Stuart Young, Kanada'nın Alberta Üniversitesi'nden sınıfının en yüksek derecelerinden biriyle mezun olduktan sonra Shell'e katıldı.

Ticaret ve İş Hukuku derecesiyle başlangıçta avukat olmayı planlamıştı fakat üniversitede kariyer gününde Shell'in işe alım görevlisiyle tanıştıktan sonra Shell’e katılma kararı aldı.

Farklı bir geçmişten gelmesiyle (annesi İlk Ulus - Kanada aborijini - babası ise İskoçyalı) Shell'de öne çıkan çeşitliliğin çekici bir unsur olduğunu gördü.

Daha sonra Shell İnsan Kaynakları Yeni Mezun Programı'na katıldığında tüm taşların yerine oturduğunu hissetti. “Hemen oturdu” diye konuşuyor. “Her zaman insanlara yakın ve bir şirketin çeşitliliği üzerinde etki yaratabileceğim bir alanda çalışmak istedim.”  

ADHD ile büyümek

Fakat Stuart'ın henüz çalışma arkadaşlarıyla paylaşmadığı bir şey vardı. İK danışmanıyla bir toplantı ayarladı ve kendi durumunu paylaştı: Stuart'ın Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) vardı ve çocukluğundan beri bununla baş etmeye çalışıyordu.

Stuart ergenliğe ulaştığında,kendisine dikkatinin kısa süreli olmasına yol açabilecek, düzenleme becerilerinde eksiklik yaratabilecek, özgüven eksikliğine, yüksek miktarda kaygıya ve depresyona yol açabilecek bir zihinsel bozukluk olan ADHD teşhisi konuldu.

Stuart, Shell'deki profesyonel dünyaya adım attığında ADHD'ye sahip olduğunu kendine saklamaya karar vermişti. “Görünmeyen engeller bazen anlaşılması en zor engellerdir” diyor.

Çalışma arkadaşlarının desteği

Stuart, İK danışmanı ve yöneticisi ile birlikte kendi durumuyla baş etmek için bir plan geliştirdi. ADHD ile mücadele etmesine ve iş yüküyle daha odaklı, etkili biçimde baş etmesine yardımcı olması için şirket dışında 12 haftalık bir kursa katılmaya karar verdi. Stuart, buna destek olarak yöneticisinin onayıyla her Cuma öğleden sonra bir akıl sağlığı profesyonelinin kendisini işyerinde ziyaret etmesi için gerekli ayarlamaları yaptı.

etkisi derhal hissedildi. Karşılaştığı sorunlarla mücadele etmesi için kendisine doğru araçların sağlanmasının ötesinde işyerinde gelişim sağlamasına yardımcı olan şey hissettiği baskının açığa çıkmasıydı.

Şöyle açıklıyor: “Yöneticime ve çalışma arkadaşlarıma kendimi açmakla ve onlardan yardım istemekle bir adım ileri gidebileceğimi hissettim.”

Stuart, halen Yeni Mezun İşe Alım Uzmanı rolüyle benzeri engelleri olan öğrencilerin ve mezunların Shell'de kendi yollarını çizmelerine yardımcı oluyor ve herkesin büyük başarı kazanabileceği kapsayıcı bir ortamın teşvik edilmesi için görev alıyor. Kendisinin verdiği önerilerin kilit unsurlarından biri, yardım almak için kendinizi ifade etmeniz gerektiği: destek orada duruyor ve eğer görünmeyen bir engeliniz varsa bunu açığa çıkarmaktan korkmamanız gerekiyor.

Stuart’ın kendini ifade etmesiyle yöneticisi ve çalışma arkadaşlarından aldığı destek, kendi engelini aşmasında kilit rol oynamış: “İnsanların kaynaklara ihtiyacı var fakat bunun da ötesinde yalnız olmadıklarını hissetmeleri gerekiyor.”

Kariyer’de daha fazlası

Shell’de Yaşam

Dünyanın her yerinden öncülerimiz, yenilikçilerimiz, maceracılarımız ve araştırmacılarımız ile tanışın ve onlardan ilham alın. Çalışanlarımızın hikâyelerini keşfedin ve Shell’deki farklı kariyerler hakkında fikir sahibi olun.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık

Kendinizi geliştirebileceğiniz kapsayıcı bir kültür yaratmanın önemine inanıyoruz. Çeşitliliğin ve kapsayıcılığın Shell için neden önemli olduğunu keşfedin.