Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Takımı, ‘Takım Ruhu ve Azim’ Ödülüne Layık Görüldü

Türkiye’den 6 takımın katıldığı Hollanda yarışlarında, öğrencilerin takım olarak gösterdiği azim, sebat ve ekip birliğinin onurlandırıldığı ‘Spirit and Perseverance Award – Takım Ruhu ve Azim’ özel ödülünün sahibi Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Enerji Teknolojileri Topluluğu oldu.

Shell’in 1935 yılından bu yana sürdürdüğü, dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışması Shell Eco-marathon’un ilk ayağı 31 Mayıs - 3 Haziran tarihlerinde, 38 takımın katılımıyla Hollanda’da gerçekleşti. Yarışmada öğrenciler, şehre özel otomotiv teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanan, içten yanmalı motor, EV ve hidrojen enerji kategorilerinde çözümleriyle sıra dışı fikirler sundular.

Türkiye’den 6 takımın katıldığı yarışlarda, Enerji Teknolojileri Topluluğu-KTÜ, özel değerlendirmeyle seçilen ‘Takım Ruhu ve Azim’ ödülüne layık görüldü. Takımın bu ödülün sahibi olmasında, yarışma boyunca sergiledikleri zorlu koşulları aşma becerileri ve esneklik, ekip içerisindeki uyumları, ekip dışındaki arkadaşlarına sundukları destek ve yüksek enerjileri rol oynadı. Başvuru yapılamayan bu ödülün sahibi, Shell Global ekibinin sahadaki tüm Eco-marathon katılımcılarını gözlemleri ve değerlendirmeleri sonucunda belirleniyor.

Shell Eco-marathon yarışının ikinci ve üçüncü ayakları, 8 Haziran - 1 Temmuz ve 3 - 6 Temmuz tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek.

Türkiye, Shell Eco-marathon’da güçlü bir varlık sergiliyor

Bu yıl Shell Eco-marathon’da Türkiye’nin farklı illerden 13 okul, 126 öğrenci geleceğin çözümlerini geliştiriyor. Bu yoğun katılımla Türkiye, Fransa’nın ardından Shell Eco-marathon’a en fazla takım gönderen ülke oldu.

Şimdiye dek Türkiye’den binlerce öğrenci, yarışmalarda yer aldı ve pek çok takım Türkiye’ye ödüller kazandırdı. Böylece çok güçlü bir deneyim kazanan gençler, Türkiye’de otomotiv ve enerji alanında geleceği temsil etmeye hazırlanıyor.

TÜRKİYE'DEN KATILAN TAKIMLAR
Takımlar ve Okulları Yarışacağı Kategori
BHS Eco Team - Borusan Asım Kocabıyık Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Urban konsept Elektromobil Kategorisi
UMAKIT - Uludağ Üniversitesi Urban konsept Hidrojen Kategorisi
Enerji Teknolojileri Topluluğu – KTÜ Urban konsept Elektromobil Kategorisi
SAITEM - Sakarya Üniversitesi Urban konsept Batarya Elektrik Kategorisi
ITU Electric Vehicle Team Urban konsept Batarya Elektrik Kategorisi
Cukurova Electromobile - Çukurova Üniversitesi Urban konsept Batarya Elektrik Kategorisi
K-Tech - KTÜ Prototype Hydrogen Fuel Cell kategorisi
Facilis - İTÜ Prototype ICE kategorisi
TYEKK - Erciyes Üniversitesi Prototype Benzinli Araç Kategorisi
BHS Eco Team - Borusan Asım Kocabıyık Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Prototype Benzinli Araç Kategorisi
Hidroana - Eskişehir Teknik Üniversitesi Prototype Hidrojen Fuel Cell Kategorisi
Temiz Enerji Kulübü – ODTÜ Prototype Batarya Elektrik Kategorisi

Yarışma hakkında detaylı bilgi için: www.makethefuture.shell