Dünya okyanuslarının altında, birkaç yüz metreden birkaç bin metre derinliklere kadar değişen sularda bulunan çok büyük miktarda petrol ve doğal gaz, ekonomik büyümeyi destekleme ve gelecekteki enerji karışımında hayati bir rol oynama potansiyeli taşıyor.

Dondurucu dereceler, muazzam su basıncı ve zifirî karanlık, derin denizlerden petrol ve gaz üretilmesini önemli bir teknik zorluk haline getiriyor. Dünyanın ihtiyaç duyduğu bu kaynakları açığa çıkarmak için mümkün olan ve güvenle başarılabilecek olanın sınırlarını zorluyoruz.

Shell'in, günümüzde faal olan 20'den fazla büyük projesiyle ve halen geliştirilmekte olan önemli yeni projeleriyle derin deniz projeleri geliştirme ve işletme konusunda on yıllara uzanan deneyimi bulunuyor. Derin deniz faaliyetlerimiz Meksika Körfezi'nden Çin Denizi'ne, Norveç'in kıta sahanlığından Nijerya sahili sularına kadar uzanıyor.

Derin deniz zorluklarında nasıl ustalaştığımız hakkında daha fazlasını okuyun

Yerel faydalar

Faaliyetlerimize en yakında yaşayan insanlarla birlikte çalışıyoruz ve karadaki toplumlara fayda sağlıyoruz. Projelerimizle yerel tedarikçilere taahhüt sözleşmeleri veriliyor ve tekneler ve malzemeler gibi destekleyici sektörlerin büyümesi teşvik ediliyor. Örneğin Brezilya ve Nijerya'da, ulusal petrol ve gaz mühendislerinden meydana gelen ilk neslin oluşturulmasına yardımcı olduk. Malezya'da, petrol ve gaz sektöründeçok ihtiyaç duyulan kaynakçıları yetiştirmek için yerel makamlarla birlikte bir eğitim programına destek oluyoruz.

Derin deniz faaliyetlerimizin yakınındaki yerel topluluklar hakkında daha fazla bilgi edinin

Tam güvenlikli üniformasıyla platformda çalışan bir adam

Emniyet önceliğimizdir

Okyanus yüzeyinin çok altındakiler de dâhil olmak üzere bütün faaliyetlerimizde emniyet her zaman ilk önceliğimizdir. Shell'in derin su kuyularının hepsinin ciddi tasarım ve yapı standartlarını karşılaması zorunludur. Bu kuyular yıllarca eğitim alan mühendisler tarafından kazılır ve tamamlanır. Faaliyetler sırasında derin su kuyularını gerçek zamanlı olarak takip etmek üzere ileri düzey sensörler kullanırız. Bu, kara faaliyeti merkezlerinde yerleşik mühendislerin her türlü potansiyel riski tespit etmesine ve derhâl yanıt vermesine imkân verir.

Derin denizlerde emniyet hakkında daha fazlasını okuyun

Derin deniz projelerimiz

Önde gelen derin deniz projelerimiz arasında açık deniz petrol sondaj ve üretim platformunda 2.450 metre (8.000 feet) ile su derinliği rekoru kıran Meksika Körfezi'ndeki Perdido bulunuyor.

Ayrıca tesisi 2.900 metre (9.500 feet) derinlikte barındırarak dünyanın en derin tesisine ev sahipliği yapacak bir çok derin deniz petrol ve gaz gelişimi olan Stones'u geliştirme yolunda da ilerliyoruz.

Enerji ve İnovasyon'daDaha Fazlası

Teknoloji alanındaki zorlukları aşmak

Ulaşılması çok zor yerlerden daha çok miktarda ve makul bedelle enerji kaynakları keşfetmek ve emniyetli bir şekilde üretmek için inovatif teknolojiler geliştiriyoruz.

Doğal gaz

En temiz yanan hidrokarbon olan doğal gazla tüm dünyada hayatlara güç veriyoruz.