Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu, yarışma tarihinde birincilik kazanan ilk Türk takımı oldu.

En az enerjiyle en uzun mesafe

Shell Eco-marathon Avrupa

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en yaygın öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında lise ve üniversite öğrencileri kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yarışma kapsamında yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Mühendislik, tasarım, inovasyon gibi alanlarda gençlerin ufkunu açan Shell Eco-marathon, aynı zamanda enerji teknolojileri alanında da bilgi birikimlerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yarışma kapsamında gençler araçlarında, dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanabiliyor.

Shell Türkiye, her yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye’den çok sayıda öğrencinin katılımını sağlıyor. 2018’de Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 13 takım, 150 öğrenci katıldı. Uludağ Üniversitesi Makina Topluluğu öğrencileri, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla düzenlenen bu yarışmada birincilik kazandı. Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin tasarladıkları ve ürettikleri ‘Barbaros’, şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç kategorisinde Avrupa’nın en verimli aracı seçildi.

Shell Eco-marathon Türkiye

Shell Eco-marathon’a 2005 yılından beri Türkiye’den yaklaşık 135 takım ve 1500’ün üzerinde öğrenci katıldı. Türk takımları 2005 yılından bu yana 20 kez kendi kategorilerinde ilk 10’a girmeyi başardılar. Uludağ Üniversitesi UMAKİT ekibi, 2018 yılındaki başarısıyla yarışma tarihinde birincilik kazanan ilk Türk ekibi oldu. Türk takımları arasında en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etme açısından en iyi sonuç 183 km/m3 ile Uludağ’a Üniversitesi’ne ait iken, en iyi 2. sonuç ise 1145 km/lt ile Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi’ne ait.

2015 yılından bu yana Shell Eco-marathon; Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile Türkiye’de düzenlenmeye devam ediyor. Dünya genelinde Avrupa, Asya ve Amerika’daki bölgesel etkinliklerin dışında sadece 4 ülkede Shell Eco-marathon düzenleniyor. Türkiye, Brezilya, Güney Afrika ve Fransa ile birlikte kendi ülkesinde Shell Eco-marathon yarışmasını düzenleyen 4 ülkeden biri.

Geçtiğimiz yıl Shell Eco-marathon Türkiye üçüncü kez düzenlendi ve kazanan takımlara ödülleri İnovasyon Haftası’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından verildi.

Bu yıl 4. kez düzenlenecek olan yerli Shell Eco-marathon, 21-23 tarihlerinde Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Enerji ve İnovasyon'da Daha Fazlası

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.

Doğal gaz

En temiz yanan hidrokarbon olan doğal gazla tüm dünyada hayatlara güç veriyoruz.