Jump menu

Main content |  back to top

Shell&Turcas

Bu ilkeler doğrultusunda, dünyadaki pek çok girişimin gönüllü destekleyicisi olan Shell, Türkiye’deki operasyonları ile birçok ilke imza attı.

Düzenlediği etkinliklerle, sosyal ve kültürel değerler oluştururan Shell, fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un 105 eşsiz eserinden oluşan “Bu Şehr-i İstanbul” adlı kitabı kültür dünyamıza armağan etti, çeşitli sergilerle de, kitapta yer alan eserleri daha geniş kitlelere ulaştırdı. 

Tahsin Aydoğmuş’un Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli pencerelerinden biri olan Ayasofya’yı yansıttığı fotoğrafları da yine Shell & Turcas tarafından toplumsal hafızaya armağan edildi. Shell, “Yüzyılın Kazısı” olarak nitelenen ve Anadolu’daki eşsiz bir medeniyeti toprak üzerine çıkartan “Çatalhöyük” kazılarını da desteklemeyi sürdürüyor.

Kazı çalışmaları kapsamında, arkeolog Gülay Sert ve uzman ekibinin desteğiyle 2004 yılından beri ilköğretim öğrencilerini 9 bin yıllık Çatalhöyük tarihi ile tanıştırmayı amaçlayan “Arkeoloji Yaz Atölyeleri” düzenleniyor.

Shell&Turcas

“Arkeoloji Yaz Atölyesi” programıyla geleceğin mimarı olan çocuklara, geleceği inşa ederken, dünü ve bugünü doğru anlamalarını sağlamak ve erken yaşlardan itibaren kültürel varlıkları sahiplenme ve koruma duyguları kazandırmak amaçlanıyor.

Shell, tüm bunların yanı sıra, sosyal sorumluluğun bir parçası olarak, sürücüleri hem yakıt ekonomisi hem de güvenlik konusunda bilinçlendiriyor. Türkiye’de emniyet kemerinin kullanımını artırmak amacıyla çalışmalar yapıyor.

2010 yılında 915 akaryakıt tankeri sürücüsüne devrilme ve çarpışma simülatörleriyle eğitimler veren Shell, ayrıca, gezici sağlık ekiplerince tanker sürücülerinin detaylı sağlık taramalarını, ücretsiz olarak gerçekleştirdi. Emniyetli sürüşün yanı sıra filolara ve ağır vasıta sürücülerine tasarruflu araç kullanma eğitimleri vermeye devam ediyor.

Yakıt tasarrufu konusunda geliştirdiği teknolojilerin yanı sıra, tasarruf bilincinin gelişmesi için de çalışmalar yürüten Shell, uzmanları tarafından oluşturulan yakıt tasarrufu önerilerini, sürücülerle paylaşıyor.

Shell FuelSave marka elçisi Burcu Esmersoy’un çağrısıyla, Shell FuelSave Tasarruf Takımı oluşturarak, sürücülerin tasarruf tecrübelerini paylaşmalarını ve tasarruf eğitimi almalarını sağlıyor.