Mohammed Alathba, Yeni Mezun Portresi

"İlk olarak sekizinci sınıfta bilim ve matematiğe karşı ilgim oluştu. Liseye geçtiğimde fiziğe ağırlık vermeye ve kuvvetleri, her şeyin nasıl birbiriyle etkileştiğini öğrenmeye başladım ki bu gerçekten harikaydı. Daha sonrasında gerçekten mühendis olmak istediğimi farkettim.

Katar'daki Teksas A&M Üniversitesi'nin Makine Mühendisliği'nden 2012 yılında mezun oldum. Shell Yeni Mezun Programı'nın dünya çapında tanındığını, sistemli ve etkili olduğunu biliyordum, bu nedenle katılmayı planladım. Ve katıldım! Eylül 2012'de Bütünlük Mühendisi olarak işe başladım. Bugün hala bu görevdeyim."

Tesisin dedektifleri

“Pearl GTL, doğalgazı daha temiz ve yanan yakıtlara dönüştürme alanında dünyanın en büyük tesisi midir”?

Katar'da Pearl GTL'de çalışıyorum. Beş alana ayrılıyor ve ikisinde gerekli işleri yapmamda bana yardımcı olan bir teknik çalıştırıcı bulunuyor. Bunlardan biri hava ayrıştırma biriminde bulunuyor. Esasında burası atmosferden hava emerek oksijen ve nitrojen ürettiğimiz yer.

Bizim fabrikanın dedektifleri olmamız gerekiyor. Eğer bir şeyler yanlış giderse düşünmemiz lazım: yanlış giden neydi? Ne yanlış gitti? Daha sonra dedektif şapkamızı çıkarırız, cerrah veya doktor şapkamızı giyeriz. O zaman gerçek sorunları çözmeye başlarız.

Birlikte katkı sağlamak ve öğrenmek

Departmanımda, Shell Yeni Mezun Programı'nda yer alan bir arkadaşım var. Eğitimlerimizden bazıları benzer olduğundan yeni görevlere ve yeni projelere katılmak söz konusu olduğunda birbirimizi kontrol ederiz. Her zaman birlikte katkı sağladığımızdan ve öğrendiğimizden emin olmaya çalışıyoruz. Shell hakkında gerçekten sevdiğim şeylerden biri de bu.

Eğer iki kişi kendi iş alanlarında sohbet ediyorsa benim de burnumu sokmam ve yapabileceğim bir şey var mı diye bakmam onları rahatsız etmez. Normalde bana bir görev vermek onları mutlu eder çünkü omuzlarından yük kalkacak ve bana da bir şey öğrenme şansı verecektir.

Şu an yıkıcı olmayan testleri (NDT) öğreniyorum; herhangi bir etki bırakmaksızın veya kapatmaksızın teçhizat testi yapıyorum. Ne zaman bir ekip NDT yapıyor olsa beni ararlar ve izlemem için çağırırlar. Gerçekten öğrenmeme yardımcı oluyor. Kendileri çok açık ve her aşamayı her zaman açıklıyorlar.

"Her gün yeni teknolojileri ve sorunlarla nasıl başedileceğini öğreniyorum."

Mohammed Al Athaba

Katar için etki yaratmak

Sorunlar karşısında farklı görüşlere ve yaklaşımlara sahip çok çeşitli ekiplerle birlikte çalışıyorum. Benim için gerçekten iyi olan şey, Shell'in vizyonuyla Katar'ın vizyonunun birbirine paralel gitmesi. Her ikisinin arasındaki ilişki sadece Katarlılar'a ve Shell Katar'a değil ama aynı zamanda dünyanın her yerinden yurtdışı görevlendirmesi ile gelen çalışanlara da yarar sağlayacak.

"Bence Shell'de çalışmanın en iyi yönlerinden biri: böylesine uluslararası bir ortamda kültürün ve insanların böylesine içiçe geçiyor olması. Şahsen geleceğin Katar'ı, Katarlıları ve dünyanın her yerinden iş arkadaşlarım için bir iz bırakmak istiyorum."

Mohammed Al Athaba

Katar'da yerleşmek istediğimden eminim ama aynı zamanda dünyayı gezme fırsatım da olsun istiyorum. Kısa vadede Shell Yeni Mezun Programı'nı tamamlamak ve tüm yetkinliklere sahip bir bütünlük mühendisi olmak istiyorum. Uzun vadede lider konumuna gelerek Shell'in ve Katar'ın gelecekteki liderlerine yardımcı olmak istiyorum."

Öğrenciler ve Mezunlar'da Daha Fazlası

Shell Mezun Programı

Shell'in heyecan verici ve farklılıklarla dolu dünyasını keşfedin. Neler yapabileceğinizi ve nerelere ulaşabileceğinizi görün.

Shell'de çalışmanın avantajları

Mükemmel eğitim programlarımızdan sosyalleşmeye ve işbirliği yapmaya yönelik fırsatlara kadar Shell'de çalışmanın avantajlarını keşfedin.