Jump menu

Main content |  back to top

Shell&Turcas

Elektronik pompa, kurşunsuz benzin, akaryakıt kalite kontrol merkezi, taşıt tanıma sistemi ve müşteri memnuniyetine yönelik sadakat programı gibi yenilikleri Türkiye’de ilk kez uygulamaya başlayan marka olan Shell,  gerçekleştirdiği yatırımlarla ve hizmet kalitesiyle hem müşterilerin hem de iş dünyasının tercih ettiği ve en beğendiği şirket oldu.

“Perakende Satışlar”, “Ticari Akaryakıtlar”, “Madeni Yağlar”, “Rafineri ve Dağıtım”, “LPG”, “Enerji ve Gaz”, “Havacılık Satışları”, “Kimya Satışları” ve “Denizcilik Satışları” alanlarında faaliyet gösteren Shell, 2006 yılında Turcas Petrol ile dünyanın en başarılı şirket birleşmelerinden birini gerçekleştirdi. 

Oluşturdukları ortak girişim şirketi Shell & Turcas, 5. yılında sadece kaliteli ürünleriyle değil, güçlü işbirlikleri ve müşteriye  sunduğu  katma değer ile birlikte İSEÇ standartlarıyla da sektörde çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Ürünlerinin ikmal ve dağıtımını yaygın depo ve ikmal ağıyla titizlikle gerçekleştiren Shell, bugün 11 terminaliyle hizmet veriyor.

Akaryakıt ve yağ satışı, Shell yüksek standartları ve kaliteli hizmet anlayışına paralel faaliyet gösteren yaygın istasyon ağı vasıtası ile gerçekleştiriliyor. İstasyon işletmecileri ve çalışanları, bu kapsamda düzenli olarak eğitim alıyorlar.

Royal Dutch Shell’in tüm dünyada en iyi istasyonları belirlemek amacıyla düzenlediği, “Farkı Yaratan İnsandır” programında Shell Batman istasyonu 2011 yılında 65 ülkedeki 16 bin Shell istasyonu arasında Orta, Güney ve Doğu Avrupa birincisi olarak büyük bir başarıya imza attı. 2010 yılında ise Shell Kayseri Sompet istasyonu dünya şampiyonluğunu elde ederek bu önemli ödülü Türkiye’ye getirmişti.

Shell&Turcas

İzmit’te bulunan Derince Tesisleri, uluslararası Shell teknolojisi ve uzmanlığı ile üretilen madeni yağ ve gresleri için 1993 Mart ayında TS-ISO 9002 kalite belgesi aldı. Shell, Türkiye'de bu belgeyi alan ilk petrol şirketi oldu. Shell’in Akdeniz’deki en büyük madeni yağ tesisi ve bölgedeki tek gres üretim merkezi olan Derince Tesisleri, Avrupa’ya ihraç edilen gres yağının yüzde 50’sini tek başına karşılıyor ve burada üretilen Shell madeni yağ ve gresler, yaklaşık 44 ülkedeki 55 ayrı noktaya ihraç ediliyor.

Türkiye’de yürütülen mevcut pazarlama ve dağıtım faaliyetlerine ilave olarak, Kasım 2011’de  Shell ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Antalya açıklarında denizde ve Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde karada erken evre arama ve değerlendirme çalışmaları yürütmek üzere iki Ortak İşletme Anlaşması imzaladı.

Tüm faaliyetlerinde müşteri memnuniyetini ön planda tutan Shell & Turcas, 2011 yılında Capital dergisinin yaptığı araştırmada, dokuzuncu kez “Türkiye’nin akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektörünün en beğenilen şirketi” seçildi. İnsan kaynakları araştırma şirketi AON Hewitt’in gerçekleştirdiği ve 12 binden fazla çalışanın değerlendirmesiyle şekillenen “En İyi İşyerleri Araştırması 2010”da ise en iyi 5 şirket arasında yer aldı. 

Shell&Turcas

2011 sonu itibarıyla  sadakat programı Shell Club Smart Card bünyesinde bulunan 1,5 milyonu aşkın müşterisi ve Taşıt Tanıma Sisteminde yer alan 350.000 araç ile sektöre liderlik ediyor. 

Şirket, kurulduğu ilk günden bu yana hem ürün ve hizmetleriyle, hem de yarattığı sosyal projeler ile “toplumsal fayda yaratma” hedefini titizlikle uyguluyor ve Türkiye’nin sadece ekonomisi değil, sosyal ve kültürel gelişimine de önemli katkılarda bulunuyor.

Shell FuelSave Tasarruf yakıtları ile enerji kaynaklarının akılcı kullanımını teşvik eden Shell & Turcas, tasarruf bilincinin toplumun tüm kesimlerine yayılması amacı ile “tasarruflu sürüş” eğitimleri düzenliyor.

Yine verimli enerji tüketimi bilincinin artırılması ve ‘akıllı mobilite’ hedeflerine paralel olarak, Royal Dutch Shell’in her yıl düzenlediği Shell Eco-marathon yarışlarına Türk öğrenciler de kendi tasarladıkları araçlar ile katılıyorlar.

Amacın 1 litre yakıtla en uzun mesafeyi katetmek olduğu bu yarışlar ile gençlerin alternatif enerji kaynaklarına yönelik ilgi ve yaratıcılıklarının geliştirilmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra dünyanın en önemli arkeolojik çalışmaları arasında yer alan Çatalhöyük kazılarına 15 yıldır destek veren Shell, buna paralel olarak 2003 yılından bu yana düzenlenen ‘Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi’ ile öğrencilere tarih bilinci aşılıyor.

Ayrıca kültür dünyasına armağan ettiği “Ayasofya” ve “Bu Şehr-i İstanbul” fotoğraf kitapları ve sergileri de bu anlayışın önemli örnekleri arasında yer alıyor.