Bir Bakışta Shell

Shell Türkiye

Türkiye’de 1923’ten bu yana faaliyet gösteren Shell, enerji alanında sektöre yeniliklerle, yüksek standartlarla liderlik etmek ve ekonomiye katkıda bulunmak için çalışmaya devam ediyor. Değer yaratan inovatif ürünleri ve üstün müşteri deneyimiyle, Türkiye’nin önde gelen, rekabetçi ve inovatif entegre enerji şirketi olan Shell Türkiye, küresel alandaki hizmet deneyimini ve ürün yelpazesindeki inovasyon ve gelişmeleri, dünya ile aynı anda Türkiye’deki müşterilerine sunmaktadır. Shell Türkiye ayrıca; sağlık, emniyet ve çevre konularındaki küresel deneyimini, teknik, teknolojik birikimi ve Ar-Ge projeleri sonucunda elde ettiği tecrübesini toplum ile paylaşıyor.

Shell, Türkiye’de; “Perakende Satışlar”, “Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama”, “Ticari Filo”, “Toptan Akaryakıt”, “Enerji ve Gaz”, “Doğalgaz ve Petrol Arama”, “Havacılık Satışları”, “Kimya Satışları” ve “Denizcilik Satışları” alanlarında faaliyet göstermektedir. Shell, Türkiye’de Shell & Turcas Petrol A.Ş çalışanları dahil olmak üzere 800’ü aşkın doğrudan çalışanının yanı sıra yurt geneline yayılmış istasyonlarıyla 15.000’in üzerinde çalışana istihdam sağlıyor.

2006 yılında akaryakıt ve istasyon ağını büyütmek üzere yeni bir yapılanmaya giden Shell, sektörün köklü şirketlerinden Turcas Petrol ile gerçekleşen birleşmenin ardından, %70 oranında hissesine sahip olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş.’yi kurdu. Shell & Turcas Petrol A.Ş perakende, ticari yakıt ve otogaz satışları, madeni yağ üretimi ve ihracatı alanlarında faaliyet gösterirken, petrol ve doğal gaz arama, havacılık, kimya, denizcilik, doğalgaz ve elektrik ticareti faaliyetleri de Türkiye’deki diğer Shell şirketleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız 1923 yılından bu yana toplumsal değer yaratan birçok alanda projeler yürütüyoruz. Sürdürülebilirlik stratejisinin en önemli konu başlıklarından biri olan yol emniyeti alanındaki projelerimiz ile çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve hizmet aldığımız lojistik şirketlerinin çalışanlarının emniyetli bir şekilde seyahat etmesini sağlıyoruz. Aynı zamanda toplumun genelinde de bu konudaki farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz; Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “Yol Emniyeti Eylem 10 Yılı” programına destek sağlayarak, yol emniyeti konusunda düzenlediğimiz eğitimlerle bugüne kadar toplam yüz bin kişiye ulaştık. Kurumsal Trafik Güvenliği Deklarasyonu ile Trafikte Sorumluluk Hareketi platformuna da üye olarak, trafik güvenliğine gönüllü olarak destek veren ilk şirketlerden biri olduk.

10 yıldır gençlerin kendilerini inovasyon, teknoloji ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyoruz. Gençleri geleceğin enerji teknolojileriyle çalışan araçlar geliştirmeye teşvik etmek üzere düzenlenen yarışmaya, 2005’den bu yana Türkiye’den 120’nin üzerinde takım ve 1500’e yakın öğrenci katıldı. 16-25 yaş grubundaki öğrenciler, tasarlayıp ürettikleri araçlarla Shell Eco-marathon’a katılarak en az enerji ile en uzun mesafeyi kat etmeye çalışıyorlar. 2015 yılında Shell Eco-marathon’u ilk kez, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle Türkiye’de düzenledik. Yarışmaya Türkiye’nin farklı illerinden 185 üniversite ve lise öğrencisinin katılımını sağladık. 2016 yılında Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’da Türkiye’yi 16 üniversite ve lise takımı temsil etti.

Shell Türkiye’nin sosyal sorumluluk projelerinden bir diğeri ise eğitim ve kültür alanında. Dünyanın en çok ilgi gören arkeolojik kazı çalışmalarından biri olan Çatalhöyük kazılarına Shell Türkiye olarak 1995 yılından bu yana destek veriyoruz. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Çatalhöyük’te, Stanford Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ian Hodder liderliğinde her yıl dünyanın farklı bölgelerinden gelen 150’ye yakın arkeolog görev alıyor. Kazı çalışmalarına verdiğimiz desteğin yanı sıra, Shell Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi ile çocuklarda ülke mirasına sahip çıkma konusunda farkındalık yaratıyoruz. Shell Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyelerine bugüne kadar 7000’e yakın öğrenci katıldı.

Bilgi Toplumu Hizmetleri

Shell & Turcas A.Ş.

Shell Petrol A.Ş.

Shell Enerji A.Ş.

