Calum Nicol'ün günlük portresi
Calum Nicol, Süreç Mühendisi, Birleşik Krallık

Shell Yeni Mezun Programını ilk nasıl buldunuz?

Değerlendirmeli Stajyerlik Programına başvurdum ve burada Shell'in Yeni Mezun Programını öğrendim. Shell'i keşfetmek için bu harika fırsatı değerlendirdim ve geleceğin mühendisi olarak Shell benim başvuru listemin en tepesindeydi. Beni cezbeden şey, Shell'in sahip olduğu heyecan verici teknolojinin boyutu ve en önemlisi de yeni mezunlara günlük işlerinde verilen sorumluluk ve duyulan güvendi.

Shell'deki ilk gününüz hakkında en çok aklınızda kalan ne oldu?

Aberdeen ofisine heyecanlı ve meraklı şekilde işimde ne yapacağımı, birlikte çalışacağım ilginç karakterleri ve kullanacağım yenilikçi araçları öğrenme arzusuyla gelişimi hatırlıyorum.

Gün içerisinde “vay be, öğrenecek ne çok şey var” duygusunu kesinlikle hissettim fakat karşılaştığım herkes inanılmaz biçimde samimi ve ekibe katılmama yardım etmeye istekliydi!  Üniversite öğrencisinden Upstream alanında bir yeni mezuna dönüşmüştüm. Üretim üzerinde yapabileceğim doğrudan etki beni motive eden başlıca şeydi ve ikinci günüm için sabırsızlanıyordum.

Görevinizde en sevdiğiniz şey nedir?

İnsanlar! Komşu petrol sahasındaki bağlı gazı, bir yandan sıvı ürünlerde maksimizasyon sağlarken diğer yandan genişlemekte olan bir şehri elektrikle besleyen temiz ve güvenilir gaz kaynağına dönüştürmeyi amaçlayan, önde gelen bir projede süreç mühendisi olarak çalışıyorum. Kimya mühendisi olarak ekonomik kazancın yanı sıra çevresel ve sosyal faydaları olan bir projede çalışıyor olmak inanılmaz biçimde tatmin edici. Herkesin görüşüne değer verilen ve saygı gösterilen teknik ve çok-kültürlü bir ekibin parçası olarak proje hedeflerine ulaşmak, başarılı kılan ve motive eden birşeydir.

Eğer siz bir Süper Kahraman olsaydınız ve uzmanlığınız da enerji olsaydı özel gücünüz ne olurdu? Neden?

Aberdeen'de yetişmiş ve burada çalışan biri olarak enerjiyle ilgili tek bir süper gücüm olurdu ve bu da termal enerjinin parmaklarımın ucunda olması olurdu! Sadece enerji faturalarımın tutarı azalmazdı, aynı zamanda arkadaşlar arasında da çok popüler olurdum.

Yeni Mezun Programında yer alarak enerji sektöründe kariyerinize devam etme konusunda ilham aldınız mı? Sizin için sırada ne var?

Görevimle ve Shell'de çalıştığım diğer alanlarla ilgili olarak sevdiğim şeylere dayanarak; bana enerji sektöründe kariyer yapma ilhamı veren şey nasıl katkı yapabileceğimi ve fark yaratabileceğimi ilk elden gözlemlemek oldu. Bu inanılmaz şekilde önemli - çünkü enerji gittikçe daha fazla önem kazanan global bir kaynak haline geliyor ve büyük enerji şirketlerinden birinden başka nerede katkı sağlayabilirsiniz ki?

Öğrenciler ve Mezunlar'da Daha Fazlası

Shell Mezun Programı

Shell'in heyecan verici ve farklılıklarla dolu dünyasını keşfedin. Neler yapabileceğinizi ve nerelere ulaşabileceğinizi görün.

Shell'de çalışmanın avantajları

Mükemmel eğitim programlarımızdan sosyalleşmeye ve işbirliği yapmaya yönelik fırsatlara kadar Shell'de çalışmanın avantajlarını keşfedin.