Ducati yarışçısı superbike ile bir köşeyi dönerken

MotoGP’nin kısa tarihi

MotoGP dünyanın bir numaralı motosiklet yarışı şampiyonasıdır: dört kıtada,14 ülkede gerçekleştirilen ve 18 yarıştan oluşan, tüm dünyada televizyonlarda yayınlanan bir seri. Dünyanın en yetenekli yarışçıları, en yeni motosiklet teknolojileri ve prototiplerle katılıyorlar.

Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM) tarafından 1949’da dünya şampiyonası olarak başlatılan MotoGP şimdi 67 yaşında. MotoGP dünyanın en eski, dünyanın her köşesinde yapılan, zengin bir geçmişe sahip motor sporları şampiyonasıdır ve 2010 yılında 2,2 milyondan fazla insan yarışları izlemeye gelmiştir.

Daha önce ‘500 cc’ adıyla anılan şampiyona 2002’de yeni teknik düzenlemelerle bir değişikliğe gidilmiş ve dört zamanlı makinelere de izin verilmeye başlanmış, böylece motor kapasitesi de 990 cc’ye çıkarak MotoGP olmuştur. 2007’de kurallar yine değişti ve motor kapasitesi 800cc ile sınırlandırıldı, 2012'de ise yeni 1000cc dönemi başladı.

Şu andaki MotoGP Dünya Şampiyonu Yamaha yarışçısı Jorge Lorenzo, geçen sezonun zorlu final yarışında takım arkadaşı Valentino Rossi’yi ünvanı almaktan alıkoymuştur.

Ducati yıla ideal bir başlangıç yapmıştı, Andrea Dovizioso ve Andrea Iannone Katar’daki ilk yarışta çifte podyumla bitirmişlerdi. Dovizioso sonraki birkaç yarışın ikisinde daha ilk üçe girerken, iki yarışçı da sezonun devamında bu başarıyı korudular, eminiz ki 2016’da Ducati’nin hem Üretici’ hem de Takım yarışlarında sağlama aldığı üçüncülüğü geliştirecekler.