Jump menu

Main content |  back to top

Doğal gaz

En temiz yanan fosil yakıtı olan doğal gazın yeni kaynaklarına ulaşılması için yollar buluyoruz. Kaya deliklerinde, insan saçından 100 kat daha ufak alanlarda yüksek hacimlerde doğal gaz sıkışıp kalabilir. Yakın zamana kadar bu kaynakların çıkartılması çok zor veya çok maliyetli olarak görülüyordu. En temiz yanan fosil yakıt olma özelliğine sahip doğal gazın yeni kaynaklarına ulaşmanın yollarını buluyoruz.

Büyük miktarlarda doğal gaz, insan saçının 100 katı küçüklüğündeki kaya gözeneklerinde hapsolmuş durumda. Gelişmiş teknolojiler, bu gazı sorumlu bir şekilde açığa çıkarmamıza ve enerji güvenliğini artırmamıza yardımcı oluyor.  

35 yıldan uzun bir süredir gaz; ısınma yakıtı, ulaştırma yakıtı ve madeni yağ olarak kullanılabildiği sıvı hale dönüştürmek için gereken teknolojileri geliştirmek için çalışıyoruz. Katar'da, dünyanın doğal gazı sıvı ürünlere dönüştüren en büyük tesisi olan Pearl GTL'i (gas to liquid-GTL ) kurduk ve işletiyoruz. 

place Holder

Birçok büyük doğal gaz sahası tüketicilerin çok uzağında yer alıyor. Gazı -162°C seviyesine kadar soğutarak hacmini küçültebiliyor ve  tüketicilere daha kolay ulaştırabiliyoruz.  Shell'in, dünyanın gazı denizde sıvıya dönüştüren ilk dev yüzer tesisi olan Prelude FLNG'yi inşa çalışmalarını sürüyor. 

Derin deniz

Deniz yüzeyinin yüzlerce metre altındaki aşırı basınç ve dondurucu soğuk, gaz ve petrol üretimini son derece zorlaştırıyor. Teknik olanak ve emniyetli bir şekilde üretimin sınırlarını genişletiyoruz.

place Holder

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu'xnda yüksek miktarda petrol ve doğal gaz kaynakları bulunuyor. Bu kaynaklar, dünyanın artan enerji talebini karşılamada hayati rol oynayacaktır.  Kuzey Kutbu ve yarı kutup koşullarında çalışma alanında on yıllara uzanan bir deneyime sahibiz.  Bu bölgelerde çalışmanın içerdiği ekonomik, çevresel ve sosyal faktörlerin dengelenmesine ilişkin geniş bilgi birikimimiz ile sahip olduğumuz ileri teknolojiyi bir araya getiren bir yaklaşım temelinde faaliyet göstermekteyiz.  

Rüzgar

Kuzey Amerika'da sekiz, Avrupa'da iki rüzgar enerjisi projesinde yer alıyoruz.  Shell'in denizdeki tek rüzgar enerjisi projesi olan Egmond aan Zee'de 36 türbin bulunuyor. Kuzey Denizi koşullarına dayanıklı tesis kurmada, petrol ve gaz platformlarının alanındaki deneyimimizden yararlandık. 

Enerji kaynaklarını ileri teknolojilerle açığa çıkarıyoruz.

Geliştirilmiş petrol üretimi: Bir petrol sahası normal üretim ömrünün sonuna geldiğinde, sahada mevcut petrolün yaklaşık üçte ikisi yer altında kalır.  Bu petrolü geleneksel yöntemlerle üretmek çok pahalıdır. Ancak geliştirilmiş  petrol çıkarma teknikleri sahada kalan petrolü daha ekonomik maliyetlerle yeryüzüne çıkarabilir.

Bu tekniklerde ısı, solvent gaz ve diğer kimyasal maddeler kullanılarak petrolün akışkanlık özellikleri değişime uğratılıyor ve üretimi  kolaylaştırılıyor. Üretimin bu şekilde artırılması, Uluslararası Enerji Ajansı'na göre 300 milyar varil ek petrol anlamına gelebilir. 

Yüzeyin altını görebilmek: İleri sismik teknolojiler kullanarak yer altındaki petrol ve gaz rezervuarlarının resmini çekebiliyoruz.  Sismik test yönteminde yer yüzeyinde küçük patlama ya da titreşimler yaratarak, yer altı kaya tabakalarının yankılarını geri gönderen sismik dalgalar (esas olarak ses dalgaları) üretiyoruz. Bilgisayarlar daha sonra bu yankıları,  rezervlerin üç boyutlu yüksek çözünürlüklü fotoğraflarına  dönüştürüyor.   

Sondaj: Yeni teknolojiler sayesinde kuyu uzunlukları 10 kilometreden daha fazla uzunluğa ulaşabiliyor.  Bu kuyuların hepsi düz bir şekilde yerin altına inmiyor. Artık yılan gibi kıvrılarak, bir petrol cebinden diğerine yatay bağlantı sağlayan kuyular da açabiliyoruz. 

Akıllı Sahalar®: "Akıllı Sahalar" adı verilen ileri bilgi işlem sistemleri kullanarak petrol üretimimizi optimum seviyelere çıkarabiliyoruz. Bu teknoloji, kuyulardaki sensörler ve yüzeydeki ekipman ile elde edilen dijital bilgileri, uzaktan kumandalı vanalar ve  çeşitli bilgisayarlı uygulamalar ile bir arada kullanmaya olanak sağlıyor. 

Sayfa Araçları