Yol Emniyeti

Yol Emniyeti:

Shell Türkiye, petrol ve doğalgaz arama ve üretimi de dahil olmak üzere tüm operasyonlarında olası kazalara karşı “Hedef Sıfır” vizyonu ile faaliyetlerini sürdürüyor. Sıfır kaza, sıfır döküntü olarak özetlenebilecek “Hedef Sıfır” vizyonu ile çevreye ve insan hayatına zarar verebilecek her türlü kazanın maksimum ölçüde engellenmesini amaçlıyor. Bu vizyon doğrultusunda Shell Türkiye son 5 yılda, kendi kontrolü altındaki operasyonlarda çevreye ve insan hayatına zarar verecek bir trafik kazası yapmadan 125 milyon km’lik yolculuk gerçekleştirdi. Bu sonuç, Shell’in yol emniyeti konusuna verdiği önem ve bu alanda elde ettiği bilgi birikimi sayesinde gerçekleşti. Sürdürülebilirlik stratejisinin en önemli konu başlıklarından biri olan yol emniyeti alanındaki projeleri ile çalışanlarının, tedarikçilerinin ve hizmet aldığı lojistik şirketlerinin çalışanlarının emniyetli bir şekilde seyahat etmesini sağlayan Shell Türkiye, toplumun genelinde de bu konudaki farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2010 yılında başlattığı “Yol Emniyeti Eylem 10 Yılı” programına destek sağlayan Shell Türkiye, yol emniyeti konusunda farkındalık yaratmak üzere düzenlediği eğitimlerle son 4 yılda yüz bini aşkın kişiye ulaştı. 2013 yılında imzalanan Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu ile Trafikte Sorumluluk Hareketi platformuna da üye olan Shell Türkiye, trafik güvenliğine gönüllü olarak destek veren ilk şirketlerden biri oldu. 2016 Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğiyle “Trafikte Engelli Kalmayalım, Engelleri Birlikte Aşalım” Kampanyası’nı yürüttü. Trafik kazalarının yol açtığı sorunlara ve kazaları önlemek için alınması gereken tedbirlere odaklanan kampanyanın posterleri ve broşürleri 81 ilde dağıtıldı, proje kapsamında çekilen kamu spotu televizyon kanallarında yayınlandı.

Shell Türkiye, yol emniyeti alanında Türkiye’nin en önemli eğitim projelerinden biri olan Sokakta İlk Adımlar Projesi kapsamında, 2016’da Renault Türkiye’yle işbirliği anlaşması imzaladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ortaklığıyla yürütülen proje kapsamında, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı içerisinde 45 ildeki 1565 ilköğretim okulunda, 7099 öğretmen aracılığıyla toplam 245.000 öğrenciye yol emniyeti alanında eğitimler verilecek.

Shell’in yol emniyeti çalışmaları arasında, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde “Emniyet Günü” kapsamında gerçekleştirdiği eğitim çalışmaları da yer alıyor. Her yıl 1 günü “Emniyet Günü” olarak belirleyen Shell, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde eş zamanlı düzenlenen “Emniyet Günü” etkinlikleri ile çalışanlarının ve birlikte çalıştığı kişi ve kurumların emniyet konusunda daha da donanımlı hale gelmesini sağlıyor.

Shell Eco-marathon Türkiye

İnovasyon:

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Shell Türkiye, her yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye’den çok sayıda öğrencinin katılımını sağlıyor. 2016’da Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 16 takım, yaklaşık 180 öğrenci katıldı. Mühendislik, tasarım, inovasyon gibi alanlarda Türk gençlerinin ufkunu açan Shell Eco-marathon aynı zamanda enerji teknolojileri alanında da bilgi birikimlerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yarışma kapsamında gençler araçlarında, dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor.

Shell Eco-marathon’a 2005 yılından beri Türkiye’den yaklaşık 135 takım ve 1500’ün üzerinde öğrenci katıldı. Türk takımları 2005 yılından bu yana 16 kez, kendi kategorilerinde ilk 10’a girmeyi başardılar. 2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Shell Eco-marathon Avrupa Emniyet Ödülü’nü alma başarısını gösterdi. Shell Eco-marathon’a Türkiye’den üniversitelerin yanında liseler de katıldı. Şişli Terakki Lisesi 2005 yılından bu yana her yıl organizasyona katılarak sürekli olarak iyileşen bir performans sergiledi. Türk takımları arasında en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etme açısından en iyi sonuç 1145 km/lt ile Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi’ne ait. En iyi 2. sonuç ise 1078 km/lt ile Boğaziçi Üniversitesi’nin.

