34 yıldır düzenlediğimiz Shell Eco-marathon yarışması ile gençlerin inovasyon, mühendislik ve tasarım alanlarında ufkunu açmayı hedefliyoruz. Shell Türkiye olarak 14 yıldır gençlerimizin kendilerini sürdürülebilir enerji, teknoloji, inovasyon ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyoruz.

Shell Eco-marathon yarışmasında lise ve üniversite öğrencileri, kendi tasarladıkları ve teknik bilgileri doğrultusunda geliştirdikleri araçlarda alternatif enerji kaynaklarını kullanarak, en az yakıtla an uzun mesaje gitmek için mücadele ediyor. Mühendislik, tasarım, inovasyon gibi alanlarda gençlerin ufkunu açan Shell Eco-marathon, aynı zamanda enerji teknolojileri ve alternatif enerji kaynakları alanında da bilgi birikimlerinin artmasına katkıda bulunuyor.

Shell Eco-marathon Avrupa’ya 2005 yılından beri Türkiye’den 1700’ün üzerinde öğrenci katılma şansı buldu. Türk takımları 2005 yılından bu yana 19 kez kendi kategorilerinde ilk 10’a girmeyi başardılar. 2018’de Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 13 takım, 150 öğrenci katıldı. Uludağ Üniversitesi Makina Topluluğu öğrencileri, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla düzenlenen bu yarışmada Avrupa birinciliği kazandı. Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin tasarladıkları ve ürettikleri ‘Barbaros’, şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç kategorisinde Avrupa’nın en verimli aracı seçildi.

2019 1- 5 Temmuz tarihlerinde Londra’da düzenlenen 28 ülkeden 1500 üzerinde öğrenci ve 140 aracın yarıştığı Shell Eco-marathon yarışmasında, Türk takımlarından Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı, 5 kategoride verilen Off-Track Awards’da “Emniyet Ödülü”nü aldı.

2020 yılında ise pandemi nedeniyle ilk kez online olarak düzenlenen yarışmalarda Türk gençleri geliştirdikleri projeler ile Avrupa’da dikkat çekti. Bu kapsamda Bursa Uludağ Üniversitesi’nin takımı olan UMAKIT hem “Döngüsel Ekonomi” hem de “Teknik İnovasyon” kategorilerinde, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin takımı olan AE2 Takımı ise “Güvenlik Ödülü” kategorisinde ve TED Üniversitesi’nden ALECTED Takımı “Araçlarda Karbon Emisyonlarının İzlenmesi ve Azaltılması” kategorisinde Avrupa birincisi oldular. Türkiye’de kurulduğu ilk günden bu yana ülkenin sadece ekonomisine değil, sosyal ve kültürel gelişimine de katkıda bulunan Shell için Shell Eco-marathon bu kapsamdaki en önemli sosyal yatırımlardan biri.

Shell olarak bu yarışmayla öğrencileri, inovasyon ve teknoloji alanlarında geliştirerek Türkiye’nin enerji geleceğine de katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Son on beş yıldır Türkiye’nin birçok farklı ilinden katılan takımların Shell Eco-marathon’da giderek artan başarısı ise Türkiye’de yeni yetişecek mühendislerin otomotiv teknolojileri ve enerji verimliliği alanında elde edecekleri başarıların habercisi.

2023 yılında yeni nesil öğrenme platformu Bilim Virüsü iş birliği ile gençlere yeni yüzyıl becerileri kazandırmaya ve sosyal konularda sürdürülebilir ve inovatif çözümler üretmelerine odaklanan İLERİDE programını başlattık. Shell Türkiye’nin 100. yılında başlattığımız İLERİDE programına Türkiye çapında farklı üniversitelerde ikinci ve üçüncü sınıfta eğitim alan 126 öğrenci dahil oldu.

İLERİDE programı, öğrenme modülü, iş simülasyonu ve proje aşaması olmak üzere 3 ana modülden oluşuyor. Öğrenme modülü ve İş Simülasyonu ile kazanılan yetkinliklerin deneyime dönüşmesi de proje aşamasında gerçekleşiyor. Program katılımcıları, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan SKA 7 - Erişilebilir ve Temiz Enerji, SKA 10 - Eşitsizliklerin Azaltılması, SKA 11 - Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar ve SKA 13 - İklim Eylemi alanlarında proje geliştirme fırsatı buluyor. Jürinin değerlendirmesi sonucunda belirlenecek projeleri fonlayarak hayata geçirmelerine destek oluyoruz.

Sürdürülebilirlik'te Daha Fazlası

Geleceği Tasarlamak – Make the Future

Uludağ Üniversitesi UMAKİT ekibi, Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa 2018’deki başarısıyla yarışma tarihinde birincilik kazanan ilk Türk ekibi oldu.

Shell'de sürdürülebilirliğin anlamı

Shell'de sürdürülebilirlik sorumlu bir şekilde enerji sağlamak, insanlara, güvenliklerine ve çevreye saygı göstermek anlamına gelir.