"Her türlü iş biriminde görev alan farklı deneyimlere sahip insanlarla birlikte çalışarak Shell’in çalışma kültürü ile tanıştım"

Siobhan
Siobhan Kelly'nin samimi portresi
Siobhan Kelly, Süreç Mühendisi, Avustralya

Shell'de 12 hafta süren Değerlendirmeli Stajyerlik Programı kurum yapısı, kültürü, projeler ve iş kolları hakkında bir fikir sağladı mı?

Bir işletme sahasında, süreç mühendislerinden oluşan bir ekipte işe başlayarak, rafineri genelinde bir çok farklı kişi ile birlikte çalışmama imkan tanıyan projeler yürüttüm. Ekibin bir üyesi olarak çalışarak, toplantılara katılarak ve farklı deneyimlere sahip kişilerle işbirliği yaparak Shell'deki bir işletme sahasında ne tür işler yapıldığını ve Shell’in çalışma kültürünün tam olarak ne ifade ettiğini görme fırsatım oldu.

Stajyerliğiniz sırasında ne tür işler yaptınız; belli bir projeniz var mıydı?

İlgi çekici birkaç projede çalışma şansı yakaladım. Çalıştığım projelerden biri, fabrika verilerini analiz ederek operasyonu optimize etmeye yardımcı olacak bilgisayar simülasyonları geliştirmeyi içeriyordu. Bir diğer projede ise teçhizatın nasıl çalıştığını değerlendirmek üzere operatör ve teknisyenlerle birlikte saha çalışmaları yaptım. Son olarak bir diğer projede, fabrikayı denetleme yöntemlerimizi iyileştirmek amacıyla laboratuar verilerinin analizi ve yeni laboratuar testi tekniklerinden yararlanılması üzerine çalıştım.

Shell’deki staj deneyiminizi nasıl tanımlarsınız? Shell'de staj yapmayı düşünen öğrencilere ne söylemek istersiniz?

Stajyer olarak geçirdiğim zaman kesinlikle harikaydı; mükemmel yöneticilerimin ve mentörlerimin yanı sıra farklı saha görevlerinde bulunan ve zaman ayırıp sorularımı cevaplamaktan, projelerde yardımcı olmaktan veya işin farklı yönlerini bana öğretmekten mutluluk duyan çalışma arkadaşlarım da vardı. Üniversite mezunu bir kimya mühendisi olarak, sektördeki fırsatları ilk elden görmek ve tecrübe etmek bakımından aydınlatıcıydı. Petrol ve gaz sektöründe kariyer yapmaya ilgi besleyen herkese Shell’de staj yapmak için başvuruda bulunmalarını öneririm.

Değerlendirmeli stajyerlik programı sizi kariyerinize nasıl hazırladı ve mezuniyet tarihinizden önce mezun pozisyonunda bir iş edinmiş olmak size neler hissettirdi?

Profesyonel bir ortamda üç ay geçirmiş olmak, oldukça disiplinli ekiplerle çalışmayı öğrenmek, belli proje hedeflerine sahip olmak mühendislik kariyerim için harika bir hazırlık süreci geçirmemi sağladı. Üniversitedeki son yılımdayken Shell’de Mezun pozisyonunda bir işimin olduğunu bilmek son yılımı keyifle ve birkaç ay seyahat ederek geçirmeme imkan verdi, sonrasında işime geri döndüm.

Stajyerlik yoluyla Shell'i deneyimleme fırsatını edinmenin Yeni Mezun Programına başlarken size avantaj sağladığını düşünüyor musunuz?

Staj yapmanın çok büyük avantaj sağladığına ve Mezun rolünde şevkle işe koyulmama imkan verdiğine inanıyorum. Shell kültürünü, işbirliği içinde çalışma şekillerini, yüksek HSSE (Sağlık, Emniyet, Güvenlik ve Çevre) standartlarını, Shell sistemlerinin pek çoğunu; ve bunların yanı sıra birinci günden itibaren koridorda birkaç dostça gülümseyen bir yüz görme deneyimini yaşadım.

Shell'in Değerlendirmeli Stajyerlik Programını benzersiz kılan şey sizce nedir?

Tamamlamamız için verilen anlamlı projeler ve yöneticilerden, mentörlerden ve çalışma arkadaşlarından oluşan bir destek ağı.  

Öğrenciler Shell Değerlendirmeli stajyerlik Programına niye başvurmalı?

Shell’in operasyonlarını nasıl yürüttüğünü yakından görme fırsatı, petrol ve gaz sektöründeki başarılı kişilerden bir şeyler öğrenme ve Yeni Mezun Programı kapsamında bir iş edinmenin avantajını elde etmek için başvurmalılar.

Öğrenciler Değerlendirmeli Stajyerlik Programının çeşitli aşamalarından ne bekleyebilirler?

Stajyerlik süresi boyunca oryantasyon faaliyetleri yürüttük, ekiplerimizi ve projelerimizi tanıma fırsatımız oldu, sonrasında zamanımızın çoğunu proje uygulamalarımızı gerçekleştirmeye ve önümüze gelen diğer öğrenme imkanlarını değerlendirmek için harcadık. Stajyerliğin sonuna doğru gerçekleştirdiğimiz çalışmalara dair sunumları hazırladık, stajyer arkadaşlarımıza, liderlere ve değerlendirme görevlilerine aktardık.

Değerlendirmemülakatında, projelerimizde çalışarak edindiğimiz fiili tecrübelerimizle Shell CAR (Kapasite, Başarı ve İlişki) kriterlerini nasıl karşıladığımızı gösterme fırsatını yakaladık.

Stajyerlik başvurusunda bulunan öğrencilere tavsiyeniz ne olur ve ileriye yönelik adımlarını doğru atmaları için kendilerini nasıl teşvik edersiniz?

Stajyerlik başvurunuzu Mezun iş başvurusu gibi düşünün çünkü bir gün sizi oraya taşıyabilir!  

Stajyerlik programına başvurmayı düşünen öğrenciler için son birkaç sözünüz var mı?

Kesinlikle üniversitede yaşadığım ve kariyerimi şekillendiren en iyi deneyimimdi.

Öğrenciler ve Mezunlar'da Daha Fazlası

Shell Mezun Programı

Shell'in heyecan verici ve farklılıklarla dolu dünyasını keşfedin. Neler yapabileceğinizi ve nerelere ulaşabileceğinizi görün.

Shell'de çalışmanın avantajları

Mükemmel eğitim programlarımızdan sosyalleşmeye ve işbirliği yapmaya yönelik fırsatlara kadar Shell'de çalışmanın avantajlarını keşfedin.