4 silindirli motor

Otomobilinize biraz yakın ilgi gösterin

İyi ayarlanmış bir motor şaşılacak kadar çok yakıt tasarrufu sağlayabilir. Yalnızca basit bir bakım ve rutin servis buna yeter.

 

Üzerinde kilosu yazılı girya

Hafifleyin

Fazladan her kilo yakıt verimliliğinizi etkileyebilir. Yani bagajınızı ve arka koltukları, aracınıza ağırlık ekleyebilecek gereksiz nesnelerden (örneğin golf sopaları) arındırın.

On ikiyi onu gösteren bir saat

Açık mı, kapalı mı?

Boşta çalıştırmak sizi bir yere götürmez ama yine de yakıt yakar. Sıra bekliyorsanız veya birini 10 saniyeden fazla bekliyorsanız, kural olarak motorunuzu kapatın.

 

Vites kolu

Özenli davranın

Vitesiniz ne kadar yüksekse, motorunuz da o kadar yavaş döner, bu da yakıtın verimini arttırabilir. Yani aracınız devrini bulmuşsa mutlaka vites yükseltin.

 

Üstünde taşıma aparatı olan araba

Uyanık müşteri

Camları açmak veya tepeye bisiklet ve bavul gibi şeyler yığmak hava direncini artırarak yakıt ekonominizi etkileyebilir. Hızlı sürmek de daha fazla hava direncine sebep olur ve aracınız daha fazla yakıt yakar.

Bir dikdörtgenin içinde kar tanesi sembolü

Aküden güç çekmeyin

Klima gibi, akünüzden güç çeken her şey, yakıt ekonominizden de eksiltir. Ama daha da kötüsü iyi durumda olmayan bir aküdür. Bu nedenle akünüzün sağlığını takip edin. 

 

Otomobil navigasyonu haritada bir nokta gösteriyor

Zamanlama her şeydir

Sürekli dur kalk yaptığınız sıkışık trafik yakıt ekonominizi olumsuz etkiler. İşe gidip gelirken trafiğin yoğun saatlerinde yola çıkmaktan olabildiğince kaçının. Yakıt tüketiminizin azaldığını fark edeceksiniz.

 

Sarı arka plan üstüne yeşil hız göstergesi

Gözlerinizi açın

Sürüş sırasında ileriyi düşünün. Kırmızı ışığı görünce tamamen durmak yerine erkenden yavaşlayın veya bir tepeyi çıkmadan önce biraz hızlanın. Bütün bu küçük şeyler yakıt ekonominizi olumlu etkileyecektir.

 

Yakıt pompası ve ağızlığı

Yakıt kuralı

Tüm yakıtlar aynı değildir. Daha iyi yakıtlar daha verimli yanar ve yakıt ekonominizi olumlu etkileyebilir. Bu nedenle her zaman yüksek kaliteli olanı seçin. 

 

Lastik resmi

Şişirin

Doğru şişirilmiş lastikler, daha güvenlidir ve daha çok dayanır. Ayrıca yoldaki direnci de azaltarak yakıt tasarrufu sağlayabilir.