Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell, Türkiye’de 85. yılında yatırımlarına devam ediyor

Türkiye Cumhuriyeti’yle beraber yürüyen 85 yıllık başarı: Shell

Türkiye’ye yatırım yapan ilk uluslararası şirketlerden biri olan Shell, ülkemizde 85. yılını kutluyor. 85 yıl önce Cumhuriyet’in kuruluşu ile birlikte Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Shell, bugün 8 milyar dolar cirosuyla Türkiye’nin önde gelen enerji gruplarından biri haline geldi.


Türkiye’yi, akaryakıt dağıtım sektöründeki faaliyetlerinde verimliliğini artırmayı hedeflediği 6 kilit ülkeden biri olarak belirleyen Shell, ülkedeki varlığını ve konumunu daha da güçlendirmek amacıyla 1 Temmuz 2006 tarihinde Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük birleşme projelerinden birini hayata geçirmişti. Turcas şirketiyle perakende ve ticari satışlar ile lojistik alanındaki faaliyetlerinin tek bir çatı altında birleştirerek Shell & Turcas şirketini kuran ve yaptığı yatırımlarla madeni yağlarda ve benzinlerde pazar liderliğine ulaşan Shell Türkiye’deki yatırımlarını sürdürerek yoluna devam ediyor.


Türkiye Shell’in bölgede büyüme üssü olabilir

Shell’in Türkiye’deki 85’inci kuruluş yıldönümü ile ilgili bir açıklama yapan Shell Türkiye Ülke Başkanı Canan Ediboğlu, “85 yılda, Türkiye’nin en beğenilen enerji ve petrokimya şirketi konumuna ulaşan şirketimiz, yatırımlarına ilk günkü heyecan ve kararlılıkla devam ediyor” dedi.


Ediboğlu, Ortak girişim şirketi Shell & Turcas Petrol A.Ş.’nin de Shell’in Türkiye’de varlığını güçlendirme strateji doğrultusunda kurulduğunu ve Şirketin hedeflenenden de kısa bir sürede, beklentilerinin de ötesinde bir başarı kaydettiğini söyledi.


Ediboğlu, Türkiye’nin komşu ülkelerinde ileride gerçekleşebilecek işlerde ve ortaya çıkacak iş fırsatlarında Shell’in Türkiye’deki güçlü varlığının bir üs olarak kullanılmasının Shell Grubu’nun her zaman gündeminde olan bir konu olduğunu açıkladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin yakın gelecekte de enerji açısından hareketli geçeceğini ifade eden Ediboğlu, bu bölgedeki rezervlerin geliştirilmesi ve dünya pazarlarına aktarılması için yapılan yatırımların ve üretilen projelerin devam edeceğini söyledi.


Shell Türkiye Ülke Başkanı Canan Ediboğlu, Shell’in Türkiye’deki 85 yılını gelecek umudumuz olan çocukların ve gençlerin eğitimine verdikleri bir destekle kutladıklarını da sözlerine ekledi. Bolluca Çocuk Köyü’ndeki tüm çocukların 2008-2009 yılı eğitim - öğretim giderlerini Shell olarak karşıladıklarını belirten Ediboğlu, “Bir ülkenin en değerli varlığının ‘insan’ olduğu inancıyla, özellikle çocuklarımızı donanımlı ve eğitimli bireyler olarak yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Bu arzumuz bizi Bolluca’ya götürdü. Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nın Bolluca Çocuk Köyü, kimsesiz çocuklar sorununa getirdiği kapsamlı çözüm anlayışıyla örnek bir proje. Bolluca’da, korunmaya muhtaç çocuklarımıza güvenli bir ortam, eğitim-öğrenim fırsatı, geleceklerini inşa etme hakkı sunan, çocukları gençlik dönemleri de dahil, hayatlarının sonuna kadar destekleyen ve hep yanlarında olan bir program uygulanıyor” dedi.