Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell, Yakıt Ekonomisi Simülatörü ile yakıt tasarrufunu öğretiyor

Otomobilinizin ve sürüşünüzün ne kadar ekonomik olduğunu hiç merak ettiniz mi? Shell, “Yakıt Ekonomisi Simülatörü” ile sürücülere daha fazla ödemeden daha fazla yol gitmenin, tasarruflu yakıt tüketiminin ipuçlarını veriyor...

Yakıt ekonomisi teknolojilerinin geliştirilmesine her yıl yarım milyar dolar harcayan Shell, sürücüleri yakıt ekonomisi konusunda bilinçlendirmek için başlattığı girişimlerini sürdürüyor. Bu amaçla, Yakıt Ekonomisi Maratonu ve Yakıt Ekonomisi Eğitimlerini hayata geçiren Shell, yeni uygulaması “Yakıt Ekonomisi Simülatörü” ile sürücülere yönelik eğitimlerini daha geniş kitlelere ulaştırıyor. Önümüzdeki dört ay boyunca alışveriş merkezleri, akaryakıt istasyonları, fuarlar ve üniversitelerde sergilenecek olan yakıt simülatörü, gerçek yol koşullarında sürüş imkanı sunarak sürücülerin yakıt tasarrufu konusundaki araç kullanma alışkanlıklarını ve performanslarını belirlemelerine yardımcı oluyor.

Simülatör, sürücülere, araç kullanırken yakıt tasarrufu konusunda yaptıkları hatalar ve sürüş alışkanlıklarında yapacakları küçük değişikliklerle yakıt tasarrufunda nasıl fark yaratacakları konusunda bilgi veriyor.

Gerçek yol koşullarında sürüş deneyimi
Büyük ekranı, direksiyonu, pedalları, sürücü koltuğu ve tüm teknik ekipmanıyla gerçek bir otomobil şeklinde tasarlanan simülatör, bilgisayarlı animasyon teknolojisiyle eğlenceli bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Şehir içi yoldan otobana kadar farklı yol alternatiflerini barındıran simülatör, sürücülere yakıt ekonomisi formüllerini de tercih edecekleri 3 farklı senaryoya göre öğretiyor. Simülatör, Shell Eco-marathon, Shell Yakıt Ekonomisi Mücadelesi ve Shell Yakıt Ekonomisi Deneyimi olmak üzere 3 farklı senaryo sunuyor.

Shell Eco-marathon’da araçtaki mevcut benzinle verilen kilometreyi katetmeye çalışacak olan sürücüler, Yakıt Ekonomisi Mücadelesinde ise, verilen formüllerle tasarruf sağlamaya çalışacaklar. Yakıt Ekonomisi Deneyimi’nde ise aracı önce kendi sürüş tarzlarında daha sonra da yaptıkları hatalara göre verilen yakıt ekonomisi formülleri ile kullanan sürücüler, kendilerini test etme imkanı bulurken yakıttan tasarruf sağlamak için nelere dikkat etmeleri gerektiğini de öğrenecekler.

Simülatör kullanım sonrası, ekonomik yakıt tüketimi konusundaki sürücü hareketlerini raporlayabilen bir sisteme de sahip. Simülatör, bu sayede sürücülere araç kullanırken yaptıkları hatalar ve sürüş alışkanlıklarında yapacakları küçük değişikliklerle yakıt tasarrufunda nasıl fark yaratacakları konusunda bilgi veriyor...

Shell’in formülleri ile yüzde 30 tasarruf sağlandı
Shell’in yakıt ekonomisi kurslarına katılan sürücüler arasında yapılan testlerin sonuçlarına göre Shell’in önerilerini uygulayan ve yakıt tasarrufu formüllü ürünlerini kullanan sürücülerin yarıdan fazlası araçlarında daha az yakıt tüketiyor. Kurs katılımcıları arasında yapılan araştırmaya göre, sürücülerin % 34’ü yüzde 10 ila 30 arası tasarruf sağlarken, % 13’lük bölümü yüzde 5 ila 10 arasında ve % 9’luk bölümü ise yaklaşık yüzde 5 oranında tasarruf elde etti.

10 ADIMDA YAKIT TASARRUFU
1.Aracı düzgün kullanın – Saldırgan araç kullanmak, emniyetli kullanmaya oranla, üçte bire kadar daha fazla yakıt harcar. Sert ve ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının ve direksiyon kullanımınızın da mümkün olduğu kadar düzgün olmasına özen gösterin.
2.Yüksek vites kullanın – Vites ne kadar yüksek olursa motor hızınız o kadar düşer, bu da yakıt verimliliğini arttırır. Bu yüzden, motoru zorlamadan mümkün oldukça bir üst vitese geçin.
3.Yüksek hızlardan kaçının – Ne kadar hızlı giderseniz, aracınızın karşılaşacağı rüzgar direnci o kadar artacak ve sadece hızı sabit tutmak için bile aracınız daha fazla yakıt harcayacaktır. Hız sınırının 7-8 km üstünde gitmek dahi yakıt tasarrufunu etkileyebilir.
4.Yakıt önemlidir – Tüm yakıtlar eşit yaratılmamışlardır. Motorda azami yakıt tasarrufu iyi sürüş alışkanlıkları ve yakıt tasarrufu formüllü Yeni Geliştirilmiş Shell Dizel gibi sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olarak ve motorda temizliği temin ederek yakıt verimliliğini arttıran doğru yakıtı kullanma birleşimi ile sağlanır.
5.Lastiklerinizi doğru basınçta tutun – Doğru şişirilmiş lastikler daha emniyetlidir ve daha uzun dayanır. Sadece 1 psi az şişirilmiş lastik yakıt verimliliğini azaltır. Ayrıca, az veya çok şişirilmiş lastikler patlamaya daha müsaittir.
6.Fazla yük taşımaktan kaçının – Taşıdığınız her fazla kilo önemlidir ve yakıt verimliliğini düşürür, bu nedenle bagajınızı veya arka koltuğunuzu gerekli olmayan ve sadece aracınıza ağırlık katan eşyalardan temizleyin.
7.Üst bagajı kaldırın – Eğer bagaj taşımak için kullanmıyorsanız, üst bagajınızı sökün. Araçların aerodinamik verimliliğini etkiler, sürtünme yaratarak yakıt tasarrufunu azaltırlar.
8.Gereksiz rölantiden kaçının - Rölantide çalıştırmak sizi hiçbir yere götürmez ama yine de yakıt harcar. Kuyrukta iseniz veya birini bekliyorsanız motoru kapatın.
9.Doğru yağı kullanın – Her zaman önerilen motor yağını kullanın. Üreticinin önerdiği yağı kullanmak yakıt tasarrufunu arttırabilir. Yüksek kaliteli motor yağları motorunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur.
10.Hava filtrelerini kontrol edin – Hava filtreleri pisliklerin motorunuza zarar vermesini önler. Tıkanmış bir hava filtresini değiştirmek yakıt tasarrufunu artırabilir ve motorunuzu korumaya yardımcı olur.