Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Araçtan inmeden ödeme sistemi 5 ayda 260 Shell Akaryakıt İstasyonu’nda..

Shell ve Garanti Bankası’nın ortak projesiyle Akaryakıt sektöründe ilk kez bir kredi kartıyla, akaryakıt ödemeleri araçtan inmeden yapılıyor.

Sektörlerinin güçlü isimleri Garanti Bankası ve Shell, Aralık ayında belirlenen pilot bölgelerde uygulamaya başlattığı Araçta Ödeme Sistemi’ni hızla Türkiye geneline yaymaya devam ediyor. Müşterilerine araçlarından inmeden kredi kartıyla akaryakıt ödemelerini yapma imkanı sunan sistem, Kredi kartı tipine göre Bonus, Mil, MR veya Smart Puan kazandırırken, Türkiye genelinde 260 Shell istasyonunda uygulanıyor.

Araçta Ödeme Sistemi, teknolojinin hayatı kolaylaştıran gelişmelerini akaryakıt alımlarında bir ayrıcalık olarak sunuyor ve Türkiye akaryakıt sektöründe bir ilke imza atıyor. Garanti ve Shell ortaklığı ile hayata geçirilen sistem Shell'in faaliyette bulunduğu 140 ülke arasında ilk kez Türkiye’de uygulandı. Bu uygulamayla, Aralık 2007 tarihinden itibaren Shell akaryakıt istasyonlarında Garanti Bankası kredi kartları ile akaryakıt alan müşteriler, kasaya gitmeden ve araçtan inmeden; ön saha satış görevlisinin sunduğu POS terminaline şifrelerini girerek ödemelerini güvenle yapabiliyor. Garanti Bankası’nın kabul ettiği tüm Visa, MasterCard, CUP, Diners, JCB, American Express logolu kartlar bu hizmetten faydalanırken Bonus, Flexi, Shop&Miles ve American Express, Garanti Ticari Kartlar ve ParaCard ile yapılan ödemelerde kart sahipleri kart çeşidine göre Bonus, Uçuş Mili ve MR puan kazanıyorlar.

Garanti Bankası ve Shell müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmak üzere sunulan bu yeniliğin hizmet ağı, iki firmanın birlikte kurdukları sinerji ve müşterilerinden gelen olumlu tepkiler nedeniyle son derece hızlı bir şekilde yaygınlaştırıldı.

Sistemin Shell müşterileri tarafından hızla benimsenmesine ilişkin değerlendirme yapan Shell & Turcas Petrol A. Ş. Türkiye Perakende Satışlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, “Araçta Ödeme Sistemi”nin kullanım kolaylığı ve pratik olması açısından müşteriler tarafından çok hızlı bir şekilde tercih edildiğini belirtti.

Erdem: “Ağustos sonuna kadar hedef: 300 istasyon”

Akaryakıt sektöründe tüketicilerin, çeşitlilik açısından en gelişmiş ve kendisine en rahat koşulları sunan akaryakıt istasyonlarını tercih ettiğini belirten Erdem, “Shell&Turcas olarak bizler de müşterilerimize, bir yandan kaliteli yakıt sunma sözü verirken, diğer yandan sunduğumuz hizmetlerle istasyonlarımıza geldiklerinde kendilerini mutlu ve rahat hissetmelerini, yakıt alımlarını pratikleştirmelerini hedefliyoruz. Bu amaçla müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini artırmak için sürekli kendimizle yarış halindeyiz. “Araçta Ödeme Sistemi” de bunlardan biri. Sistemin pratikliği ve kullanım kolaylığı sayesinde, 5 ay içinde 260 istasyona ulaşacak kadar taleple karşılaştık. Projeyi Ağustos sonuna kadar ise 300 istasyonda uygulamayı planlıyoruz.”

Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, “ Garanti Ödeme Sistemleri olarak müşterilerimize herzaman en iyi hizmeti sunmak için çalışıyor, bu nedenle sürekli yeni ürün ve hizmetler geliştirerek sektöre yön veriyoruz. Shell ile birlikte Türkiye’de bir ilk olarak hizmete sunduğumuz Araçta Ödeme’de bu yeniliklerden biri. Benzin istasyonları kredi kartının en yoğun olarak kullanıldığı noktaların başında geliyor. Bu noktalarda müşterilerimize pratik, kolay, güvenli ve kazançlı bir çözüm sunmaktan dolayı çok mutluyuz.” dedi.