Stratejimiz, petrol ve gaz sektöründeki lider konumumuzu güçlendirirken küresel enerji talebini de sorumluluk çerçevesinde karşılamayı amaçlamaktadır. Faaliyetlerimizin özünde emniyet ile çevresel ve sosyal sorumluluk yatmaktadır.

Stratejimiz hakkında bilgi edinin

Shell Türkiye

İŞ KOLLARIMIZ:

Akaryakıt ve Madeni Yağ Dağıtım ve Pazarlama:

Shell&Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde 1000’i aşan geniş istasyon ağı ile her gün 1 milyondan fazla misafirimize hizmet sunuyoruz. Ürün ve hizmet portföyümüzde Shell V-Power Nitro+ performans yakıtları, Shell FuelSave tasarruf yakıtları, Shell Helix Motor Yağları, Shell AutoGas markalı otogaz ve Shell Select markası altında hizmet sunduğumuz marketlerimiz bulunuyor. Geniş ürün ve hizmet portföyümüz ile istasyonlarımızı ziyaret eden misafirlerimizin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veriyor, onları en iyi şekilde ağırlıyoruz.

Sektörün ilk ve en büyük filo yakıt yönetim sistemi olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi ile 500.000’den fazla araç sahibine hizmet sunuyoruz. Yine sektörün en büyük sadakat programlarından biri olan Shell Club Smart kapsamında 1,6 milyon aktif kullanıcıya ve 7 milyon kayıtlı müşteriye sahibiz. Shell Club Smart sadakat kart programı misafirlerimizin deneyimini geliştirmek için en çok önemsediğimiz alanların başında geliyor. THY Miles & Smiles programından kazanılan millerin akaryakıt alımında kullanılması, Turkcell ile birlikte hayata geçen seçili istasyonlarda araçtan inmeden ve internet kullanmadan mobil ödeme sistemi gibi stratejik işbirlikleri ile müşteri deneyimini farklılaştırmak konusunda sektörde yeniliklere liderlik etmek için çalışıyoruz. Bu işbirliklerini de misafirlerimizin farkında olduğu ihtiyaçlara ek olarak, farkında olamadığı ihtiyaçlarını da analiz ederek tasarlıyoruz.

Türkiye genelinde işlettiğimiz 6 terminal (4 akaryakıt ve 2 LPG) ve 5 adet ortak ortak işlettiğimiz akaryakıt terminali olmak üzere toplam 11 depolama tesisimiz bulunuyor.

Öte yandan başta otomotiv olmak üzere inşaat, madencilik, enerji üretimi, demir-çelik ve genel imalat gibi kullanım alanlarında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli madeni yağ ürünlerinin satışı ve pazarlamasını da gerçekleştiriyoruz. Dünyada ve Türkiye’de toplam madeni yağlar pazarındaki liderliğimizi son 10 yıldır kesintisiz sürdürüyoruz. Madeni yağ portföyümüzde Helix, Rimula motor yağlarının yanı sıra, Tellus, Omala ve Gadus markalı endüstriyel yağ ve gresleri de bulunmaktadır. Shell’in Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince Tesisimiz’de 2016 yılında toplam 24 bin ton ihracat hacmiyle yeni bir ihracat rekoru kırılmıştır. Son dönemdeki yatırımlarımızla Shell içinde bir bölgesel madeni yağ üretim üssü haline getirdiğimiz Derince Madeni Yağ ve Gres Üretim Tesisimiz’den 57 ülkeye ihracat yapıyoruz.

Petrol ve Doğal Gaz Arama:

Shell, 2011 yılında Türkiye Petrolleri (TP) ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde arama faaliyetleri gerçekleştirmek üzere bir ortaklık anlaşması imzaladı ve Türkiye'deki faaliyet alanları arasına petrol ve gaz aramalarını da ekledi. Bunu takiben Karadeniz'de derin deniz aramaları yapmak üzere TP ile 2013 yılında bir anlaşma daha imzalandı.

Türkiye Petrolleri ile birlikte Türkiye’deki petrol ve gaz kaynaklarını geliştirmeyi ve yerli üretimin artışına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’nin gelişimi ile orantılı olarak artan enerji ihtiyacını yerli petrol ve gaz kaynaklarını geliştirerek karşılamak için Türkiye Petrolleri (TP) işbirliği ile 2015’in ilk çeyreğinde Batı Karadeniz’de, kıyıdan 100 km kadar açıkta, 2.000 metre deniz suyu derinliğinde bir derin deniz arama kuyusu açtık.

Batı Karadeniz derin deniz sondajı projesindeki sondaj lokasyonu, Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi’nin topladığı verilerin değerlendirilmesi ve analizini takiben belirlendi. Daha sonra da arama faaliyetlerine başladık. Sondaj gemisi 2015 Ocak sonu itibariyle bölgeye intikal etti ve sondajı tamamlayarak faaliyetlerini, 2015 ortalarında, çevreye hiçbir zarar vermeden, emniyetli ve başarılı bir biçimde tamamladı. Hâlihazırda kuyudan elde edilen sonuçlar değerlendiriliyor. 

Doğal Gaz ve Elektrik Ticareti:

Shell Enerji A.Ş, 2004 yılında doğal gaz ithalatı ve ticareti yapmak üzere kuruldu. Shell Enerji A.Ş. şirketimiz, Türkiye’de boru hatları ile doğal gaz ithalatı yapan ilk uluslararası şirkettir ve 2014 yılı Mayıs ayında elektrik ticaretine başlamıştır. 

