Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu, yarışma tarihinde birincilik kazanan ilk Türk takımı oldu.

En az enerjiyle en uzun mesafe

Shell Eco-marathon Avrupa

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en yaygın öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında lise ve üniversite öğrencileri kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yarışma kapsamında yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Mühendislik, tasarım, inovasyon gibi alanlarda gençlerin ufkunu açan Shell Eco-marathon, aynı zamanda enerji teknolojileri alanında da bilgi birikimlerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yarışma kapsamında gençler araçlarında, dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanabiliyor.

Shell Türkiye, her yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye’den çok sayıda öğrencinin katılımını sağlıyor. 2018’de Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 13 takım, 150 öğrenci katıldı. Uludağ Üniversitesi Makina Topluluğu öğrencileri, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla düzenlenen bu yarışmada birincilik kazandı. Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin tasarladıkları ve ürettikleri ‘Barbaros’, şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç kategorisinde Avrupa’nın en verimli aracı seçildi.

Shell Eco-marathon Türkiye

Shell Eco-marathon’a 2005 yılından beri Türkiye’den yaklaşık 135 takım ve 1500’ün üzerinde öğrenci katıldı. Türk takımları 2005 yılından bu yana 20 kez kendi kategorilerinde ilk 10’a girmeyi başardılar. Uludağ Üniversitesi UMAKİT ekibi, 2018 yılındaki başarısıyla yarışma tarihinde birincilik kazanan ilk Türk ekibi oldu. Türk takımları arasında en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etme açısından en iyi sonuç 183 km/m3 ile Uludağ’a Üniversitesi’ne ait iken, en iyi 2. sonuç ise 1145 km/lt ile Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi’ne ait.

2015 yılından bu yana Shell Eco-marathon; Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile Türkiye’de düzenlenmeye devam ediyor. Dünya genelinde Avrupa, Asya ve Amerika’daki bölgesel etkinliklerin dışında sadece 4 ülkede Shell Eco-marathon düzenleniyor. Türkiye, Brezilya, Güney Afrika ve Fransa ile birlikte kendi ülkesinde Shell Eco-marathon yarışmasını düzenleyen 4 ülkeden biri.

Dünyanın en uzun soluklu öğrenci-inovasyon yarışması 4. Kez Türkiye’de!

Gençleri alternatif enerjiler üzerine odaklanmaya, yeni fikirler geliştirerek proje yönetmeye yönlendiren Shell Eco-Marathon yarışması, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) ve Shell Türkiye iş birliğinde, 23 Eylül 2018'de TİM Yenibosna Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşecek.

Birbirinden renkli etkinliklerle, “İnovasyon Festivali“ formatında gerçekleşecek olan Shell Eco-marathon Türkiye kapsamında, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, İsveç ve Tunus’tan katılan 23 öğrenci takımının tasarladıkları enerji tasarruflu araçların en az enerjiyi harcamak üzere gerçekleştireceği yarış heyecanını yaşayabilirsiniz. Etkinlik kapsamında katılımcılar, yenilikçi düşünmeye ve farklı enerji kaynakları üretmeye teşvik eden aktivitelere ve atölyelere katılma şansı yakalayacaklar.

23 Eylül Programı

13:00 - 16:00 Yarışma ve İnovasyon Festivali
16:00 - 17:00 Ödül Töreni ve Kapanış
17:00 - 18:30 Ücretsiz Jabbar Konseri

Gün Boyu Sürecek Aktiviteler:

Kodlama Eğitimi,
Robotik Oyunlar,
3D Printer Eğitimi,
Sanal Gerçeklik Oyunları,
VR ile Otomobil Yarışı Simülasyonu,
Nesnelerin İnterneti Eğitimi,
Dizayn Odaklı Düşünme Eğitimi,
Kinetik Enerji ile Araba Yarışı,

Not: Tüm aktiviteler ve konser ücretsizdir.

Ücretsiz servis: Yenibosna Metrobüs durağından 11:00-18:00 saatleri arasında (her saat başı).

Etkinlik Alanı Adresi: Dış Ticaret Kompleksi Çobançeşme Mevkii Sanayi Cd. B Blok Kat:9 (34196) Yenibosna-İstanbul

Enerji ve İnovasyon'da Daha Fazlası

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.

Doğal gaz

En temiz yanan hidrokarbon olan doğal gazla tüm dünyada hayatlara güç veriyoruz.