Shell Eco-marathon Türkiye Öğrenciler

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Shell Türkiye, her yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye’den çok sayıda öğrencinin katılımını sağlıyor. 2017’de Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 13takım, yaklaşık 150 öğrenci katıldı. Mühendislik, tasarım, inovasyon gibi alanlarda Türk gençlerinin ufkunu açan Shell Eco-marathon aynı zamanda enerji teknolojileri alanında da bilgi birikimlerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yarışma kapsamında gençler araçlarında, dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor.

Shell Eco-marathon’a 2005 yılından beri Türkiye’den yaklaşık 135 takım ve 1500’ün üzerinde öğrenci katıldı. Türk takımları 2005 yılından bu yana 19 kez, kendi kategorilerinde ilk 10’a girmeyi başardılar. 2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Shell Eco-marathon Avrupa Emniyet Ödülü’nü alma başarısını gösterdi. Shell Eco-marathon’a Türkiye’den üniversitelerin yanında liseler de katıldı. Şişli Terakki Lisesi 2005 yılından bu yana her yıl organizasyona katılarak sürekli olarak iyileşen bir performans sergiledi. Türk takımları arasında en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etme açısından en iyi sonuç 1145 km/lt ile Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi’ne ait. En iyi 2. sonuç ise 1078 km/lt ile Boğaziçi Üniversitesi’nin.

2015 yılında Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile ilk kez Türkiye’de düzenlendi. Dünya genelinde Avrupa, Asya ve Amerika’daki bölgesel etkinliklerin dışında sadece 4 ülkede Shell Eco-marathon düzenleniyor. Türkiye, Brezilya, Güney Afrika ve Fransa ile birlikte kendi ülkesinde Shell Eco-marathon yarışmasını düzenleyen 4 ülkeden biri.

Geçtiğimiz yıl Shell Eco-marathon Türkiye ikinci kez düzenlendi  ve kazanan takımlara ödülleri Inovasyon Haftası’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından verildi. Yerli Shell Eco-marathon’da başarı elde eden takımlar Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’da yarışma hakkı kazandı.

Bu yıl 3. kez düzenlenecek olan yerli Shell Eco-marathon, Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Enerji ve İnovasyon'da Daha Fazlası

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.

Doğal gaz

En temiz yanan hidrokarbon olan doğal gazla tüm dünyada hayatlara güç veriyoruz.