Jump menu

Main content |  back to top

Biyoyakıtlar

Biyoyakıtlar bitki gibi biyokütlelerden üretilir ve taşıt yakıtlarında kullanılabilir. Halihazırda dünyanın en büyük biyoyakıt dağıtımcısıyız. Şu anda günümüzün biyoyakıtları üzerine kapasitemizi geliştiriyor ve bunları daha sürdürülebilir kılmaya çalışıyoruz.

Mevcut biyoyakıtların CO2 performansı nasıl üretildiklerine bağlıdır. Örneğin Brezilya şeker kamışından yapılan etanolün üretimden kullanıma kadar verdiği CO2 salımı, petrolünkinden %70 daha azdır. Günümüzün en yaygın biyoyakıtı olan etanol, genellikle nişasta veya şeker bitkilerinden yapılır.

Geleceğin yakıtları

Shell, ekin atıkları ya da yenilemeyen bitkileri ve yeni dönüşüm süreçlerini kullanarak ileri düzeyde biyoyakıt geliştirme işine yatırım yapan ilk şirketlerden birisiydi. Bu yöntemlerle, daha verimli bir şekilde petrol ve dizel yakıtla daha yüksek derişimlerde karıştırılabilecek düşük karbonlu biyoyakıtlar üretilebilir. Biyoyakıt araştırma ekiplerimiz önde gelen biyoteknoloji şirketleri ve akademik kurumlarla beraber çalışmaktadır.

Hidrojen, önümüzdeki onyılllarda da ulaşım alanında rol oynayacak gibi gözüküyor ancak ticari ölçekte bazı engellerle karşılaşmaya devam ediyor.  Biz de, araştırmalar yapıyor ve dünyanın farklı yerlerinde bir çok dolum istasyonuna yatırım yapıyoruz.

Sayfa Araçları