Çalışanları Shell’in birinci önceliği. Shell'in çok yönlü işgücünü bir araya getirmek için şirket genelinde birkaç sosyal grup ve iletişim ağı oluşturuldu.

Daha sağlıklı bir yaşam tarzının teşvik edilmesi, kişisel ve profesyonel gelişimin desteklenmesi gibi hedeflerle bir araya gelmiş topluluklar, şirket genelinde karşılıklı saygı kültürünü yerleştirmeye yardımcı oluyor.

Shell’in çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürünün şekillendirilmesinde yaptıkları etkiyi gözlemlemek için bu ağlardan üçüne – Shell Kadın Çalışan Ağı (WN@S), engelli çalışanlar için enABLE (Engelleri Aş) ve Shell Afrikalı Ağı – bakacağız.

Sarah Sohail, WN@S eş-kurucusu, Pakistan

Shell'in Perakende iş biriminde çalışan Sarah Sohail 2014'te Pakistan'da WN@S kuruluşunda yer aldığında bu girişim daha önce hiç ele alınmamış bir ihtiyaca cevap veriyordu.

“Bir ankette Shell'deki dört kadından üçünün kendi deneyimlerini paylaşacak bir platform olmasını düşündüğünü ve bir bu kadar kişinin de işyerinde rol model alabilecekleri kadın çalışanlar görmek istediklerini fark ettiğimde kendimi harekete geçmek zorunda hissettim” diyor.

Şimdi yaklaşık 100 üyesiyle WN@S Pakistan ağı, dünya genelinde tutarlı ve net hedefleri olan, sürekli gelişen 20 farklı WN@S ağından biri. Sarah, “Kadınların işyerinde ilham almalarını istiyoruz” diyor. “Bu ağ, bana ve üyelerimize farkındalık ve ortak bir amaca yönelme duygusunu tattırdı.”

Kamu ve özel sektörden önde gelen şahıslarla yapılan düzenli toplantı ve etkinliklerle Pakistan WN@S ağı ciddi bir etki alanı yarattı. “Bu grubun Shell Pakistan’ın politikalarında büyük rol oynamasını hedefliyoruz.”

Andy Kneen, Hollanda enABLE Ağı Başkanı

Andy Kneen, enABLE (Engelleri Aş) ağına 2005 yılında, henüz çalışanlardan oluşan küçük bir grupken işyerinde engelli bir çalışan olmakla ilgili konuları tartışmak üzere katıldı. Andy’nin yardımıyla ağ, son on yılda bundan çok daha fazlasını gerçekleştirmek için büyüdü.

Andy, “Engelli insanlar, kendi şartlarını yönetmek ve farklı ortamlara uyum sağlamak için her gün yenilik peşinde koşarlar” diyor. “Çoğu zaman bir şeyleri yapmanın yeni yollarını buluruz ve olaylara farklı bir perspektiften bakarız. Bunlar, Shell gibi bir kurumda ihtiyaç duyduğumuz türden becerilerdir.”

Dünya genelinde, Shell'deki engelli çalışanlara destek olmaya, onların çalışmalarına ışık tutmaya kendi adamış altı enABLE şubesi bulunuyor.

Andy, “Bugün bu ağ, farklı engel ve sakatlık türleri hakkında farkındalığı artırmak için kullanabileceğimiz bir araç” diyor. “Bu ağ bize organizasyonda lobi yapma ve çalışma ortamını daha kapsayıcı hale getirme gücünü veriyor.”

Birleşik Krallık, Shell Afrikalı Ağı Başkanı ve Eş-kurucusu Mavis Oti-Addo-Boateng

Birleşik Krallık'taki Shell Afrikalı Ağı (SAN), Afrika ve Karayip kökenli çalışanların ilerlemesine destek olmayı amaçlıyor. Mavis Oti-Addo-Boateng, ağın 15 yıl önceki kuruluşundan bu yana kendisinin hem profesyonel olarak hem de kişisel olarak katkı sağladığını söylüyor.

“Kişisel gelişim sohbetleriyle ve mentörlük oturumlarıyla SAN, benim liderliğimi; yönetim, iletişim ve müzakere becerilerimi büyük ölçüde güçlendirmeme yardımcı oldu. Tüm üyelerimizin, üst düzey Shell liderlerinden kariyerleri için ipuçları edinmelerine yardımcı oluyoruz; kendi kariyer hedeflerimi gerçekleştirmenin yanı sıra topluma da katkı sağlıyor olmaktan gurur duyuyorum.”

Hollanda'daki şube de dahil olmak üzere SAN üye sayısı yaklaşık 300 kişiyi buluyor. Kariyer hedeflerinin peşinden giden üyeler düzenli toplantılarla, mentörlük oturumlarıyla ve iş sonrası sosyal etkinliklerle birbirleriyle iletişim kuruyorlar.

“SAN bana güçlü kişisel değerlere sahip olma fırsatı verdi: hakkaniyet, iyiliğin karşılığını verme ve başkalarının kendi rüyalarını başarmasına yardımcı olmak" diye ekliyor, Mavis.

Kariyer’de daha fazlası

Shell’de Yaşam

Dünyanın her yerinden öncülerimiz, yenilikçilerimiz, maceracılarımız ve araştırmacılarımız ile tanışın ve onlardan ilham alın. Çalışanlarımızın hikâyelerini keşfedin ve Shell’deki farklı kariyerler hakkında fikir sahibi olun.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık

Kendinizi geliştirebileceğiniz kapsayıcı bir kültür yaratmanın önemine inanıyoruz. Çeşitliliğin ve kapsayıcılığın Shell için neden önemli olduğunu keşfedin.

Şunlara da ilgi duyabilirsiniz

Kadınların gözünden

Shell'de etki yaratan kadınlardan bazılarını dinleyin ve kariyerlerini nasıl geliştirdiklerini, işyerinde değişime nasıl ilham verdiklerini keşfedin.

Deneyimli Profesyoneller için iş arama

Kariyer fırsatlarını inceleyin ve Shell ile nasıl bir etki yaratabileceğinizi keşfedin.

Neden Shell'i seçmeliyim?

İlerlemeye güç katmak için ihtiyaç duyulan enerji kaynaklarının geliştirilmesine yardımcı olmakta kararlı, işbirliğine dayalı, öncü bir ekibe katılın.