar
 • Şanzıman sisteminizin kritik parçalarının yağlanması, vites değişikliklerinin kesintisiz ve akıcı olmasını sağlar

Sonuç olarak ATF’ler, aracınızda kullanabileceğiniz en karmaşık madeni yağlardan biri de olabilir. ATF’lerin uyumlu olması gereken tüm farklı şanzıman bileşenlerini ve malzemelerini hesaba kattığınızda bu, aşırı sıcaklıklarda tutarlı performansı garanti etme ihtiyacının yanı sıra yanlış yapmayı göze alamayacağınız bir seçimdir.

Neden Shell Spirax ATF ürünlerini tercih etmelisiniz?

Neden Shell Spirax ATF ürünlerini tercih etmelisiniz?

Dünyanın en büyük motor yağı tedarikçisi olan2 Shell, aracınız kullanım ömrü boyunca kaç kilometre / mil yol yaparsa yapsın, otomatik şanzımanınızın korunmasına ve verimli kalmasına yardımcı olabilecek zengin bir teknolojik bilgi birikimine sahiptir.

Global uzmanlardan oluşan ekibimiz, bunu gerçekleştirmek için Shell’in yağlama uzmanlığını BMW, Ford, Nissan ve Volvo gibi üreticilerle olan uzun süreli ilişkileriyle birleştirerek en güncel sektör standartlarını ve teknik özelliklerini karşılamak ve aşmak için çalışmaktadır. Sonuç olarak pazardaki en gelişmiş otomatik şanzıman sıvıları serisi olan Shell Spirax ATF’ler ortaya çıkmıştır.

Shell Spirax ATF’lerin sunduğu üç temel avantaj

 • Icon of a heat transfer

  Koruma

  Otomatik şanzıman bileşenlerini korumanın yanı sıra aşınmayı, oyulmayı ve korozyonu önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 • Icon of a tick in a shield

  Uzun yağ ve bileşen ömrü

  Bir yağ kritik parçaları ve bileşenleri ne kadar uzun süre koruyabilirse aracınızın kullanım ömrü boyunca ihtiyaç duyacağı bakım da o kadar az olur.

 • Icon of an arrow

  Sorunsuz Sürüş ve Verimlilik

  İyi korunan parçalarla aracınız her gün verimli bir şekilde çalışabilir.

Doğru Shell ATF’yi seçin

Shell Spirax S5 ATF X

Shell Spirax S5 ATF X

70’ten fazla üretici teknik özelliğini içeren, birçok Asya ve Kuzey Amerika tasarımlı otomatik şanzıman için birinci sınıf sentetik sıvı.

Shell Spirax S5 CVT X

Shell Spirax S5 CVT X

Zincir ve itme kayışı tipi CVT kullanan çeşitli üretici teknik özellikleri genelinde sürekli değişken şanzıman (CVT) sistemleri için uygun, benzersiz bir formül teknolojisine sahip birinci sınıf, sentetik sıvı.

Shell Spirax S6 ATF X

Shell Spirax S6 ATF X

Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika tasarımlı birçok otomatik şanzımanın daha düşük viskozite gereksinimleri için birinci sınıf, sentetik Çoklu Araç ATF.

Shell Spirax S6 ATF 134M

Shell Spirax S6 ATF 134M

Mercedes-Benz 5 vitesli ve 7 vitesli otomatik şanzımanların yanı sıra arkadan itişli araçlar için kontrollü tork kavramalı 5 vitesli şanzımanlara özel birinci sınıf ATF.

Shell Spirax S6 ATF D971

Shell Spirax S6 ATF D971

Mercedes-Benz binek araçlarda kullanılan en yeni nesil yakıt ekonomisi için optimize edilmiş 9 vitesli otomatik şanzımanlara özel olarak üretilen ilk dolum ve servis dolum sıvısı.

Shell Spirax S5 DCT X

Shell Spirax S5 DCT X

Çeşitli üretici teknik özellikleri genelinde çift kavramalı şanzımanlar (DCT) için uygun, benzersiz bir formül teknolojisine sahip birinci sınıf, sentetik sıvı.

Shell Spirax S6 ATF 134ME

Shell Spirax S6 ATF 134ME

Mercedes-Benz 7 vitesli otomatik şanzımanlar için özel olarak üretilen ilk dolum ve servis dolum sıvısı.

1Statista. « Part du marché mondial des types de transmission automobile entre 2015 et 2025. » 19 mars 2021

2Kline Raporu (2021)

Sürücü bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz

Shell Helix araç motor yağları

Daha düşük emisyon ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlamak için tasarlanan tam sentetik ve karbon nötr yağ yelpazemizi keşfedin.

Shell Antifriz

Yüksek kaliteli bir antifrizin soğutma sisteminizi korumaya nasıl yardımcı olabileceğinin yanı sıra bu süreçte stresli arıza sürelerini ve maliyetli onarımları nasıl önleyebileceğini keşfedin.

Pure Plus Teknolojili Shell Helix Ultra yağı

Doğal gazdan tasarlanan ve uzun ömürlü motor performansı sağlayan ilk sentetik motor yağı ile yeniden tasarlanan motor yağını deneyimleyin.