Rebekah Mohr çocukken cinayetleri çözmek istiyordu. “Her zaman suç analisti olmak ve emniyet teşkilatında çalışmak istedim” diyor.

Fakat Kanada'nın McGill Üniversitesi'nden mezun olduktan veardından da British Columbia Üniversitesi'nde İstatistik yüksek lisansı yaptıktan sonra Shell'e katıldı.

Bugün, siber tehditlere karşı korunmanın yollarını tasarlayan ve geliştiren bir ekibin parçası olarak suçları çözmüyor, bunları önlüyor.

Yetenekler ile teknolojiyi birleştirmek

Rebekah, Shell varlıklarının siber tehditlere karşı korunmasında temel bir rol oynadığı Global Süreç Kontrol Alanı (PCD) BT Güvenliği Ekibine 2013'te ilk kadın teknisyeni olarak katıldı.

“Verileri korsanlık ve sanal veri hırsızlığı gibi siber riskleri azaltmaya yardımcı olmak için kullanıyorum” diyor. “Bu nedenle hep istediğim şeyi yapıyorum ama farklı bir sektörde.”

Rebekah her ne kadar uzun süredir teknolojiye ilgi duyuyor olsa da Shell'e ilk katıldığında yapmayı düşündüğü görev bu değildi. Kısa süreli Değerlendirmeli Stajyerliğin ardından 2010 yılında Shell Yeni Mezun Programı'na tam zamanlı olarak katıldı.

Alberta'da Scotford Upgrader'da Kontrol Sistemleri BT Uzmanı olarak üç yıl boyunca yeni mezun olarakçalıştıktan sonra Global PCD BT Güvenliği Ekibine katıldı. Bu geçiş, daha fazla deneyimi olan kişilerle birlikte çalışacağı bir alana yükseldiği anlamına geliyordu fakat baştan itibaren destek göreceği çok açıktı.

“Ekibe olan ilgimi ifade etmek için yönetici ile buluştuğumda bana bilgisayar bilimi ve istatistik geçmişimin bu görevle örtüştüğünü söyledi” diyor Rebekah. “Bu Yeni Mezun programına dahil olmayan bir iş ama Yeni Mezun Programı'nda oldukça fazla eğitim aldım ve yöneticim benim yeteneklerimi ekibin yararına kullanabilecekti.”

Bunun yanında Rebekah'nın işe karşı doğal bir ilgisi vardı – bu işin enerji sektörünün geleceğine büyük bir etki yapabileceğine inanıyordu.   

“Operasyon teknolojisi, mühendislik ile BT'nin bir karması ve Shell'in de geleceği” diye konuşuyor. “PCD BT, bu noktada herhangi bir eğitim programında yer almayan karma bir alan.

“Eğer bu fırsat karşıma çıkmasaydı var olduğunu hiç bilmeyecektim , bu da beni Shell'de hiç aklınıza gelmeyecek başka hangi sıradışı kariyer yollarının bulunduğunu araştırmaya yöneltiyor.”

İlham veren rol modellerin izinde

Ekibin ilk kadın teknisyeni olarak Rebekah, bir öncü olduğunun farkındaydı.

Sheryl Sandberg’in ‘Sınırlarını Zorla’ adlı kitabı, kendisinin görevi hakkındaki düşünme biçimi üzerinde büyük bir etki yarattı. Rebekah, kadınların teknik görevlerde çalışırken 'sahtekar gibi hissetme' eğilimlerini okuduğunda bilhassa etkilenmiş.

"Bunu okuduğumda bunun bilgi veya eğitim eksikliğinden kaynaklanmadığını fark ettim, bu sesi kafamda arka plana itip kabiliyetim olduğunu bildiğim teknik fırsatlarda ilerleyebiliyordum‘ diye konuşuyor. ‘Bunun benim için oyunun kurallarını değiştirdiğini hissettim ve diğer kadınların da bunun farkında olmalarını istiyorum"

Rebekah

Rebekah, yakın bir geçmişte TaCIT’in (Teknik ve Rekabetçi BT) Başkan Yardımcısı olarak atanan ve kadın liderliğini Shell'in bu karma teknik alanına taşıyan Alisa Choong'un izinden gitme konusunda ilham almış.

Rebekah şimdi teknik alanlarda çalışan diğer kadınlar için rol model olmak ve daha fazla genç kadına üniversitede teknik konuları çalışmaları için ilham vermek istiyor.

“Genç kadınları bu becerilerini geliştirmeye teşvik etmenin bir yolunu bulmak istiyorum, böylece bu işe tutkularının olup olmadığını kendileri belirleyebilir, üniversiteye veya iş hayatına girmeden önce tutkularının peşinden gitme güvenini kazanabilirler.

“Sheryl Sandberg'den bir alıntı bu konuyu benim için özetliyor” diyor Rebekah. “'Gelecekte kadın liderler olmayacak. Sadece liderler olacak.'”

Kariyer’de daha fazlası

Shell’de Yaşam

Dünyanın her yerinden öncülerimiz, yenilikçilerimiz, maceracılarımız ve araştırmacılarımız ile tanışın ve onlardan ilham alın. Çalışanlarımızın hikâyelerini keşfedin ve Shell’deki farklı kariyerler hakkında fikir sahibi olun.

Teknik ve Rekabetçi BT

Shell'in TaCIT ekibiyle inovasyonun en ön saflarına katılarak özel çözümler sunmak için BT ile çığır açıcı bilimsel uzmanlığı bütünleştirin.

Şunlara da ilgi duyabilirsiniz

Kadınların gözünden

Shell'de etki yaratan kadınlardan bazılarını dinleyin ve kariyerlerini nasıl geliştirdiklerini, işyerinde değişime nasıl ilham verdiklerini keşfedin.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık

Kendinizi geliştirebileceğiniz kapsayıcı bir kültür yaratmanın önemine inanıyoruz. Çeşitliliğin ve kapsayıcılığın Shell için neden önemli olduğunu keşfedin.

Deneyimli Profesyoneller için iş arama

Kariyer fırsatlarını inceleyin ve Shell ile nasıl bir etki yaratabileceğinizi keşfedin.