Jump menu

Main content |  back to top

Projeler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu tarih olan 1923’ten bu yana Türkiye pazarında faaliyet gösteren Shell, geçmişinin ve geleceğinin önemli bir parçası olarak gördüğü Türkiye’deki çalışmaları ile gurur duyuyor.

Shell, 2011 yılının Kasım ayında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde (Dadaş) karada petrol & gaz erken-evre araştırma ve değerlendirme faaliyetleri yürütmek üzere Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ortak işletme anlaşması imzaladı.

TPAO ile yapılan bu anlaşma, Shell’in Türkiye’de petrol & gaz arama ve üretim sektöründe yeniden faaliyete başlamasını sağlarken, merkez ofisi Ankara’da olan Shell Upstream Turkey (SUT) biriminin de kurulmasına ön ayak oldu. 

14 Şubat 2013’te ise Shell ve TPAO, Batı Karadeniz’de derin deniz arama çalışmalarını başlatmak üzere başka bir ortak işletme anlaşmasına imza attı.  

Türkiye’nin vizyonu, yüzüncü yılını kutlayacağı 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Ülkemizin bu hedefe ulaşmasındaki önemli etmenlerden biri de yurt içi enerji kaynaklarının artışı olacak.

Türkiye’nin enerji talebinin, gelecek on yılda ülke ekonomisindeki hızlı büyümeye paralel olarak ikiye katlanması bekleniyor. 

Ülkemizin petrol ve doğal gaz ihtiyacının büyük bir kısmı ithalat ile karşılanıyor. Shell, yurt içi üretimini daha yüksek seviyelere çekmek için yürüttüğü çalışmalarda Türkiye’nin ortağı olmaktan gurur duyuyor.

Dadaş

turkey map
tower in turkey

Shell Konacık-1 kuyusu

Ortak işletme ortağı TPAO ile birlikte Shell Upstream Turkey, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Diyarbakır ve Batman’ın kuzeyindeki sıvı bakımından zengin şeyl kaynağını hedef alan erken-evre arama çalışmaları yürütüyor.

İlk iki kuyumuz olan Konacık-1 ve Akçay-1’in sondaj, uyarılma ve test çalışmalarını tamamladık. Gelecekteki planları oluşturmak üzere 2015’te, bu ilk kuyulardan elde edilen verileri değerlendireceğiz.

Shell’in bu keşif kuyuları programını yürütmedeki amacı, yer altı kaya oluşumlarının jeolojik özellikleri ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaktır.

İlk kuyulardan olumlu sonuçlar alınsa dahi, yer altındaki kaya formasyonlarında ticari açıdan üretilebilir miktarda petrol varlığı olup olmadığının belirlenmesi için yapılacak yeni arama çalışmaları yıllar sürebilir. Üretim fazına geçiş kararı ancak bu sürenin sonunda alınabilmektedir.

Kara sahalarında petrol ve gaz aramaya yönelik küresel deneyimimiz sonucunda, faaliyetlerimizi yürütürken takip ettiğimiz bir dizi operasyonel kural oluşturduk.

Shell’in ankonvansiyonel kuyu çalışmasını ve hayat döngüsünü anlatan videoyu izlebilirsiniz

Karadeniz

Shell Upstream Turkey and TPAO Karadeniz
TPAO’nun sismik gemisi Barbaros Hayreddin Paşa

TPAO’nun sismik gemisi Barbaros Hayreddin Paşa

Shell Upstream Turkey ve TPAO Karadeniz’in en batı kısmında yer alan 3920 numaralı ruhsatta derin deniz arama çalışmaları yürütmek üzere Şubat 2013’de bir anlaşma imzaladı.

Shell, ortak işletme anlaşmasının bir parçası olarak TPAO’nun sismik gemisi Barbaros Hayreddin Paşa ile ortaklar adına 1,500 kilometrelik bir alanın üç boyutlu sismik verilerini topladı. Ocak 2015 itibariyle bir derin deniz kuyusu açmak üzere getirilen sondaj gemisi linans alanındaki yerini aldı.

Bu erken-evre arama faaliyetlerinin operatörü Shell’dir. 

Upstream’den Haberler

Shell ve TP yerli enerji için Batı Karadeniz’de arama kuyusu açacak

Shell employee is giving presentaion

Türkiye’nin hızlı büyümesi ile birlikte giderek artan enerji ihtiyacının yerli petrol ve doğal gaz kaynaklarından karşılanması için çalışan Shell, Türkiye Petrolleri (TP) işbirliğiyle Batı Karadeniz’de kıyıdan yaklaşık 100 km açıkta, 2.000 metre deniz suyu derinliğinde bir arama kuyusu açacak. 

