Avrupa’nın önde gelen bilim insanları ve Ar-Ge uzmanlarının katılımı ve Shell Türkiye’nin katkılarıyla, 18-19 Ocak 2016 tarihleri arasında, İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu Kampüsü’nde düzenlenen Yakıtlar ve Mühendislikte Yanma Konferansı’nda (Fuels, Fire and Combustion in Engineering – FCE 2016) geleceğin yakıt alternatifleri ve teknolojileri tartışıldı.

Ar-Ge çalışmaları için her yıl 1 milyar doların üzerinde yatırım yaparak yakıt alternatiflerinin ve teknolojisinin gelişimine önemli katkı sağlayan Shell, özel sektör ile akademisyenler arasındaki iletişimi artırmak ve yakıt teknolojileri alanındaki deneyimini Türkiye otomotiv sektörü ile paylaşarak sektörün gelişimine katkı sağlamak  amacıyla iki yılda bir düzenlenen, FCE Konferansı’na destek veriyor. 

Sakarya Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Shell Türkiye işbirliği ile düzenlenen FCE 2016 Konferansı’na, akademisyenler ve Ar-Ge uzmanı mühendislerin yanı sıra otomotiv üreticileri, mühendislik bölümü öğrencileri ve yanmanın kullanıldığı endüstrilerden araştırmacılar katıldılar. 

Shell Global Solutions İngiltere, Perakende Yakıtlar Ar-Ge Müdürü Prof. Dr. Roger Cracknell ve Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) Genel Sekreteri Osman Sever’in açılış konuşmalarıyla başlayan konferansta; geliştirilen yeni yakıtlar, yakıtların oluşumu ve üretimi, yüksek hızlı yanma sorunları, taşımacılık ve sanayi sektörlerine yönelik akıllı ve sürdürülebilir yakıtlar gibi konular ele alındı. 

Konferanstaki konuşmasında Cracknell, “FCE 2016 Konferansı dünyanın önde gelen yanma teknolojisi uzmanlarını ve bu alanda çalışmalar yürüten akademisyenleri İstanbul’da bir araya getiriyor. Ziyaret etmek için harika bir yer olan İstanbul, tarihi açıdan son derece zengin olmasının yanı sıra modern bir şehir” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca Türkiye’deki yerel otomotiv sanayi her geçen gün gelişiyor. Shell olarak, Türkiye’de yanma teknolojisinin ve biliminin geldiği noktayı tüm dünyaya gösterecek olan FCE 2016 etkinliğini desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

Madeni yağ tedarik zincirinin tamamında faaliyet gösteren Shell; yenilikçi yaklaşımı ve Ar-Ge’ye yaptığı yatırımın bir sonucu olarak hem küresel hem de yerel markalar tarafından iş ortağı olarak tercih ediliyor. Buna son dönemdeki en önemli örneklerden biri, Almanya merkezli otomotiv üreticisi BMW ile küresel çapta gerçekleştirilen işbirliği anlaşması. Shell, 2015 yılı başından itibaren 140’tan fazla ülkede BMW AG’nin, satış sonrası hizmetlerinde BMW, BMW i, BMW M, MINI VE BMW Motorrad markalı araçları için dünyada tavsiye ettiği tek motor yağı tedarikçisi oldu. Shell & Turcas ise bu küresel işbirliğini, Borusan Oto ile imzalanan anlaşma ile Türkiye otomotiv sektörüne de taşıdı.

YAKITLAR VE YANMA TEKNOLOJİSİNİN GELECEĞİ

FCE 2016 Konferansı’nda, güncel teknoloji ve yakıtlara dair önemli makale ve sunumlar dinleyicilere aktarıldı. Shell'in dünya çapında makaleleri yayınlanmış yakıt teknolojisi uzmanları ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS), Eindoven Teknik Üniversitesi, Atina Teknik Üniversitesi, Portekiz Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Kahire Üniversitesi Yanma Teknolojileri Enstitüsü’nden bilim insanları ve araştırmacılar; gelişmiş yakıt verimliliği ve performansı, temiz ve sürdürülebilir yakıtlar ve ileri yanma teknolojileri konularında bilgilerini paylaştı. 

