Otomobilini büyük bir su birikintisinin içinde süren bir adam

Dalness o kadar ücra bir yerde ki, arama kurtarma ekibindeki adam bile adını hiç duymamış. “Dalness mi? Neredeymiş peki?” Kendime not: Dalness’te sakın kaybolma. Navigasyon sistemimizde de işaretli değil. Bu nedenle bu sabahın erken saatlerinde Dalness’in tam GPS koordinatlarını girdik ve kendine saygısı ve birkaç günü olan her mantıklı araba tutkununun yapacağı şeyi yaptık: fularımızı takıp, görkemli İskoç yaylalarına doğru yola çıkmak.

Tufanda Otomobil Kullanmak

Birleşik Krallık Meteorolojisine göre Dalness ülkenin en yağışlı yeri. Yılda ortalama 3,3 metre yağış alıyor. Neyse ki, aynı zamanda görüp görebileceğiniz en muhteşem yayla manzaralarının tam ortasında bulunuyor.

Yollar da çok bozuk değil – vadi tabanları boyunca görkemli bir şekilde ilerleyen ve yüksek sıradağların eteklerini yararak devam eden asfalt yollar. İskoç yaylalarının yolları ve ekosistemi Avrupa’daki sürücülerin kullanımına yılın 365 günü, 7 gün 24 saat açık olan en harika yerlerden biri.

En sonunda Dalness’i bulduğumuzda ise akla gelen ilk soru burada yağışı kimin ölçtüğü oluyor. Meraklı bir geyik sürüsü dışında hiç kimseyi görmüyoruz. Civar bölgenin haritası Dalness’in, İskoçya’nın 5.800 hektarlık Glencoe ve Dalness Sıradağları National Trust’ın güneybatı sınırında olduğunu gösteriyor.

Dalness A82’in bata yakasının yalnızca birkaç kilometre uzağında, Fort William ile Crianlarich arasında bulunuyor. Glen Etive’yi gösteren bir tabela var ve işaretsiz yol vadinin tabanını takip eden Etive Nehri ile yarışarak gidiyor. Yeterli su alan turuncu fundalar çevredeki manzaraya benzersiz bir renk katıyor. Gökyüzünden sürekli yağmur düşüyor ve etraftaki yamaçlarda şelalelere dönüşüyor. Yağmur vahşi rüzgarlarla taşınırken nehirler ve göller kıyılara vuruyor.

Nereye gittiği belli olmayan yol

Kötü hava bile bizi durduramaz, çünkü bu bomboş yollar sadece bizim. A82 tam da bir arabanın bacaklarını esnetmesi için gerekli olan bir yol. Hızlı, çevreye hakim ve rakımı sürekli değişiyor, size otomobil sürmekten zevk alabileceğiniz güvenli bir ortam sunuyor.

Burada alışveriş için de yer yok, trafik de yok. Yaylaların bu kadar az nüfuslu olması inanması zor bir durum. Bu yollar ve etrafın manzarası burayı sürüş meraklıları için Avrupa’nın saklı mücevherlerinden biri yapıyor.

Bir dağ gölünün yanındaki yolda ilerleyen otomobil

Shell V-Power Nitro+ Doldurun

Ama sizi uyarmalıyım. Yakıt göstergesini sık sık kontrol edin. Yakıt alabileceğiniz en yakın yerler Glasgow veya Fort William'dır, bu nedenle burayı ziyaret edecekseniz, daha da kuzeye gitmeden  Glasgow'da  deponuzu en yüksek performanslı yakıtımız Shell V-Power Nitro+ ile doldurun.

Biz daha fazla yakıt isteyinceye kadar, petrol istasyonunda tezgahın arkasındaki kadın nereye gittiğimizi soruyor. “Dalness mı?” diye soruyor. “Hiç duymadım.” Birleşik Krallığın en ıslak yeri olduğunu söylediğimde İskoç gururu galip geliyor. “Bu doğru değil! En ıslak yer Fort William. Diğer her yerde yağmuru milimetreyle ölçüyorlar, biz burada ayakla ölçüyoruz!”

Kingshouse’da duruyoruz, burası odun ateşiyle tüten ve duvarları tüylerinizi diken diken edecek hikâyeler anlatabilecek eski bir kale. Bir orduyu besleyebilecek kadar çörek var ama tek ziyaretçiler biziz. Zamanlamanız iyiyse (güz sonu veya ilkbahar başı) Avrupa’nın en heyecan verici yollarında sürüş tutkunuzu nasıl alabildiğine yaşayabileceğinizi hatırlatıyor.

Son bir turun zamanı geldi. Ufukta şiddetli yağış görünüyor olsa da kimin umurunda?

Bir sonraki sürüşünüz için deponuzu, yapışma ve korozyona karşı koruma için geliştirilmiş Shell V-Power Nitro+ ile doldurun.*

Shell V-Power hakkında daha fazla bilgi edinin

 *Gerçek yararlar; araca, aracın yaşına, sürüş şartlarına ve sürüş tarzına göre değişebilir.

Sürücülerde Daha Fazlası

Şeytanın Yolu

Targa Tasmania Yol Rallisi oldukça zorlu bir yol. Kendi kendini “En İyi Asfalt Ralli” ilan etmiş olan yol, Avustralya’nın doğu ucundan sarkan adanın etrafını turluyor.