Kimyasal Satışları:

Shell Türkiye olarak, 1964 yılından bu yana aralarında ev eşyaları, deterjan, boya ve basım mürekkepleri de olmak üzere günlük hayatımızda önemli yer tutan petrokimyasal ürünleri pek çok sektörde kullanılmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurumlarına tedarik ediyoruz.

Denizcilik Satışları:

Shell olarak, İstanbul, Aliağa ve Diliskelesi limanları ile birlikte bugün itibariyle Türkiye’nin 21 limanında ulusal ve uluslararası firmalara madeni yağ ürünleri ve teknik hizmetler sunuyoruz. Sunduğumuz danışmanlık ve teknik hizmetler, müşterilerimizin bir gemide bulunan bütün makine ve ekipman türlerinde Shell’in madeni yağ ürünlerinden maksimum değer elde etmelerine yardımcı oluyor.

Havacılık Satışları:

Shell olarak, 1933 yılından bu yana hava araçlarına yakıt ikmali yapmaktayız. 12 havalimanında sunduğumuz hizmet ile günde ortalama 70 uçağa yakıt ikmali gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Gazipaşa havaalanının tek yakıt sağlayıcısıyız.

Daima tercih edilen bir iş ortağı olarak; kurumsal müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin kapasitelerini geliştirmek için çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Shell olarak sadece Türkiye’nin ekonomisine değil, sosyal ve kültürel gelişimine de destek oluyoruz. Elde ettiğimiz bilgi birikimi, sermaye ve sahip olduğumuz tecrübeyi istihdam yaratarak, iş ortaklarımızın kapasitelerini geliştirmesi için katkıda bulunarak ve içinde bulunduğumuz topluma yönelik sosyal yatırım projeleri gerçekleştirerek kullanıyor ve böylece Türkiye’ye değer katmak için çalışıyoruz.

Dünyada Shell

Dünyada Shell

Shell küresel bir enerji ve petrokimya şirketler grubudur.

Faaliyetlerimiz dört ana iş koluna ayrılmaktadır: Arama ve Üretim, Entegre Gaz ve Yeni Enerjiler, Perakende ve Pazarlama,Projeler ve Teknoloji.

Üretim alanında, teknolojimizin ve teknik bilgimizin kaynak sahiplerine değer kattığı yeni petrol ve doğal gaz rezervlerinin araştırılmasına ve başlıca yeni projelerin geliştirilmesine odaklanıyoruz.Arama

Entegre Gaz ve Yeni Enerjiler alanında, emniyetli şekilde depolanabilecek ve dünya genelindeki pazarlara ulaştırılabilecek şekilde doğal gazın sıvılaştırılmasına (LNG) ve gazın sıvıya dönüştürülmesinde (GTL) odaklanıyoruz. Yeni Enerjiler iş kolumuz, düşük karbonlu yeni fırsatları araştırmak ve bunlara yatırım yapmak üzere oluşturulmuştur.

Perakende ve Pazarlama alanında ham petrolün rafine ürünlere dönüştürülmesine, böylece yurt içi, endüstriyel ihtiyaçlar ve taşımacılık amacı ile kullanılmak üzere dünya çapındaki pazarlara ulaşmasına ve pazarlanmasına odaklanıyoruz. Bunun yanı sıra dünya genelinde endüstriyel kullanım için petrokimyasal üretiyoruz ve satıyoruz. Shell'in Kuzey Amerika'daki kendisine ait petrollü kum madenciliği faaliyetleri de Perakende ve Pazarlama organizasyonu kapsamındadır.

Projeler ve Teknoloji iş kolumuz, yeni araştırma geliştirme projelerinin hayata geçirilmesinden ve geleceğe dönük yenilikçi ve düşük maliyetli yatırımların araştırılmasından ve geliştirilmesinden sorumludur.

Two factory workers talking next to large rolls of steel

Kurumsal Müşteriler

Dünya çapında ulaşım, madencilik, imalat, enerji üretimi ve ev enerjisi dahil olmak üzere birçok alandaki kurumsal şirketlere ve dağıtım şirketlerine üstün ulaşım, ısıtma ve endüstri yakıtları sağlıyoruz.

Kurumsal Müşteriler
Hong Kong'da işlek bir caddede karşıya geçen insanlar

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.

Daha temiz bir enerji geleceğine doğru

Hakkımızda Daha Fazlası

Değerlerimiz

Genel İş İlkelerimiz, Çalışma Kurallarımız ve Etik Kurallarımız, Shell'deki herkesin değerlerimize paralel hareket etmesine yardımcı olur.

Biz kimiz?

İş kollarımız ,çalışanlarımız ve yaklaşık 200 yıl öncesinde Londra'da küçük bir mağaza ile başlayarak nasıl büyüdüğümüz hakkında bilgi edinin.

ŞUNLARA DA İLGİ DUYABİLİRSİNİZ

Sürdürülebilirlik

Shell'de sürdürülebilirlik, dünyanın artan ihtiyacını karşılamak için enerjiyi sorumluluk bilinciyle temin etmektir.

Enerji ve İnovasyon

Önümüzdeki yıllarda daha çok miktarda, daha temiz enerjiyi açığa çıkarmak için insan dehasını, inovasyon yapma kapasitemizi ve teknolojiyi nasıl kullandığımız.