Jump menu

Main content |  back to top

Uluslararası Üretim

Uluslararası Üretim birimimiz Amerika Kıtaları dışında petrol ve doğal gaz arama ve çıkarma çalışmaları yapıyor. Bu faaliyetlerin çoğu genellikle ulusal petrol şirketleriyle kurulan ortak girişimler aracılığıyla yürütülüyor. Bu birim ayrıca gaz sıvılaştırma çalışmaları da yapıyor ve gazdan sıvıya teknolojisinde (GTL) aktif rol oynuyor.

Amerika Kıtaları Üretim

Amerika Kıtaları Üretim birimimiz Amerika Kıtaları'nda petrol ve doğal gaz arama ve çıkarma çalışmaları yapıyor. Bu faaliyetlerin çoğu, ulusal petrol şirketleri dâhil olmak üzere, ortak girişimler aracılığıyla yürütülüyor. Amerika Kıtaları Üretim birimi Batı Kanada'nın Alberta kentinde petrollü kumlardan zift çıkararak bunu sentetik ham petrole dönüştüren Athabasca Petrollü Kumlar Projesi gibi petrollü kum çalışmalarımızı içeriyor. Rüzgâr gücü çalışmalarımız da bu iş biriminin bir parçasını oluşturuyor.

Pazarlama ve Satış

Pazarlama ve Satış birimimiz dünya çapında ham petrol arıtımı, tedariki, ticareti ve sevkiyatı yapan ve bir dizi ürün üretip pazarlayan Petrol Ürünleri birimini içeriyor. Bu ürünler arasında ev, ulaşım ve sanayi kullanımına yönelik yakıtlar, yağlar, zift ve sıvılaştırılmış petrol gazı yer alıyor. Bu birim endüstriyel müşteriler için, tekstil ürünleri, tıbbi malzemeler ve bilgisayarların üretiminde kullanılan plastikler, kaplamalar ve deterjanların hammaddeleri dâhil olmak üzere, petrokimyasal ürünler üreten Kimyasallar birimini de bünyesinde barındırıyor. Bu iş birimi ayrıca biyoyakıt faaliyetlerimizi de kapsıyor ve tüm şirketteki CO2 yönetimi faaliyetlerimizi yönetiyor.                                                      

Shell Trading şirketlerinin küresel ağı Shell'in dünyanın dört bir yanındaki büyük enerji piyasalarının her birindeki ticari faaliyetlerini kapsıyor. Ayrıca dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemi ve tanker filolarından birini de yönetiyoruz.

Projeler ve Teknoloji

Projeler ve Teknoloji birimimiz Shell ana ürünlerinin teslimatını yönetmenin yanı sıra teknoloji çözümleri yaratmak üzere araştırmalar yürütüyor ve yenilikçi çalışmalar yapıyor. Bu teknoloji çözümleri arasında kömür gazlaştırma teknolojisi de yer alıyor. Birim hem üretim, hem de pazarlama ve satış faaliyetlerine, Shell ve üçüncü şahıslar için ileri araştırma ve üretim bilgisi teknolojisi dâhil olmak üzere, teknik hizmetler ve teknoloji kapasitesi sağlıyor. Ayrıca tüm Shell şirketlerinde güvenlik ve çevre performansı ve tedarik süreçlerini de denetliyor.

* Not: yukarıda sözü edildiği üzere, sorumlulukların yeniden dağılımından kaynaklanan organizasyon değişiklikleri çalışan temsilci kurumlarıyla müzakerelere tabidir.

Sayfa Araçları

Daha fazlasını keşfedin

Daha önceki Araştırma ve Üretim, Gaz ve Güç, Kimyasallar, Petrol Ürünleri ve Petrollü Kumlar birimlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.