Konferansın ilk gününde yakıt teknolojileri alanında yayın yapan en önemli bilimsel dergilerden biri olan Combustion & Flame’in editörü Dr. Philippe Dagaut, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Yanma Teknolojileri Enstitüsü Kurucusu Prof. Dr. Oğuz Borat, Uluslararası Yanma Enstitüsü Yunanistan Başkanı ve Atina Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. George Skevis, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dünya Yanma Enstitüsü Türkiye Başkanı Doç. Dr. Hakan Soyhan ve Mevlana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Essam Ebuseri, yakıt sektöründeki yenilikleri ve Ar-Ge çalışmalarını izleyenlere aktardı. 

İkinci gün gerçekleşen oturumlarda ise Eindhoven Teknik Üniversitesi’nden Dr. Bart Somers, Portekiz Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Mario Costa, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden (CNRS) Prof. Dr. İskender Gökalp, Kahire Üniversitesi Yanma Teknolojileri Enstitüsü’nden Mohy Mansur, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Sorusbay, Dr. Alper Çalık ve Muhammed Aydın, Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rafig Mehdiyev ve TNF’den Dr. Özgür Taşkıran sunumlarını gerçekleştirdi ve çalışmalarını katılımcılar ile paylaştı. İkinci gündeki özel panelde ayrıca, İngiltere merkezli CMCL şirketinden Dr. Julian Dizy ve Dr. Amit Bhave, Doç. Dr. Hakan Soyhan ile birlikte, yanma çeşitleriyle ilgili simulasyon çalışmalarına yönelik bilgi verdiler.

EDİTÖRE NOT

Shell’de inovasyon

Her yıl araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına 1 milyar doların üzerinde yatırım yapan Shell, insan yaratıcılığının ve teknolojinin bugün ve gelecekte ihtiyacımız olan sürdürülebilir enerjinin elde edilmesinde anahtar rol oynadığına inanıyor. Shell, 100 yıldan uzun bir süredir sektöründe teknolojiye yön veriyor ve hem çalışanlarının yenilikçi yaklaşımı hem de gerçekleştirdiği işbirlikleri sayesinde devrim niteliğinde yenilikleri tüketicilerin hizmetine sunuyor.

Shell’in 45 bini aşkın teknik ve mühendislik elemanı, bu hedefle dünyanın çeşitli yerlerinde görev yapıyor. Onların sahip olduğu bilgi ve yaratıcılık,  dünyanın artan enerji ihtiyacını toplum ve çevre açısından sorumluluk sahibi bir yaklaşımla karşılamada önemli bir rol oynuyor. Shell bilim insanları, ABD, Hollanda ile Hindistan'da bulunan teknik merkezlerde; inovasyon, yeni teknolojiler geliştirme ve mevcut teknolojileri iyileştirme üzerinde çalışmalar yürütüyorlar. Bu uzmanların bazıları, dünyanın çeşitli yerlerindeki petrol rezervlerine yönelik en etkin geliştirme planlarını hayata geçirmek üzere çalışırken diğerleri en verimli yakıtları ve madeni yağları üretmek üzerine araştırmalar yürütüyor.

Shell Global Solutions, Shell’in dünya çapındaki faaliyetlerine teknik hizmet vermek amacıyla kuruldu. Temel hedefi, “kuyudan tekerleğe” teknolojilerin geliştirilmesinde Shell’e destek vermekti. Zamanla, yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan teknolojiler ve operasyonel deneyimin sektördeki diğer firmalar için de önemli bir katma değer oluşturduğu görüldü. 

Shell Global Solutions, bugün bu deneyimden faydalanarak operasyonel ve proje uygulama alanlarında deneyim transferi, planlama, teknik ve eğitim desteği veriyor. Uzun yıllar boyunca büyük tesislerin sahibi ve işleticisi olarak edinilen deneyim; petrol/gaz ile petrokimya üretim endüstrilerinde faaliyet gösteren firmalara en son teknoloji ürünler, Ar-Ge ‘know-how’u ve danışmanlık hizmetleri sunularak değerlendiriliyor.