Samochód osobowy jadący po górskiej drodze/Passenger car driving on mountain road

Antifriz neden bu kadar önemli?

Önceliğiniz ister yakıt maliyetlerini düşük tutmak, ister emisyonları minimum seviyede tutmak olsun; aracınızın en iyi durumunu muhafaza etmek hedeflerinize ulaşmanın en iyi yollarından biri olabilir. Motor yağlarının ve şanzıman sıvılarının yanı sıra, seçtiğiniz antifriz de aşağıdakilere yardımcı olarak motorunuzun performansı konusunda büyük bir etki yapabilir:

  • Motor sıcaklığının düzenlemesi ve motor performansının en üst düzeye çıkarılması yoluyla ısının motordan dışarı transferi
  • Korozyona, kirece veya tortulara ve bunların neden olabileceği uzun vadeli hasara karşı soğutma sisteminizin korunması
  • Aracınızı daha uzun süre çalıştırabilmeniz için aracınızın kullanım ömrü boyunca tutarlı performansın korunması

Diğer yandan düşük kaliteli bir antifriz kullanmak, soğutma sisteminizin paslanmasına veya motorunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir. Her iki durum da yolda güvenliğinizi tehlikeye atabilir veya servisteki maliyetlerinizi artırabilir. Modern motorlarda bulunan daha yüksek yanma sıcaklıkları ve karmaşık soğutma sistemleri hasardan korumak ve servis ömrünü uzatmak için yüksek kaliteli antifriz gerektirdiğinden, daha yeni bir aracınız varsa bu özellikle önemlidir.

Neden bir Shell antifriz seçmelisiniz?

Shell, 15 yıllık tecrübesiyle dünyanın bir numaralı madeni yağ tedarikçisi olarak motor sıvısı uzmanlığında uzun bir geçmişe sahiptir.1 Teknoloji liderliğimiz BMW, Hyundai ve Volkswagen gibi küresel üreticilerle güçlü ilişkiler kurmamızı ve binek araçlardan ağır iş makinelerine kadar modern motorların her türlü performans gereksinimlerini aşan yüksek kaliteli antifriz geliştirmemizi sağlamıştır.

Aşağıda tam ürün yelpazemize göz atın ve aracınızın gereksinimlerini karşılayan bir antifriz bulmak için Shell LubeMatch hizmetimizi kullanın.

Uśmiechnięty mężczyzna siedzący za kierownicą samochodu osobowego

Shell Antifrizin dört temel avantajı

  • Gelişmiş ısı transferi: Aşırı ısınma, hem araç parçalarının hem de yağın bozulmasına neden olarak aracınızın ciddi hasar görmesine yol açabilir. Organik Katkı Maddesi Teknolojili (OAT) Shell Antifrizi kullanarak radyatörünüzün aşırı ısınmasını önleyebilir ve bu sayede aracınızı yolda ve servisten uzakta tutabilirsiniz.
  • Mükemmel korozyon koruması: Aracınızın maruz kaldığı ısı, basınç ve su, korozyon için mükemmel koşulları oluşturur. Ancak, Shell Antifriz korozyon koruması yalnızca en çok ihtiyaç duyulan yerlerde sağlandığından, önemli korozyon önleyici katkı maddeleri geleneksel antifrize göre çok daha yavaş tükenir ve endüstri standartlarını ve üretici gereksinimlerini karşılayan veya aşan sürekli koruma sağlar.2
  • Uzun servis ömrü: Geleneksel antifrizde, sınırlı bir mesafeden sonra korozyon önleyici özelliklerde azalma görülse de Shell Antifriz, binek araçlarda bu özellikleri beş yıl veya 250.000 km boyunca koruyabilir. Bu da aracınızı potansiyel olarak daha uzun süre çalışır halde tutarken bakım ve dolum için daha az para ve zaman harcayabileceğiniz anlamına gelir.
  • Üstün çökelti koruması: Antifrizler, kullanıma hazır (RTU) çözeltiler ve kullanılmadan önce suyla seyreltilmesi gereken konsantreler olarak iki temel formda sunulur. Antifriziniz sert suyla karıştırılırsa yüksek mineral içeriği, motorunuzun en sıcak parçalarında kireç birikintilerinin oluşmasına neden olabilir.3 Kontrol edilmezse bu durum, verimsiz ısı transferi, korozyon ve sonuç olarak motor hasarına yol açabilir. Buna karşı koruma sağlamak için Shell Antifriz LongLife Concentrate, 500 ppm'ye kadar sert su ile uyumludur ve4 birikinti oluşma olasılığını azaltır.5

1Kline & Company. "Küresel Madeni Yağlar: Pazar Analizi ve Değerlendirmesi." 2021.
2I Endüstri Standardı Test Sonuçlarına göre: ASTM D3306, ASTM D4340, ASTM D1384, ASTM D2570
3Optimum performans ve koruma için Shell Antifriz konsantrelerini her zaman saf veya iyonsuzlaştırılmış su ile seyreltmenizi öneririz.
4Dahili Shell Analizi, Teknik Veri Sayfası – Shell Antifriz LongLife Konsantresi
5Endüstri Standardı Test Sonuçlarına göre: ASTM D2809

Doğru Shell Antifrizi seçin

Shell Antifriz Essential

Shell Antifriz Essential

Özellikle dökme demir motor bloklu motorlarda yüksek verimlilik için tasarlanan Shell Antifriz Essential, 3 yıl veya 100.000 km çalışma ömrü sağlar.

Shell Antifriz LongLife

Shell Antifriz LongLife

Yüksek sıcaklıkta daha iyi kararlılık sağlayan Shell Antifriz LongLife, 5 yıl veya 250.000 km'den fazla süre boyunca çamur, kireç ve tortu oluşumuna karşı koruma sağlar.

Shell Antifriz - Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular

Shell uzmanları, farklı antifrizlerin renk seçiminden karışımına kadar antifrizlerle ilgili en önemli soruları yanıtlıyor.

Sürücü bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz

Shell Helix araç motor yağları

Daha düşük emisyon ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlamak için tasarlanan Shell Helix Ultra motor yağları artık karbonsuz olarak sunuluyor.

Shell Spirax aks ve şanzıman yağları

Sürücülerin araçlarını aşınmaya karşı korumalarına ve mümkün olduğunca verimli çalışmalarına yardımcı olmak için geliştirilen aks ve şanzıman sıvısı yelpazemizi keşfedin.

Pure Plus Teknolojili Shell Helix Ultra yağı

Doğal gazdan tasarlanan ve uzun ömürlü motor performansı sağlayan ilk sentetik motor yağı ile yeniden tasarlanan motor yağını deneyimleyin.