UMAKIT- Barbaros Vehicle

Türkiye’de 1923’ten bu yana 1000’den fazla istasyonu ile her gün 1 milyondan fazla misafire 15.000 çalışanıyla hizmet veren Shell, geleceğin enerjisine yönelik inovasyon projeleri geliştirmeye ve gençleri desteklemeye devam ediyor. 1935 yılından bu yana devam eden, dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışması Shell Eco-marathon bu yıl pandemi nedeniyle ikinci kez çevrimiçi gerçekleşti.

Dünyanın dört bir yanından 132 takımın 292 fikirle yarıştığı Eco-marathon'da Bursa Uludağ Üniversitesi Makina Mühendisliği Topluluğu Takımı (UMAKİT) Avrupa-Afrika Bölge Birinciliğini kazandı. Shell ve Microsoft iş birliği ile gerçekleşen yarışmada öğrencilerden mobilitenin geleceği konusunda sürdürülebilir, yaratıcı, çevre dostu ve teknoloji odaklı fikirleri kullanarak “Mobilite geleceğinizde nasıl görünmeli?” sorusuna 30 saniyelik reklam videosu çekmeleri istendi. UMAKİT, yeşil enerji, verimlilik, sürdürülebilirlik, dönüşüm ekonomisi, sıfır karbon emisyonu ve çevre dostu başlıklarını içeren videosuyla yarışmanın kazananı oldu.

Shell, bu yarışmayla öğrencileri inovasyon ve teknoloji alanlarında geliştirerek Türkiye’nin enerji geleceğine de katkıda bulunmayı hedefliyor. Shell aynı zamanda, son yıllarda Türkiye’nin birçok farklı ilinden katılan takımların Shell Eco-marathon’da giderek artan başarılarının, ülkemizde yeni yetişecek mühendislerin otomotiv teknolojileri ve enerji verimliliği alanında elde edecekleri başarıların habercisi olduğuna inanıyor.