16-25 yaş arasındaki lise ve üniversite öğrencisi gençlerin, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarıştıkları Shell Eco-marathon, bu yıl 30 Haziran - 3 Temmuz tarihleri arasında Londra’da gerçekleşti.

Avrupa'da ilk kez 1985 yılında Fransa'da düzenlenen ve katılan öğrencileri enerji tasarruflu araçlar tasarlamaya, üretmeye, test etmeye teşvik eden Shell Eco-marathon'un 31.si İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlendi. 

Londra'nın ilk kez ev sahipliği yaptığı yarışma kapsamında yeni rekorlara da imza atıldı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 Avrupa ülkesinden 200’ün üzerinde takım “en az enerjiyle en uzun mesafe” gitmek üzere mücadele etti. 

Yarışmada ülkemizi, İstanbul, Ankara, Adana, Trabzon, Kayseri, Eskişehir ve Kırıkkale’deki üniversite ve liselerden 165 öğrencimiz başarıyla temsil etti. Türkiye, 16 takım ile katılımın en yoğun olduğu ülkeler arasında yer aldı. 

Türk öğrencilerin ürettiği araçlar, kendi kategorilerinde Avrupa’nın en verimli araçları arasına girmeyi başardı. İstanbul Üniversitesi HIDROIST takımı, hidrojenle çalışan şehir konsepti araçlarıyla Avrupa 5.si olma başarısını gösterdi. Eskişehir Üniversitesi Hidroana takımı, hidrojenle çalışan prototip araçlarıyla Avrupa 7.si oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi METU-CET takımı, elektrikle çalışan prototip araçlarıyla 24. olurken İstanbul Teknik Üniversitesi Facilis takımı benzinle çalışan prototip araçlarıyla 27. sırada yarışmayı bitirmeyi başardı.

1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye

Yarışmanın en iyi sonucuna imza atan Fransız Microjoule-La Joliverie takımı, 2606 km/lt’lik performansıyla birinci oldu. 1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye kadar gidebilen bu araç, Shell Eco-marathon Avrupa’nın bu yılki en verimli aracı oldu. 

Shell Eco-marathon'u bu yıl yaklaşık 30.000 ziyaretçi izledi. Pelé ve Kimi Räikkönen’in de ziyaretçiler arasında yer aldığı yarışma, Avrupa’nın en önemli öğrenci-inovasyon yarışmalarından biri olma özelliğine sahip. 

Türk öğrenciler dünyanın en verimli 25 aracından birini üretti

İstanbul Üniversitesi Hidroist takımı, kendi kategorisinde ilk 5’e girmiş olmanın yanı sıra yeni bir başarıya daha imza attı; bu yıl ilk kez düzenlenen Dünya Sürücüler Şampiyonası’na (Worlds Drivers Championship) katılım hakkı elde etti. Dünya Sürücüler Şampiyonası’nda Avrupa, Asya ve Amerika’da gerçekleştirilen Shell Eco-marathon yarışmalarında en iyi dereceleri elde eden 25 şehir konsepti araç yarışıyor. Yarışmada, belli bir miktar enerjiyle en hızlı giden araç birinci oluyor.

Türk takımlarının çalışmaları başarıyla taçlandı

Türkiye’den katılan 165 öğrencinin heyecanını paylaşmak üzere padoklarında takımları tek tek ziyaret eden Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Shell olarak inovasyonu hem Türkiye’de hem de dünyada teşvik etmek için çalışıyoruz. Shell’in dünya çapında, gençleri daha az enerjiyle daha fazla mesafe kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek için düzenlediği “Shell Eco-marathon” yarışması bu konuda yürüttüğümüz en önemli faaliyetlerden biri. Shell Türkiye olarak 11 senedir Türkiye’deki gençlerimizin kendilerini inovasyon, enerji, otomotiv teknolojileri ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyoruz.” dedi. 