“Shell Eco-marathon” yarışması 2015 yılında ilk kez, Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” adıyla, 27-29 Kasım tarihleri arasında, İstanbul’daki TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurmuş oldukları takımlarla katıldı. Yarışmayı kazanan takımlara ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Hollanda Prensi Maurits Van Oranje ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel tarafından verildi. İlk Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasının birincilik kupası, serbest piyasada fiyatı yaklaşık 50 kuruş olan 1 kWs elektrikle 144 km yol kat edebilen Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden “Enerji Teknolojileri Takımı”nın oldu.

Shell Eco-marathon Türkiye bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek. Yarışma, 7-9 Ekim tarihleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi kampüsünde düzenlenecek.

Çatalhöyük Archaeology Summer Workshops

Eğitim:

Shell Türkiye, dünyanın en çok ilgi gören arkeolojik kazı çalışmalarından biri olan Çatalhöyük kazılarına, 1995 yılından bu yana destek veriyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Çatalhöyük’te, Stanford Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ian Hodder liderliğinde her yıl dünyanın farklı bölgelerinden gelen 150’ye yakın arkeolog görev alıyor. Shell Türkiye kazı çalışmalarına verdiği desteğin yanı sıra, 2003 yılından bu yana düzenlenen Shell Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi ile çocuklarda ülke mirasına sahip çıkma konusunda farkındalık yaratıyor. Shell Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyelerine bugüne kadar Çatalhöyük çevresindeki köylerden ve Konya’dan gelen 7000’e yakın öğrenci katıldı. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından Çatalhöyük’ü ziyarete gelenler de eğitimlerden yararlanabiliyor.

Shell Türkiye’nin özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara okul imkânı sağlamak amacıyla Kocaeli Valiliği’nin kullanımına verdiği Derince’deki binası, “Derince Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Derince Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi” adıyla eğitim veriyor. Merkez; orta ve ağır derecede zihinsel öğrenme yetersizliği olan çocuklara eğitim imkânı sağlıyor.

Shell Türkiye Gönüllüleri:

Shell Türkiye yol emniyeti, inovasyon ve eğitim alanındaki kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra Shell Türkiye Gönüllüleri çatısı altında çalışan gönüllülüğü projeleri de yürütüyor. Farklı sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak çalışanlarının sosyal fayda eksenli projelere destek vermesini sağlıyor. Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin de üyesi olan Shell Türkiye, ÖSGD tarafından yürütülen Okul Dostu Programı’na destek veriyor. Shell çalışanları ilköğretim okullarında öğrencilere yaratıcı düşünme üzerine eğitimler veriyor, kitap okuma seansları düzenliyorlar ve kendi mesleklerini tanıtarak çocukların geleceklerini şekillendirmelerine destek oluyor. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Labaratuvarı tasafından yürütülen Sesli Kitap projesine destek veren Shell çalışanları, görme engelliler için kitap seslendiriyor.

daha fazlasi shell&turcas

Shell Turkey

Yarının teknolojisini bugüne taşıyan, tüketiciye güvenli, verimli, temiz ürün ve hizmetler sunan Shell & Turcas, güçlü yatırımları ve istihdamıyla ülkemizin ekonomik kalkınma ve büyüme sürecine önemli katkıda bulunmaktadır.

TÜRKİYE’DE SHELL

Türkiye’de 1923’ten bu yana faaliyet gösteren Shell, enerji alanında sektöre yeniliklerle, yüksek standartlarla liderlik etmek ve ekonomiye katkıda bulunmak için çalışmaya devam ediyor.

öne çikan içerik

İletişim

Müşteri hizmetleri ekiplerimizin ve ofislerimizin iletişim bilgileri

Müşteri Hizmetleri

Müşterilerimiz hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında aşağıdaki telefon numaralarından Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilmektedirler.