Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu tarih olan 1923’ten bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Shell, geçmişinin ve geleceğinin önemli bir parçası olarak gördüğü Türkiye’deki çalışmaları ile gurur duyuyor.

Shell, 2011 yılının Kasım ayında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde (Dadaş) karada petrol & gaz erken-evre araştırma ve değerlendirme faaliyetleri yürütmek üzere Türkiye Petrolleri (TP) ile ortak işletme anlaşması imzaladı.TP ile yapılan bu anlaşma, Shell’in Türkiye’de petrol & gaz arama ve üretim sektöründe yeniden faaliyete başlamasını sağlarken, merkez ofisi İstanbul’da olan Shell Upstream Turkiye  biriminin de kurulmasına ön ayak oldu.14 Şubat 2013’te  Shell ve TP, Batı Karadeniz’de derin deniz arama çalışmalarını başlatmak üzere başka bir ortak işletme anlaşmasına imza attı.

Türkiye’nin vizyonu, yüzüncü yılını kutlayacağı 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Ülkemizin bu hedefe ulaşmasındaki önemli etmenlerden biri de yurt içi enerji kaynaklarının artışı olacak.Türkiye’nin enerji talebinin, gelecek on yılda ülke ekonomisindeki hızlı büyümeye paralel olarak ikiye katlanması bekleniyor.

Ortak işletme ortağı TP ile birlikte Shell Upstream Türkiye, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Diyarbakır ve Batman’ın kuzeyindeki sıvı bakımından zengin şeyl kaynağını hedef alan erken-evre arama çalışmaları yürüttü.İlk iki kuyu  Konacık-1 ve Akçay-1’in sondaj, uyarılma ve test çalışmaları tamamladı ve bu ilk kuyulardan elde edilen veriler değerlendirdi, Dadaş projesinde elde edilen tüm jeolojik veriler ve petrol hakları TP’ye devredildi.

Shell Upstream Türkiye ve TP Karadeniz’in en batı kısmında yer alan 3920 numaralı ruhsatta derin deniz arama çalışmaları yürütmek üzere Şubat 2013’de bir anlaşma imzaladı.Karadeniz derin deniz sondajı projesinde, Shell Upstream Türkiye ile Türkiye Petrolleri (TP) deniz yatağının altında önemli bir petrol veya gaz rezervinin bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla bir petrol arama kuyusu (‘Sile 1’) açma kararı verdi. Arama sondaj noktası İstanbul’un kuzeyinde kıyıdan yaklaşık 100 km açıkta ve yaklaşık 2.000 metre deniz suyu derinliğinde yer aldı. Kuyu açma çalışmaları çevreye hiçbir zarar vermeden, emniyetli ve başarılı bir biçimde tamamlandı. Bu kuyulardan elde edilen sonuçların değerlendirme süreci devam ediyor. Türkiye Petrolleri ile Shell Upstream Türkiye bu değerlendirmenin Işığında, lisans içerisinde arama faaliyetlerine devam edecektir.

Shell Upstream Türkiye

Karamancılar İş Merkezi Esentepe Mah.
Salih Tozan Sok.  No:18 B Blok
Esentepe Şişli 34394
Tel: +90 212 376 00 00
Faks: +90 212 376 06 00

Hakkımızda Daha Fazlası

Hakkımızda

70'ten fazla ülkede ortalama 86.000 çalışanımızla küresel bir enerji ve petrokimya şirketler grubuyuz.

İş birimlerimiz

Türkiye’nin yeni petrol ve doğal gaz kaynakları arayışını desteklemek amacıyla; ticari faaliyetlerimizi, paydaşlarımıza olumlu fırsatlar sunacak şekilde, güvenli, kârlı, çevreye duyarlı ve sosyal açıdan sorumlu bir yolla gerçekleştiriyoruz.