Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ve Shell Türkiye’nin katkılarıyla “Trafik Haftası” etkinlikleri kapsamında “Trafikte Engelli Kalmayalım, Engelleri Birlikte Aşalım” kampanyası hayata geçiriliyor.

AK PARTİ Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'nın koordinasyonunda düzenlenen kampanyanın açılış etkinliği TBMM Milletvekilleri, Emniyet Genel Müdürlüğü Yetkilileri ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem’in katılımıyla 12 Mayıs’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’de her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü "Karayolu Trafik Güvenliği Günü" ve bu günü takip eden hafta "Karayolu Trafik Haftası" düzenleniyor. Bu yıl Trafik Haftası dolayısıyla başlatılan "Trafikte Engelli Kalmayalım, Engelleri Birlikte Aşalım" kampanyası ile trafik mağduru olunmaması için, bireylerin trafikteki sorumluluklarının hatırlatılması ve duyarlılıklarının arttırılması amaçlanıyor.

Kampanyanın açılış etkinliği, TBMM giriş kapılarında ilkokul öğrencileri tarafından milletvekillerine çiçek verilmesi ile başladı. Etkinlik kapsamında, TBMM Halkla İlişkiler Binası Konferans Salonu’nda “Trafik Kazası Bilgilendirme Sunumu” ile “Tanıtım Filmi Gösterimi” yapıldı ve “Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı konuşmasına, “Ömrünü trafik güvenliği konusuna vakfetmiş bir akademisyen olarak, daha da önemlisi trafik kazası sonucu annesini, babasını, kardeşini ve yakınlarını kaybetmiş bir trafik kazası mağduru olarak dün Yüce Meclis Çatısı altında bu konuya dikkat çekmek için gündem dışı bir konuşma gerçekleştirdim” diyerek başladı. 2016 Şubat'ının sonu itibariyle ülkemizdeki sürücü sayısının 27.576.144 iken motorlu araç sayısının 20.159.183’e yükseldiğini ve bu rakamların her geçen yıl arttığını belirtti. 2012 ve 2015 yılları karşılaştırıldığında, 1.000 kişiye düşen araç sayısının yaklaşık %10’luk bir artışla 257 olduğunu, yine 1.000 kişiye düşen otomobil sayısınınsa yaklaşık %20’lik bir artışla 136’ya yükseldiğini vurguladı.

“Maalesef üzülerek belirtiyorum ki hem dünyada hem de ülkemizde yoğun olarak kullanılan karayolu ulaşımından kaynaklanan trafik kazaları sonucu yaşanan can kayıpları devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 1.250.000 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde 2015 yılında görülen 183.011 trafik kazasında 3.831 kişi olay yerinde hayatını kaybetmiş, 308.120 kişi de yaralanmıştır” diyen Ilıcalı, son yıllarda yüksek bütçeli yatırımlar, artan denetimler, daha güvenli ve konforlu yol altyapısı, sunulan yeni ulaşım türleriyle önceki dönemlere göre can kaybı sayısında önemli düşüşlerin görüldüğünü belirtti. Ancak bu sayının uluslararası ortalamalara göre hâlâ yüksek olduğunu, bu durumun sürücü davranışlarından kaynaklandığını ifade etti.

2016 Yılı Trafik Haftası etkinliklerinde, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Trafik kazaları nedeniyle engelli kalanların sayısının azaltılması için “Trafikte Engelli Kalmayalım, Engelleri Birlikte Aşalım” teması ile toplum genelinde bir farkındalık oluşturulmasının hedeflendiğini vurgulayan Ilıcalı, 2020 yılı itibariyle ülkemizde meydana gelen trafik kazaları sayısının %50 azaltılması hedefine katkı sağlayacak “Eğitim”, “Bilinçlendirme”, “Farkındalık Oluşturma” ve “Teknolojik İmkânların En İyi Şekilde Kullanılması”nı amaçlayan iki projenin başlatıldığı bilgisini verdi. Özellikle İnteraktif Uyarı Sistemi (İUS) Projesinin uygulamaya konulmasının trafik kazalarının azaltılmasına büyük katkı sağlanacağının altını çizen Ilıcalı, projenin detayları hakkında bilgiler verdi.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise yaptığı konuşmada, “Dünyada her yıl 1 milyondan fazla insan trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu çok büyük bir rakam ve maalesef ürkütücü bir tablo” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Shell olarak 70'in üzerinde ülkede ve çok farklı, zorlu yol koşullarında günde yaklaşık 3,6 milyon kilometre, yılda 1,3 milyar km yol katediyoruz. Türkiye’de kontrolümüz altında, kendi personelimizin kullandığı araçlarla gerçekleştirdiğimiz operasyonlarımızda, 2015'te 30 milyon kilometre yaptık; son 5 yıl içinde 125 milyon kilometre yolu çevreye ve insan hayatına zarar verecek bir trafik kazası yapmadan kat ettik. Shell’in dünya çapında önem verdiği sağlık, emniyet, çevre ilkelerine tam uyumluluk gösterek buraya ulaştık. Yol emniyetindeki bilgi birikimimizi ve deneyimimizi sadece kendi işimiz için kullanmayı değil, toplumla da paylaşmayı önemsiyoruz. Bu kapsamda, ‘Trafikte Engelli Kalmayalım, Engelleri Birlikte Aşalım’ kampanyasına katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Toplantının ardından TBMM Bahçesindeki “Simülatörle Bilgilendirme Etkinliği”ne geçildi. Öğrenciler ve milletvekilleri, trafik kazalarının olası sonuçlarına yönelik bilgiler veren simulatörleri deneyimledi.

