Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell Eco-marathon 2008’de Türkiye rüzgarı esti...

Türk ekipleri, birbirinden yaratıcı tasarımları ve başarılı performanslarıyla Shell Eco-marathon 2008’e damgasını vurdu.

‘En az yakıtla, en fazla mesafe nasıl kat edilir?' sorusuna yanıt arayan öğrencilerin Shell Eco-marathon’daki buluşmasında, Sakarya Üniversitesi’nin Hidrojen otomobili “Sahimo Mekano”,1 litre yakıtla 453 km. yol kat ederek şehir arabaları (UrbanConcept) kategorisinde 3. oldu. Hidrojen enerjisi ile çalışan araç, ilk elemeleri geçerek şehir arabaları kategorisinde 12 takım ile birlikte finale kaldı. “Sahimo Mekano”, son gün yapılan final yarışlarında Hollanda ve Norveç ekiplerinin ardından yarışı 3. sırada tamamladı. Shell Eco-marathon 2008’de, Fransız ekibin prototip kategorisinde tasarladığı otomobil ise, 1 litre yakıtla 3 bin 382 km yol kat ederek birinci oldu.

Shell’in 23 yıldır tüm Avrupa genelinde lise, teknik lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği ve onlara geleceğin “en az yakıtla en fazla yol alan” otomobillerini bugünden üretmelerine imkan sunan Shell Eco-marathon Yarışması’nda bu yıl Türkiye rüzgarı esti. 22 ülkeden 207 çevreci tasarımın yarıştığı Shell Eco-marathon 2008’de, Fransız takımı Lycee La Joliverie, 1 litre yakıt ile 3382 km yol kat ederek prototip kategorisinde birinci olurken, Türk takımları da başarılı performansları ve sempatik tavırları ile Shell Eco-marathon 2008’e damgasını vurdu.

22-24 Mayıs tarihlerinde Fransa’nın Nogaro kentinde düzenlenen Shell Eco-marathon’da ülkemizi temsil eden 12 okuldan Sakarya Üniversitesi, şehir arabaları kategorisinde 3. olurken, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri ise, yine şehir arabaları kategorisinde yarıştıkları otomobilleriyle, 1 litre yakıt ile 174 km. yol kat ederek 13. oldu. Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, gösterdiği performans ile, şehir arabaları kategorisinde, kullanılan yakıt tipine (etanol) göre ise 2.’liği elde etti. Yarışmaya bu yıl 2. kez katılan Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri, 2 yıl önceki yarışmada, “Damla” profilini öne çıkardıkları “Kibele” isimli araçlarıyla, “SKF Tasarım Ödülü”nü kazanmıştı.

Yarışmada bu yıl Türkiye’yi 4. kez temsil eden ve benzin ile çalışan otomobilleriyle katılan Şişli Terakki’li öğrenciler ise, “Prototip” kategorisinde, 1 litre yakıt ile 287 km. yol kat ederek, 68. oldu. Eskişehir Atatürk Anadolu Lisesi de, 142 km. yol kat ederek 82.’liğe ulaştı.

3 bini aşkın öğrencinin 207 tasarımıyla yarıştığı Shell Eco-marathon’da Türkiye’den ayrıca Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Eskişehir Atatürk Anadolu Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri yarıştı. Geleceğin Türk mühendislerinin geliştirdikleri projeler arasında, LPG ve petrolün yanı sıra, geleceğin enerji türü olarak nitelendirilen “hidrojen” ile çalışan otomobiller de yer aldı.

Prototip kategorisinde ilk 5

UrbanConcept kategorisinde ilk 5

Pistte nazar boncuğu!
Shell Eco-marathon 2008, Türkiye’den katılan ekiplerin misafirperverlik etkinliklerine de sahne oldu. Ziyaretçilere nazar boncuğu dağıtan Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileri, Türk kültürünün tanıtımına yönelik yaptıkları etkinliklerle büyük sempati topladı.

Yarışmanın kategorileri
Gençleri sürdürülebilir kalkınmaya ve enerji tasarrufuna katkıda bulunmaya teşvik eden Shell Eco-marathon, geleceğin otomobillerini andıran “Prototip” ve dış görünüş olarak yol amaçlı normal otomobillere benzeyen ancak bugünün sınırlı olanaklarına rağmen enerjinin optimum kullanımını hedefleyen “Urban” olmak üzere iki bölüm halinde yapılıyor. Yarışmada, kimi takımlar mevcut fosil yakıtları ve LPG’yi en iyi biçimde kullanmaya çalışırken kimileri de biyo-yakıt, güneş veya hidrojen gibi yeni alternatif enerji kaynaklarının ve sürdürülebilir yakıtların avantajlarını vitrine çıkarma fırsatını yakaladılar.

Türkiye Sponsorları
Türk ekiplerine hazırlanma sürecinde, organizasyonun ana sponsoru ve düzenleyicisi Shell danışmanlık destiği verdi. “Michelin” firması okulların ‘araç lastiği’ni sağladı, araçların nakliyesi Ekol tarafından gerçekleştirildi, araçlarda kullanılacak teknik malzemeler de 3M tarafından temin edildi. Shell Eco-marathon’da projelerinin tasarımından finansmanına kadar tüm yönetiminden sorumlu olan öğrenciler de kendi sponsor firmalarını bularak çok sayıda şirketten ekipman ve maddi destek sağladı.