Çam ormanı içinde akan bir nehrin ve beyaz bir kamyonet bulunan yolun havadan çekilmiş fotoğrafı üzerinde Doğaya saygı simgesi

Doğaya saygı

Çevreyi koruma, atık miktarını azaltma ve biyolojik çeşitliliğe olumlu yönde katkıda bulunma

Nehirden su dolduran Shell çalışanı

Çevre konusundaki hedeflerimizi BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkıda bulunacak biçimde şekillendiriyoruz.

Biyolojik çeşitliliğin yani gezegenimiz için hayati önem taşıyan canlıların hayatının korunması ve geliştirilmesi çevre konusundaki hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca tüm faaliyetlerimizde suyu ve diğer kaynakları daha verimli kullanmaya ve elimizden geldiğince yeniden kullanmaya ağırlık veriyoruz.

Ormanda nehrin kenarında yürüyen bir erkek ve bir kadın

Operasyonlarımız sonucunda açığa çıkan atık miktarını azaltıyor, plastiklerin geri dönüşümünü artırıyoruz. Operasyonlarımızdan kaynaklanan emisyonları azaltarak ve daha temiz yöntemler sunarak hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oluyoruz.

Bu noktada iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle birlikte çalışmak ve yeni iş birlikleri kurmak kritik önem taşıyor.

Bir atık tesisindeki plastik poşet yığınları

Çevre konusunda hem kısa vadeli hem de 2030 ve sonrası için hedefler belirledik. Daha da ileriye gitmek için fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz ve kaydettiğimiz ilerlemeyi şeffaf bir şekilde raporlayacağız.

Shell doğaya nasıl saygı duyuyor?

  • 2030 yılına kadar ambalajlamada kullandığımız geri dönüştürülmüş plastik miktarını %30’a çıkaracak ve ürünlerimizde kullandığımız ambalajların yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir olmasını sağlayacağız.
  • Tesislerimizde tüketilen temiz su miktarını azaltacağız ve 2025 yılına kadar, yüksek oranda temiz su sıkıntısı çeken yerlerde tüketimi 2018’e kıyasla %15 düşüreceğiz.
  • İşletmemizde ve tedarik zincirlerimizde yeniden kullanımı ve geri dönüşümü artırarak sıfır atık hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz.
  • Biyolojik çeşitlilik yönünden zengin alanlardaki yeni projelerimizle, biyolojik çeşitlilik üzerinde genel olarak olumlu etki yarattığımızı göstereceğiz. Bu kapsamda çevreyi korumaya ve mümkün olan yerlerde geliştirmeye yönelik yatırım yapacağız.