Karayolları Trafik Haftası kapsamında trafik güvenliğine yönelik ülke genelinde aşırı hızdan kaçınma ve emniyet kemeri kullanımını artırma gibi yol emniyetine ilişkin çeşitli konularda bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu konularda toplumu bilinçlendirmeyi amaçlayan spot film televizyonlardan yayınlanıyor, ülke genelinde kampanyanın posterleri asılıyor ve broşürler dağıtılıyor.

İnteraktif Uyarı Sistemi Projesinin Hedefleri:

 • Olası kaza kara nokta ve kaza sebebi hava şartları bilgilerini temin edecek altyapının kurularak bu sayede anında İnteraktif Uyarı Sistemiyle (İUS) sürücü ve yolcularla bu bilgilerin paylaşılması, böylece tedbirli sürüşün sağlanması,
 • Trafik ihlallerinin, trafik polisi olmaksızın kullanılacak teknolojiyle tespit edilerek denetimde sürekliliğin, etkinliğin ve böylece caydırıcılığın sağlanması,
 • Sürücü ve yolcuların kazaları önleme ile ilgili etkili iletişim teknikleri kullanarak ve eğitimlerle bilinçlendirilmesi,

https://www.youtube.com/watch?v=oxd_ef0MUt4

İstatistiki Bilgiler:

 • 2013 yılında trafik çarpışmalarında hayatını kaybedenler yaklaşık: 1.3 milyon kişi
 • 2013yılında trafik çarpışmalarında yaralananlar: 50 milyon kişiden fazla
 • Trafik kazalarının sosyo-ekonomik maliyeti: 518 milyar dolar
 • Trafik kazalarının ülkelerin gayri safi milli hasılalarına maliyeti: Yaklaşık %2- %3
 • Trafik kazalarında saatte 158 kişi, her 3 dakikada 1 çocuk hayatını kaybetmektedir.

Shell Türkiye’nin “Yol Emniyeti” vizyonuna ilişkin bilgiler:

 • Shell, tüm operasyonlarında “Hedef Sıfır” vizyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Sıfır kaza, sıfır döküntü olarak özetlenebilecek bu vizyon ile çevreye ve insan hayatına zarar verebilecek her türlü kazanın engellenmesi amaçlanmaktadır.
 • Shell, Hedef Sıfır vizyonuna ulaşmak amacıyla ölüm ve yaralanma gibi ciddi risk içeren kazaları önlemek için Hayat Kurtaran 12 Kural tespit etmiştir. Bu kurallar, çalışanların ve yüklenicilerin neleri bilmesi ve yapması gerektiğinin altını çizmektedir. 
 • Bu kurallara sadece Shell çalışanları değil, aynı zamanda tedarikçileri, lojistik şirketlerinin çalışanları, Shell’e hizmet verdikleri süre boyunca, uymak zorundadırlar.
 • Shell 70’in üzerinde ülkede çok farklı ve zorlu yol koşulları altında günde yaklaşık 3,6 milyon km ve yılda 1,3 milyar km yol kat etmektedir. Bu kadar yolu kazasız ve döküntüsüz gerçekleştirecek bilgi birikimine ve deneyime sahip Shell, bu alandaki uzmanlığını ve deneyimini toplumla da paylaşmaktadır.
 • Shell Türkiye son 5 yılda, kendi kontrolü altındaki operasyonlarda çevreye ve insan hayatına zarar verecek bir trafik kazası yapmadan 125 milyon km’lik yok kat etmiştir.
 • Her yıl 1 günü “Emniyet Günü” olarak kutlayan Shell, Türkiye’de ve dünyada periyodik olarak düzenlediği teorik ve uygulamalı eğitimlerle çalışanlarının ve karayolu nakliye operasyonlarındaki sürücülerin emniyet bilincini artırmaktadır.