Shell Eco-marathon Türkiye Öğrenciler

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Shell Türkiye, her yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye’den çok sayıda öğrencinin katılımını sağlıyor. 2016’da Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 16 takım, yaklaşık 180 öğrenci katıldı. Mühendislik, tasarım, inovasyon gibi alanlarda Türk gençlerinin ufkunu açan Shell Eco-marathon aynı zamanda enerji teknolojileri alanında da bilgi birikimlerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yarışma kapsamında gençler araçlarında, dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor.

Shell Eco-marathon’a 2005 yılından beri Türkiye’den yaklaşık 135 takım ve 1500’ün üzerinde öğrenci katıldı. Türk takımları 2005 yılından bu yana 16 kez, kendi kategorilerinde ilk 10’a girmeyi başardılar. 2015 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Shell Eco-marathon Avrupa Emniyet Ödülü’nü alma başarısını gösterdi. Shell Eco-marathon’a Türkiye’den üniversitelerin yanında liseler de katıldı. Şişli Terakki Lisesi 2005 yılından bu yana her yıl organizasyona katılarak sürekli olarak iyileşen bir performans sergiledi. Türk takımları arasında en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etme açısından en iyi sonuç 1145 km/lt ile Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi’ne ait. En iyi 2. sonuç ise 1078 km/lt ile Boğaziçi Üniversitesi’nin.

“Shell Eco-marathon” yarışması 2015 yılında ilk kez, Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” adıyla, 27-29 Kasım tarihleri arasında, İstanbul’daki TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurmuş oldukları takımlarla katıldı. Yarışmayı kazanan takımlara ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Hollanda Prensi Maurits Van Oranje ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel tarafından verildi. İlk Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasının birincilik kupası, serbest piyasada fiyatı yaklaşık 50 kuruş olan 1 kWs elektrikle 144 km yol kat edebilen Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden “Enerji Teknolojileri Takımı”nın oldu.

Shell Eco-marathon Türkiye 2.kez 7-9 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi kampüsünde gerçekleşti. Bu yıl Türkiye’den 13 takım 25-28 Mayıs 2017 tarihleri arasında Shell Eco-marathon Londra’da yarışacaklar.

Enerji ve İnovasyon'da Daha Fazlası

Enerjinin geleceği

Dünyanın artan nüfusuna daha çok miktarda ve daha temiz enerji sunmak için teknik bilgimizi, teknolojimizi ve inovasyon yapma kapasitemizi kullanıyoruz.

Doğal gaz

En temiz yanan hidrokarbon olan doğal gazla tüm dünyada hayatlara güç veriyoruz.