Politikalarımız

STAS Yetkilendirilmis Yukumlu Sertifikası

SCTL Yetkilendirilmis Yukumlu Sertifikası

STAS Müşteri Memnuniyet Politikası

SCT Bilgi Güvenliği Dökümanı

SCTL Kalite Politikası 

STAS Bilgi Güvenliği Politikası 

STAS Kalite Politikası 

STAS / Derince Tesisi Çevre Politikası

Dünyada Shell

Dünyada Shell

Royal Dutch Shell 1907'de kurulmuş olsa da tarihçemiz 19. yüzyılın başlarına, Londra'da Samuel ailesinin deniz kabukları sattığı küçük bir mağazaya kadar uzanır.

Günümüzde Shell, dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden biri olarak ortalama 94.000 kişi istihdam etmekte ve 70'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Genel merkezimiz Hollanda, Lahey'de bulunmaktadır ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ben van Beurden'dir. Shell Grubu'nun ana şirketi, İngiltere ve Galler'de kurulu olan Royal Dutch Shell plc'dir.

Stratejimiz, petrol ve gaz sektöründeki lider konumumuzu güçlendirirken küresel enerji talebini de sorumluluk çerçevesinde karşılamayı amaçlamaktadır. Faaliyetlerimizin özünde emniyet ile çevresel ve sosyal sorumluluk yatmaktadır.

1833'ten bugüne kadarki tarihçemizi okuyun

Amacımız

Petrol ve gazın, önümüzdeki yıllar boyunca ihtiyaç duyulacak küresel enerji çeşitleri içinde çok önemli bir yere sahip olacağına inanıyoruz. Bizim rolümüz, bu enerji kaynaklarını kârlı ve çevresel ve sosyal sorumluluk çerçevesinde bulmak ve kullanıma sunmaktır.

Daha verimli ve sürdürülebilir enerji ve doğal kaynak kullanımını geliştirmek için müşterilerimizle, ortaklarımızla ve kamu ile yakın iş birliği içinde çalışmayı amaçlıyoruz.

Çalışanlarımız

Çalışanlarımız, dünyanın en yenilikçi ve heyecan verici enerji projelerinden bazılarında birlikte çalışıyorlar. Çeşitlilik gösteren bir işgücü ve kapsayıcı bir çalışma ortamı, daha fazla inovasyon ve daha iyi çözümler yolunda başarımız için hayati önem taşımaktadır.

Shell'deki çeşitlilik ve kapsayıcılık hakkında bilgi edinin

Profesyonel eğitim, kişisel gelişim programları ve sürekli destek, çalışanlarımıza potansiyellerine ulaşmaları için tüm fırsatların verildiği anlamına gelir. Ayrıca liderlik programlarımız da yetenekli bireylerin enerji sektöründe yarının liderleri olmalarına olanak tanır.

Shell'de iş fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinin

Bir Bakışta Shell (2016)

Faaliyet gösterdiğimiz 70+ ülke

Ortalama 92.000 çalışan

yıl içerisinde 57,1 milyon ton net LNGsatılıyor

Hissemizin olduğu 22 rafineri

Her gün ürettiğimiz 3,7 milyon varil muadili petrol

“Create” broşürümüzü indirin

Finansal Performans (2016)

Ciro: 233,6 milyar $

Gelir: 4,8 milyar $

Sermaye Yatırımı: $79,9 milyar (BG Grubunun satın alımı da dahil)

Araştırma ve geliştirme yatırımı: 1 milyar $

Sürdürülebilir Gelişim için pratik bilgiler (2016)

Dünya genelinde gönüllü sosyal yatırıma 102 milyon $ harcandı. Bunun içinden:

  • yaklaşık 44 milyon $ topluluk gelişimi, afet yardımı, eğitim, sağlık ve biyolojik çeşitlilik için yerel programlara harcandı ve
  • yaklaşık 58 milyon $ işletme geliştirme, yol güvenliği ve enerjiye erişim olmak üzere üç küresel stratejik temamıza harcandı.

2016’da yaptığımız toplam harcamanın 96 milyon $’ı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 2015 İnsani Gelişmişlik Endeksi’nin bir parçası olan ülkelerdeydi. Bunlar, yıllık gayri safi yurtiçi hasılası kişi başı 15000$’ın altında olan ülkelerdir. 2016 yılında Shell, küresel çapta 43 bin tedarikçiden aldığı ürün ve servisler için de 45 milyar $ harcamıştır.

Hakkımızda Daha Fazlası

Ne yapıyoruz?

Shell, dünyanın artan enerji talebini ekonomik, çevresel ve sosyal sorumluluk bilinciyle karşılamayı amaçlayan entegre bir enerji şirketidir.

Değerlerimiz

Genel İş İlkelerimiz, Çalışma Kurallarımız ve Etik Kurallarımız, Shell'deki herkesin değerlerimize paralel hareket etmesine yardımcı olur.

Şunlara da ilgi duyabilirsiniz

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.

Kariyer

Shell'de kariyerinizle yaratacağınız etkiyi keşfedin.

Sürdürülebilirlik

Shell'de sürdürülebilirlik, dünyanın artan ihtiyacını karşılamak için enerjiyi sorumluluk bilinciyle temin etmektir.