Erdem sözlerine şöyle devam etti; “Bu yıl Shell Eco-marathon Avrupa'da ülkemizi; İstanbul, Ankara, Adana, Trabzon, Kayseri Eskişehir ve Kırıkkale’deki üniversite ve liselerden gelen 16 takımımız, 165 öğrencimiz, temsil etti. Shell Eco-marathon’da yarışan tüm gençlerimizi hem azimli hem de centilmence geçen mücadelelerinden dolayı ayrı ayrı kutluyorum. Shell Türkiye olarak, her takımın yarışmaya katılma sürecindeki heyecanını adım adım izledik. Bugün burada 11. kez ülkemizi temsil eden gençlerimiz motivasyonlarıyla, emekleriyle ve başaracaklarına olan inançlarıyla bize umut verdiler. 

Tüm bu çalışmalarının karşılığını da başarı olarak aldılar. Bu yıl yine güzel bir sonuçla ülkemize dönüyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu alanda çalışmalarda bulunan gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Türk öğrencilerin padoklarını Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar ve Londra Büyükelçiliği Müsteşarı Cem Işık da ziyaret etti ve takımlarımıza başarılar diledi. Cem Işık konuşmasında “Enerji, inovasyon, tasarruf, tasarım gibi kavramları biraraya getiren; ancak daha da önemlisi farklı ülkelerdeki genç ve yaratıcı nesilleri buluşturan Shell Eco-marathon Londra etkinliğine 16 takımla katılan, 150’nin üzerinde parlak gencimizin etkileyici çalışmalarını ve gayretlerini görmekten büyük bir memnuniyet duydum. Gençlerimize başarılar diliyor, bu gurur verici tablonun oluşmasında emeği geçen Shell Türkiye yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi. 

Yerli Shell Eco-marathon’un ikincisi yolda

Bu sene Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile ikincisi düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Türkiye, 2-3-4 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

“Shell Eco-marathon Türkiye” geçen sene, Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle ilk kez Türkiye’de düzenlenmişti. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden “Energy Teknolojileri Topluluğu”nun elektrikli aracı, serbest piyasada fiyatı yaklaşık 50 kuruş olan 1 kWs elektrikle 144 km yol kat etme kapasitesine sahip araçlarıyla ilk Shell Eco-marathon Türkiye’nin birincisi olmuştu. Yarışmada dereceye giren takımlara ödülleri, 3 Aralık’ta, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda verilmişti. 

Shell Eco-marathon 2016 Avrupa’nın Kazanan Takımları

Prototip Kategorisi

 • Shell FuelSave Benzin Kategorisi: AIRBUS HELICOPTERS Centre de Formation Technique, Fransa, 2300.1 km/l
 • Shell FuelSave Dizel Kategorisi: I.U.T Valenciennes, Fransa, 1018.2 km/l 
 • Hidrojen Kategorisi: Politecnico Di Torino, Italya, 737.0 km/kWh 
 • Elektirikli Batarya Kategorisi: I.E.S Cotes Baixes, İspanya, 747.2 km/kWh 
 • Alternatif Yakıtlar Kategorisi: Unversitat Miguel Hernandez D’Elx, İspanya, 1555.9 km/l 
 • CNG (Sıkıştırılmış Doğalgaz) Kategorisi: Lycee Saint-Joseph La Joliverie, Fransa, 2606.4 km/l

Şehir Konsepti Kategorisi

 • Shell FuelSave Benzin Kategorisi: Lycee Louis Delage, Fransa 445.7 km/l 
 • Shell FuelSave Dizel Kategorisi: University of Applied Sciences Offenburg, Almanya 249.2 km/l 
 • Hidrojen Kategorisi: Polytech Nantes, Fransa, 389.3 km/kWh 
 • Elektirikli Batarya Kategorisi: ISEN Toulon, Fransa, 180.1 km/kWh 
 • Alternatif Yakıtlar Kategorisi: HE-Arc Ingenierie, İsviçre, 346.8 km/l 

Dünya Sürücüler Şampiyonası Kazananları

 1. Universitas Pendidikan Indonesia, Endonezya
 2. ISEN Toulon / SCS, Fransa 
 3. Mater Dei Supermileage, A.B.D