Jump menu

Main content |  back to top

Winners Turkey Eco-marathon

Shell eco-marathon

Shell Eco-marathon Europe 2015

Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon Europe 2015

Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon Europe 2015

Shell Eco-marathon

Ethanol UrbanConcept Car

Shell Eco-marathon

En az enerjiyle en uzun mesafe

Öğrenciler 1 litre yakıtla ve 1 kws enerjiyle en uzun mesafeyi katetmek için yarışıyor

Shell Eco-marathon, gençleri geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan araçları geliştirmeye, tasarlamaya, üretmeye ve test etmeye teşvik etmek ve enerji verimliliği konusunda toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla her yıl gerçekleştirilen uluslararası bir yarışmadır.

Shell Eco-marathon’un temeli; Shell bilim insanlarının, en az yakıtla en uzun mesafeyi kimin gidebileceğini görmek amacıyla kendi aralarında girdikleri bir iddiayla 1939 yılında atıldı. O zamanki adıyla, Mileage Marathon’da birinci olan araç, 1 litre yakıtla yaklaşık 20 kilometre yol kat ederken,  yıllar içinde sergilenen olağanüstü gelişmeyle aşılan mesafe 4.896 km/l’ye ulaştı.

1939’da başlayan bu iddia, 1985 yılından itibaren, her yıl çok sayıda ülkeden binlerce öğrencinin katıldığı Shell Eco-marathon’a dönüştü. Shell Eco-marathon bugün; Asya, Avrupa ve Amerika olmak üzere çeşitli kıtalarda düzenlenen etkinliklerden oluşuyor.

Takımlar yarışmaya, “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyorlar ve 7 farklı enerji kaynağından birini seçiyorlar; benzin, dizel, gazdan sıvıya dönüştürülmüş yakıt (GTL), etanol, sıvılaştırılmış doğal gaz (CNG), hidrojen ve elektrikli batarya. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, fütüristik tasarıma sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti’ndeki araçlar ise geleneksel otomobillerden ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor.

Shell Eco-marathon’a Türk takımlar 10 yıldır katılıyor

Shell 2005 yılından bu yaba Türkiye’de, öğrencilerin kendilerini inovasyon, teknoloji ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyor. 10 yılda Shell Eco-marathon’a Türkiye’den, 100’ün üzerinde takım ve 1200’e yakın öğrenci katıldı.

30 ülkeden 197 takımın katıldığı Shell Eco-marathon Avrupa 2015’de Türkiye’yi, 18 takım temsil etti. 12 farklı üniversite ve 3 liseden katılan takımlarımız, her geçen yıl daha iyi dereceler elde ederek kendilerini sürekli geliştiriyor.

UrbanConcept Hydrogen kategorisinde yarışan İstanbul Üniversitesi’nden Hidroist takımı, 163km/m3 sonuç ile  5’inci oldu.   Prototype Hydrogen kategorisinde ise Anadolu Üniversitesi’nden Hidroana 298km/m3 ile 7’inci, UrbanConcept  Baterry-electric kategorisinde, Yeditepe Üniversitesi’nden YUEMT 58km/kWh ile 9’uncu oldu. Prototype Baterry-electric kategorisinde Yıldız Teknik Üniversitesi takımı AE2, 217km/kWh ile 25’inci; Erciyes Üniversitesi’nden TYEKK 170km/kWh ile 30’uncu; Prototype Gasoline kategorisinde ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Facilis 171km/lt ile 32’inci oldu.

Bu sene Türk takımlarından Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı, 5 kategoride verilen Off-Track Awards’da “Emniyet Ödülü”nü  aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı öğrencileri podyuma çıkarak kupalarını kaldırdılar ve bayrağımızı dalgalandırdılar. 

Shell Eco-marathon Türk gençlerinin teknik ve yönetim kapasitelerinin gelişimine birçok açıdan önemli katkılarda bulunuyor. Aracın tasarımındaki ve imalatındaki teknik becerilerden, finans kaynağı bulup bütçe yönetmeye, iletişim becerileri ve ekip çalışmasından proje yönetimine ve yol emniyeti disiplinine  kadar birçok alanda çok önemli bir tecrübe ediniyorlar. Bunların ötesinde gençlerimize, yurtdışında onlarca farklı ülkeden gelen yaşdaşlarıyla yarışma imkanı sunuyor.

Shell Eco-marathon ilk kez Türkiye’de düzenlendi

Shell olarak 30 yıldır, tüm dünyadan gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeleri için teşvik etmek amacıyla küresel ölçekte düzenlediğimiz “Shell Eco-marathon” yarışmasını, bu yıl ilk kez, Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” adıyla, 27-28-29 Kasım tarihleri arasında, İstanbul’daki TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirdik.

Türkiye’de inovasyon kavramının yaygınlaşması için uzun yıllardır çalışmalar yürüten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Shell’in enerji verimliliği yaklaşımının çok önemli bir parçası olan Shell Eco-marathon etkinliğinin, Shell Eco-marathon Türkiye ismiyle bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenmesine katkı sağladı ve yarışmaya evsahipliği yaptı. Türkiye ihracatının lokomotifi otomotiv sektörünün önde gelen temsilcilerinden Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) de organizasyona destek verdi.

İlk Shell Eco-marathon Türkiye’ye 13 Takım Katıldı

TİM ve OİB ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiğimiz ilk Shell Eco-marathon Türkiye’ye, Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurmuş oldukları takımlarla katıldı. Bu yıl Shell Türkiye’nin davetlisi misafir ekip olarak Hollanda’dan Eindhoven Teknik Üniversitesi öğrencileri de dünyanın ilk modüler elektrikli otomobili olma özelliği taşıyan Nova ile yarışmaya renk kattı. Toplam 13 takımın mücadele ettiği yarışma, kıyasıya bir rekabete sahne oldu.  

Karadeniz Teknik Üniversitesi ekibinin 50 kuruşluk elektrikle 144 km yol kat eden aracıyla birinci olduğu yarışmada, Gediz Üniversitesi “İnovasyon”, Ankara Üniversitesi “Tasarım”, Yıldız Teknik Üniversitesi “Emniyet”, Terakki Okulları “Takım Ruhu” ve Konya Diltaş Lisesi de “Gelecek Vaat Eden Takım” ödülünü kazandı.

Kazanan Takımlar Ödüllerini İnovasyon Haftası’nda Aldılar

Yarışmayı kazanan takımlara ödülleri, 3 Aralık’ta, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Hollanda Prensi Maurits Van Oranje, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem tarafından verildi. İnovasyon Haftası’nda 3 gün boyunca Shell Eco-marathon Türkiye’ye katılan 13 araç sergilendi. Sergi, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Shell Eco-marathon 2016’da Londra’da

Shell Eco-marathon Avrupa bu yıl 30 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.