Toplulukların kaygılarını anlamak ve bunların nasıl çözüleceğini tespit etmek için onlarla yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Her türlü olumsuz etkiden kaçınmayı veya bunları azaltmayı ve kaçınılmaz olabilecek etkileri yönetmeyi amaçlıyoruz.

Topluluklarla açıkça iç içe geçerek nasıl ve nerede sürdürülebilir faydalar sağlayabileceğimizi tespit edebiliyoruz. Bunu pek çok yolla yapıyoruz: yeni iş alanları açarak, yerel işletmeleri tedarik zincirimizin parçası olmaya teşvik ederek ve insanlara yararlı beceriler kazandırarak.

Dünya genelinde topluluklar ile nasıl çalıştığımız hakkında daha fazla bilgi edinin

Shell Madeni Yağlar, topladığı plastik kapaklarla engelleri kaldırıyor

Shell Madeni Yağlar, topladığı plastik kapaklarla engelleri kaldırıyor

Shell & Turcas, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile iş birliği yaparak Türkiye çapındaki özel madeni yağ servislerinden plastik kapakları topluyor. Toplanan kapakların geri dönüşümü sayesinde elde edilecek gelirin tamamı engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye alımında kullanılacak.

TÜRKİYE ve küresel madeni yağlar pazarının 12 yıldır lideri olan Shell Madeni Yağlar, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin (TOFD) 2011 yılından itibaren yürüttüğü plastik kapak toplama projesinin gelişmesine destek veriyor. TOFD ile yapılan iş birliği kapsamında Shell & Turcas madeni yağ distribütörleri, Türkiye çapındaki özel madeni yağ servislerinden plastik kapakları topluyor. Toplanan kapakların geri dönüşümü sayesinde elde edilecek gelirin tamamı, engelli vatandaşlara dağıtılmak üzere akülü ve manuel tekerlekli sandalye alımında kullanılacak.

Seyfettin Uzunçakmak: “Engelli misafirlerimizin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz”

Shell & Turcas Madeni Yağlar Genel Müdürü Seyfettin Uzunçakmak, engelli vatandaşların günlük hayatta yaşadıkları zorlukların farkında olduklarını belirterek şunları söyledi: “TOFD ile iş birliği yaparak engelli vatandaşlarımıza hareket serbestliği sağlayacak tekerlekli sandalye alımında yardımcı olacak kapak toplama projemizi başlattık. Bu sayede engelli vatandaşlarımızın yaşadığı zorlukların azalmasına katkı sağladığımız için çok mutluyuz.”

TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, derneğin kurulduğundan bu yana ulusal ve uluslararası birçok projeyi başarıyla yürüttüğünü belirterek, bunların en önemlilerinden birinin de kamuoyunda "mavi kapak" olarak bilinen "plastik kapak toplama kampanyası" olduğunu belirtti: “Shell & Turcas ile madeni yağ ambalajlarının kapaklarının toplanması yönünde bir anlaşma sağladık. Bu iş birliği ile ürün kapakları gönüllü olarak toplanacak. Toplanan kapaklardan elde edilen gelir, akülü veya manuel tekerlekli sandalye, yara minderli sandalye gibi engellilerin özgürce hareket edebilmesini sağlayacak araçların alımında kullanılacak. Shell & Turcas’ın duyarlılık göstererek projemize destek vermesi bizi çok mutlu etti.”

Ortopedik engelli bireylerin sosyal yaşama tam ve etkin bir biçimde katılımlarını sağlamak amacıyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, 2011 yılından bu yana plastik kapak toplama kampanyasını yürütüyor. Toplanan plastik kapaklar sayesinde, derneğe başvuruda bulunan ortopedik engelli vatandaşlara akülü ve manuel tekerlekli sandalye alınıyor.

Women on Shell station

Yerel istihdam ve işletmecilik

Shell, çalıştığımız ülkelerde yerel ekonomik büyümeye katkı sağlıyor. 

Bunu çeşitli yollarla yapıyoruz: doğrudan istihdam yoluyla, tedarik zinciri faaliyetlerimizle, iş alanları açmak için devletlerle ve ortaklarımızla beraber çalışarak ve yerel işletmelerin veya tedarikçilerin gelişimine destek olarak.

Gerektiği yerde tedarikçiye ait işgücünün vasıf düzeyini ve teknik bilgisini geliştirmek için ek eğitim imkanları sunuyoruz.

Shell LiveWIRE programı, genç girişimcilerin kendi işletmelerini açmasına yardımcı oluyor ve çeşitli ülkelerde yerel ekonomik büyümeyi harekete geçiriyor.

Ekonomik büyümeye nasıl destek olduğumuzu öğrenin

Two woman at shell station

Shell’de Kadın Enerjisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı himayelerinde, İŞKUR işbirliği ile Shell & Turcas, kadınların iş gücüne katılımı, ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı sağlamak adına 2018 yılında “Shell’de Kadın Enerjisi” istihdam projesi ile akaryakıt sektöründe bir ilke imza attı.

Shell’de Kadın Enerjisi

Enerjiye erişim

 

Shell'de temel iş vasıflarımızı ve teknik kaynaklarımızı, Sahra Altı Afrika'da ve Asya-Pasifik bölgesi gibi çalıştığımız bölgeler başta olmak üzere toplulukların enerjiye erişimini geliştirmede aktif bir rol oynamak için kullanabiliyoruz. 

Enerjiye erişim alanındaki çalışmalarımız, topluluklara emniyetli, güvenilir, makul fiyatlı enerji sağlamayı ve böylece ekonomik kalkınmaya ivme katmayı, sağlık hizmetlerini, eğitimi ve geçim kaynaklarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Dünya genelinde toplamda milyonlarca dolarlık yatırımı bulan enerji erişimi projeleri yürütüyoruz. Bu projeler arasında aydınlatma, elektrik üretimi ve küçük ölçekli tesis altyapı projeleri bulunuyor.

Dünya genelinde enerjiye erişim alanında yürüttüğümüz çalışmalar hakkında daha fazlasını keşfedin

 

Çocuğunu tutan bir ebeveyn

Toplum sağlığı

Günümüzde dünya genelinde milyonlarca kişi, tıbbi tedaviye erişemiyor. Çalıştığımız bazı topluluklarda sağlık hizmetlerine erişim sınırlı veya yetersiz olabiliyor.

Bu zorluklarla mücadele etmeye yardımcı olması için çoğu zaman yerel sivil toplum kuruluşlarıyla veya kalkınma kurumlarıyla ortaklık içinde topluluklara yeterli sağlık hizmeti sağlayan çeşitli projeler yürütüyoruz.

Dünya genelinde toplum sağlığı projelerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin

Eğitim

Eğitim, fırsatların kapısını açabilir ve insanların daha iyi bir gelecek kurmasına yardımcı olabilir.

Daha çok insana iyi bir eğitim şansı vererek daha iyi bir gelecek kurmalarına yardımcı olmak için dünya genelinde birkaç proje yürütüyoruz.

Eğitim alanındaki küresel girişimlerimiz hakkında daha fazlasını okuyun

Sürdürülebilirlik'te Daha Fazlası

Shell'de sürdürülebilirliğin anlamı

Shell'de sürdürülebilirlik sorumlu bir şekilde enerji sağlamak, insanlara, güvenliklerine ve çevreye saygı göstermek anlamına gelir.