Ülkemizin önemli bir önceliği olan kadın istihdamına destek sağlamak amacıyla, 2018 yılının mart ayında sektörde bir ilk olan Shell’de Kadın Enerjisi projesini geliştirdik. Projemizin hedefi, ülkemiz kadınlarının hayatını değiştirmenin yanı sıra toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamaktır. 

Bu çerçevede kadın istihdamını artırmak amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın himayelerinde, İŞKUR iş birliğiyle İŞKUR ile protokol anlaşması imzaladık. İmzalanan protokol ile Shell&Turcas, Shell’in Türkiye’deki faaliyetlerinin ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılının kutlanacağı 2023 yılına kadar istasyonlarında 5 yılda 5 bin kadına istihdam olanağı sağlayacak.

Shell & Turcas'ın faaliyet gösterdiği tüm illerde yürütülen projede kadınlara istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı veriyoruz. Adayların işe alım süreçleri İŞKUR iş ve meslek danışmanları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İŞKUR’a yaptıkları başvuruları kabul edilen adaylara, alanında deneyimli Shell eğitim ekiplerimiz tarafından eğitim veriliyor. Sınıf ve işbaşı eğitimlerini tamamlayan adaylar istasyonlarımızda işbaşı yapıyor.

Başvuru ve işe alım süreci nasıl işliyor?

  • Proje Shell&Turcas’ın faaliyet gösterdiği tüm illerde yürütülüyor.
  • Başvurular istasyonlarımızdan, İŞKUR Hizmet Merkezleri’nden ve kariyer.net üzerinden yapılıyor.
  • Başvuru sonrasında işe kabul edilen adaylar, alanında deneyimli Shell eğitim ekipleri tarafından eğitiliyor. Sınıf ve iş başı eğitimlerini tamamlayan adaylar görevlerine başlıyor.

Kariyer.net üzerinden başvuru için

Akaryakıt sektöründe bir ilk olan ve Türkiye çapında hızla devam eden proje, İŞKUR ve bayilerimiz tarafından sahiplenildi. İstihdam projemiz kapsamında kadın çalışanlarımız Shell & Turcas istasyonlarında görev almaya başladı. 

Kadın istihdamı programımız ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ ile aramıza katılan kadın çalışanlarımızın sayısı 2,5 yılda 2500’ü geçti.

Bu program ile akaryakıt sektöründe kadınların da çalışabileceğini, mesleğin kadını erkeği olmadığını gösterdik. Kadın çalışanlarımızın aramıza katılımıyla birlikte sadece onların hayatlarında değil; birlikte çalıştıkları iş arkadaşları, misafirlerimiz ve istasyonlarımızdaki hizmet kalitemizde de büyük bir değişime imza attık. Kadın çalışanlarımızın olduğu istasyonlarımızda hizmet kalitemiz artıyor, müşteri memnuniyeti yükseliyor. Kadın çalışanlarımızın olduğu istasyonlarımızda müşteri memnuniyetimizin yüzde 3 oranında fark ettiğini görüyoruz. İstasyonlarımızda kadınlarımızın sayısı arttıkça, performans ve verimliliğimiz de artmaya devam edecek. İstasyonlarımıza gelen misafirlerimizden aldığımız sözlü ve yazılı tebrik ve teşvik mesajları hepimizi son derece mutlu ediyor ve programa olan inancımızı pekiştiriyor.

Ayrıca yeni projelerinden biri olan ve 4 yıl sürecek “Geleceğin Shell’de” sosyal yatırım programı 15 farklı ildeki seçilmiş mesleki ve teknik Anadolu Lisesi’nden öğrencilere eğitim, staj imkanı ve iş imkanı sunmaktadır. Öğrencilere, mezuniyetleri sonrası Shell & Turcas’ın bünyesindeki istasyonlarda ve madeni yağ distribütorlerinde farklı pozisyonlarda iş imkanı sunulmaktadır.

DAHA FAZLASI

Shell'de sürdürülebilirliğin anlamı

Shell'de sürdürülebilirlik sorumlu bir şekilde enerji sağlamak, insanlara, güvenliklerine ve çevreye saygı göstermek anlamına gelir.

İş Kollarımız

Faaliyetlerimiz içerisinde en büyük payı akaryakıt ve madeni yağ işlerimiz oluşturmaktadır. Shell&Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde 1000’i aşan geniş istasyon ağı ile her gün 1 milyondan fazla misafirimize hizmet sunuyoruz. Geniş ürün ve hizmet portföyümüz ile istasyonlarımızı ziyaret eden misafirlerimizin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veriyor, onları en iyi şekilde ağırlıyoruz.