Ülkemizin önemli bir önceliği olan kadın istihdamına destek sağlamak amacıyla, 2018 yılının Mart ayında sektörde bir ilk olan “Shell’de Kadın Enerjisi”ni geliştirdik. “Shell’de Kadın Enerjisi”nin hedefi, ülkemiz kadınlarının hayatını değiştirmenin yanı sıra toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamaktır.

Bu çerçevede kadın istihdamını artırmak amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın himayelerinde, İŞKUR ile protokol anlaşması imzaladık. İmzalanan protokol ile Shell & Turcas, Shell’in Türkiye’deki faaliyetlerinin ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılının kutlanacağı 2023 yılına kadar istasyonlarında 5 yılda 5 bin kadına istihdam olanağı sağlamak üzere yola çıktık. Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık yaklaşımımız doğrultusunda Shell’de Kadın Enerjisi, operasyonlarımızın bir parçası oldu.

Shell & Turcas'ın faaliyet gösterdiği tüm illerde yürütülen “Shell’de Kadın Enerjisi”nde kadınlara istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı veriyoruz. Adayların işe alım süreçleri İŞKUR iş ve meslek danışmanları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İŞKUR’a yaptıkları başvuruları kabul edilen adaylara, alanında deneyimli Shell eğitim ekiplerimiz tarafından eğitim veriliyor. Sınıf ve işbaşı eğitimlerini tamamlayan adaylar istasyonlarımızda işbaşı yapıyor.

Başvuru ve işe alım süreci nasıl işliyor?

  • “Shell’de Kadın Enerjisi" Shell & Turcas’ın faaliyet gösterdiği tüm illerde yürütülüyor.
  • Başvurular istasyonlarımızdan ve İŞKUR Hizmet Merkezleri’nden yapılıyor.
  • Başvuru sonrasında işe kabul edilen adaylar, alanında deneyimli Shell eğitim ekipleri tarafından eğitiliyor. Sınıf ve iş başı eğitimlerini tamamlayan adaylar görevlerine başlıyor.

Akaryakıt sektöründe bir ilk olan ve Türkiye çapında hızla devam eden “Shell’de Kadın Enerjisi”, İŞKUR ve iş ortaklarımız tarafından sahiplenildi. “Shell’de Kadın Enerjisi” kapsamında kadın çalışanlarımız Shell & Turcas istasyonlarında görev almaya başladı.

Shell’de Kadın Enerjisi ile Türkiye'de akaryakıt sektörüne ‘mesleğin kadını erkeği olmaz‘ yaklaşımı yerleşti; sektörde algıları yıkmanın yanı sıra tüm sektör oyuncularına da ilham verdik. 2018’de 5 yılda 5000 kadına istihdam sözü ile yola çıktık; 5. yılımızda 6000’den fazla kadına iş olanağı sağladık. Shell’de Kadın Enerjisi, artık operasyonlarımızın ve DNA’mızın değişmez bir parçası haline geldi. Programa başladığımızdan bu yana 8000’den fazla kadına istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı verdik.

Kadın çalışma arkadaşlarımızın aramıza katılmasıyla birlikte sadece onların hayatlarında değil; birlikte çalıştıkları iş arkadaşları, iş ortaklarımız ve misafirlerimiz ile birlikte istasyonlarımızdaki hizmet kalitemizde de büyük bir değişime imza attık. “Shell’de Kadın Enerjisi” ile erkeklerin çok yoğun olduğu akaryakıt sektöründe kadınların da her kademede çalışabileceğini ve başarılı olabileceğini gösterdik. Kadın çalışanlarımızın olduğu istasyonlardaki müşteri memnuniyetinin diğer istasyonlarımıza oranla 2019 yılında yüzde 3, 2020 yılında ise yüzde 6 artış gösterdiğini gördük. İstasyonlarımızda kadın çalışanlarımızın sayısı arttıkça performans ve verimliliğimiz de artmaya devam ediyor. İstasyonlarımıza gelen misafirlerimizden aldığımız sözlü ve yazılı, tebrik ve teşvik mesajları hepimizi son derece mutlu ediyor.

Türkiye genelindeki Shell istasyonlarında;

  • İstasyon Yöneticisi
  • Akaryakıt Pompacısı
  • Market Satış Elemanı
  • Vardiya Amiri
  • Temizlik Görevlisi
  • Muhasebe Elemanı
  • İdari İşler Uzmanı gibi çeşitli görevlerde çalışmak istemeniz durumunda, sizi başvurunuzu tamamlamak üzere en yakın Shell istasyonlarımıza bekliyoruz.

DAHA FAZLASI

Shell'de sürdürülebilirliğin anlamı

Shell'de sürdürülebilirlik sorumlu bir şekilde enerji sağlamak, insanlara, güvenliklerine ve çevreye saygı göstermek anlamına gelir.

İş Kollarımız

Faaliyetlerimiz içerisinde en büyük payı akaryakıt ve madeni yağ işlerimiz oluşturmaktadır. Shell&Turcas Petrol A.Ş. bünyesinde 1000’i aşan geniş istasyon ağı ile her gün 1 milyondan fazla misafirimize hizmet sunuyoruz. Geniş ürün ve hizmet portföyümüz ile istasyonlarımızı ziyaret eden misafirlerimizin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veriyor, onları en iyi şekilde ağırlıyoruz.