Shell Türkiye, dünyanın en itibarli ödülleri arasında yer alan Sabre Ödülleri’nde “özel etkinlik” kategorisinde finale kaldı. Kategorisinde Türkiye’den finalist olmayı başaran tek şirket olan Shell Türkiye, 2015 yılında ilk kez Türkiye’de düzenlediği Shell Eco-marathon Türkiye etkinliği ile ödüle aday oldu. Kazananlar, 25 Mayıs’ta Berlin’de düzenlenen ödül töreninde açıklanacak.

Shell’in 30 yıldır gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek amacıyla düzenlediği “Shell Eco-marathon” 27-28-29 Kasım 2015 tarihlerinde ilk kez Türkiye’de gerçekleşmişti. Lise ve üniversite öğrencilerinin katıldığı ve toplam 13 takımın mücadele ettiği yarışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi ekibinin 50 kuruşluk elektrikle 144 km yol kat eden aracı birinci gelmiş, Gediz Üniversitesi “İnovasyon”, Ankara Üniversitesi “Tasarım”, Yıldız Teknik Üniversitesi “Emniyet”, Terakki Okulları “Takım Ruhu” ve Konya Diltaş Lisesi de “Gelecek Vaat Eden Takım” ödülünü kazanmıştı. 3 Aralık tarihinde Hollanda Prensi Maurits Van Oranje, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem kazanan takımlara ödüllerini vermişti.

Shell Eco-marathon Avrupa yarışması bu yıl 30 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek. 28 ülkeden 229 takımın katılacağı yarışmada Türkiye’yi İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Kayseri, Konya, Eskişehir ve Kırıkkale’deki 16 üniversite ve 3 liseden toplam 21 takım temsil edecek. Türkiye, en fazla takımla temsil edilen ikinci ülke olacak.

Shell Eco-marathon Hakkında

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında öğrenci takımları arasında düzenlenen uluslararası bir yarışma. Shell Eco-marathon Avrupa kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en uzak mesafeyi kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Takımlar yarışa “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti araçlar ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışmada araçlara güç vermek için dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor.

Shell Eco-marathon Türkiye Hakkında

“Shell Eco-marathon” Türkiye'den öğrencilere yönelik geçen yıl ilk kez “Shell Eco-marathon Türkiye” adıyla, 27-29 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurdukları takımlarla katıldı. Yarışmayı kazanan takımlara ödülleri, 3 Aralık’ta, TİM'in düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası’nda Hollanda Prensi Maurits Van Oranje ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel tarafından verildi. İlk Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasının birincilik kupası, serbest piyasada fiyatı yaklaşık 50 kuruş olan 1 kWs elektrikle 144 km yol kat edebilen Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden “Enerji Teknolojileri Takımı”nın olmuştu.

Takım Adı Okul Adı İl Enerji Kaynağı

Ae2 Project Team Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Elektrik

Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Elektrik

Eco Magnesia Celal Bayar Üniversitesi Manisa Benzin

Enerji Teknolojileri Topluluğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Elektrik

Facilis Electric Vehicle Group İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Benzin

Fizart Ankara Üniversitesi Ankara Elektrik

G-TECH PHEV-2016 Gediz Üniversitesi İzmir Benzin

G-TECH UHEV-2016 Gediz Üniversitesi İzmir Benzin

Hidrokale Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Elektrik

SPC Project Diltaş Anadolu Lisesi Konya Elektrik

Team TERAKKI Terakki Vakfi Sisli Terakki Fen Lisesi İstanbul Elektrik

TERAKKI TEPEOREN Terakki Vakfı Tepeören Anadolu Lisesi İstanbul Benzin

TU/ecomotive University of Technology Eindhoven Hollanda/

Eindhoven Elektrik