Arama kuyusu, üç adet gemi ve iki helikopterin destekleyeceği en son teknoloji ile donatılmış sondaj gemisi tarafından açılacak. 6 Ocak tarihinde İstanbul Boğazı’ndan geçen sondaj gemisi, 2015 Ocak ayı itibarıyla arama bölgesinde öngörülenden 1 yıl önce çalışmalara başlayacak. 

Shell employees are attending a seminar

Petrol ve doğal gaz arama çalışmaları Shell’in küresel tecrübesi, Ar-Ge ve inovasyona dayalı teknolojisi, yüksek standartlarda iş sağlığı ve güvenliği, emniyet ve çevre duyarlılığıyla gerçekleştirilecek. Projede, kıyı tedarik üssü dahil yaklaşık 240 kişinin çalışması planlanıyor

Konu ile ilgili olarak yapılan toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız;  “Türkiye’nin amacı, 100. yaşını kutlayacağı 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaktır. Ülkemizin bu hedefe ulaşmasındaki önemli etkenlerden biri de yerli enerji kaynaklarının artışı olacak. Bu anlamda enerji kaynaklarının geliştirilmesine katkıda bulunmak birincil hedeflerimiz arasında. Türkiye Petrolleri ve Shell arasındaki işbirliğinin olumlu sonuçlarının sadece enerji sektörüne değil, ülkemizin genel ekonomisine de katkı sağlamasını heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

Shell project site in sea

Karadeniz’de gerçekleşecek arama çalışmalarının ortağı olan, Türkiye Petrolleri Genel Müdür Vekili Besim Şişman ise “Shell ile gerçekleştirdiğimiz çalışma, erken dönem arama projesidir. Ülkemizin petrol ve gaz kaynaklarını geliştirmeyi hedefleyen bu proje kapsamındaki öncelikli hedefimiz, olabildiğince veri toplamak ve bu verileri analiz etmekten geçmektedir. Arama çalışmalarının olumlu sonuçlanması en büyük dileğimiz” dedi.

 

Küresel tecrübemizi Türkiye’ye taşıyoruz

Ahmet Erdem
Shell employees are standing in a group

Türkiye Petrolleri ile ortaklaşa yürütülecek olan çalışmalara dair bilgi veren Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem: ‘‘Türkiye, Shell için çok önemli bir ülke. Shell, Türkiye’nin kalkınmasına ve ülkemizde enerji sektörüne 91 yıldır katkı sağlıyor. Ürün ve hizmet çeşitliliğimiz, küresel tecrübemiz, Ar-Ge ve inovasyona dayalı yüksek teknolojimiz ile tüm yenilikleri ülkemize taşımaya ve Türkiye için değer yaratmaya çalışıyoruz. Bugün çok önemli bir adım daha atıyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemizin petrol ihtiyacının yaklaşık yüzde 5’i, doğal gazda ise sadece yüzde 2’si yerli kaynaklardan karşılanıyor.

TP ile ortaklığımız çerçevesinde açacağımız bu kuyu ile Batı Karadeniz’de hidrokarbon kaynaklarının olup olmadığı konusunda önemli bilgilere ulaşacağız. Petrol ve doğal gaz alanında yerli üretimi daha üst seviyelere çekebilmek için çalışmalar yapmaktan mutluyuz. Projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ diye konuştu.

Shell ve TP’nin uyumlu ortaklığı ve özverili çalışmalarıyla proje 1 yıl erken başlıyor

Projenin ortak işletme anlaşmasının bir parçası olarak, TP’nin Barbaros Hayreddin Paşa gemisiyle üç boyutlu sismik veriler toplandığını aktaran Ahmet Erdem; Shell ve Türkiye Petrolleri arasındaki uyumlu ortaklık, özverili çalışma, düzenleyici kuruluşların ve yetkili makamların desteğiyle arama kuyusunun açılma tarihini 1 yıl erkene çekmeyi başardıklarını kaydetti. 

KARADENİZ’DE PETROL ARAMA FİLMİ

Sayfa Araçları

ENGLISH VERSION

In support of Turkey’s quest to unlock new sources of oil and gas, we will deliver a safe, profitable, environmentally and socially responsible business that provides positive opportunities for our stakeholders.

Shell Upstream Turkey

Tepe Prime Mustafa Kemal Mahallesi

Eskişehir Devlet Yolu 9 km No:266

A Blok Kat:6 No:50-51-52 06800

Çankaya, Ankara

Tel : +90 312 218 08 00 (pbx)

Faks : +90 312 220 40 39

sut-iletisim@shell.com