Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Tüm dünyada büyük ilgi gören Ferrari oyuncak arabalar bu kez de dinamik sesli yeni modelleriyle Shell istasyonlarında...

Shell‘in yeni Ferrari oyuncak araba koleksiyonu çok ses getirecek!

Shell’in geçtiğimiz yıl Türkiye’de bir ayda 2 milyon 200 kişiye ulaşarak büyük yankı uyandıran “Ferrari Oyuncak Araba” kampanyası, bu yıl da farklı araba modelleri ve sürpriz yenilikleriyle Shell istasyonlarında yeniden başladı. Shell için özel olarak tasarlanan yeni arabalar, 1:38 ölçeğinde ve 7 farklı GT Ferrari modelinden oluşuyor. Birbirinden şık tasarıma sahip arabaların her biri kendine özgü ve dinamik motor sesi ve geri çek-bırak aksiyonu ile gerçek bir Ferrari aracının yarattığı heyecanı evlerinize taşıyacak. Kampanyanın tanıtım reklam filmlerinde ise 7 kere Formula One Dünya Şampiyonu Michael Schumacher rol alıyor.

30 Ocak tarihinden itibaren başlayan kampanyada Shell’den tek seferde 100 YTL’lik Shell V-Power, Shell V-Power Racing yada Shell V-Power Diesel ürünlerinden yada 4 litrelik Shell Helix motor yağlarından alan herkese anında, 7 adet Ferrari modelinden biri hediye ediliyor. Ayrıca diğer Shell yakıtlarından tek seferde 100 TL’lik alan müşteriler ise, sadece 3 YTL ödeyerek yine oyuncak arabalardan birine sahip olabiliyor.

Böylece Shell müşterileri, yine Shell’in geçtiğimiz yıl hediye ettiği, her biri iki vitesli 6 adet Ferrari oyuncak arabadan oluşan eşsiz Ferrari koleksiyonunu genişletme fırsatını yakalayacak

Modeller:
Ferrari FXX, Ferrari 599 GTB Fiorano, Ferrari F430 Challenge, Ferrari 250 GTO, Ferrari F40, Ferrari Challenge Stradale ve Ferrari 575 GTC.

Yeni bir seri geliştirmek üzere Shell’in Ferrari ile birlikte çalışarak tasarladığı otomobil serisi, gerçek Ferrari’deki her bir modelin ruhuna ve eşsiz sesine sadık kalınarak üretildi. Shell müşterileri için tasarlanan 7 farklı modelde, gerçek Ferrari binek otomobilinin önünde ve arkasında bulunan armalar da dâhil olmak üzere, orijinalinin tüm ayrıntılarına dikkat edildi.

Özel olarak tasarlanan oyuncak arabalar gerçek Ferrari sesi çıkarabilecek şekilde dizayn edilerek, son derece gerçekçi olmaları sağlandı. Ferrari oyuncak arabaları ‘geri çekilirken’ motorun dönme sesi duyuluyor ve ‘serbest bırakma’ aşamasında aracın düşük vitesten yüksek vitese geçişine benzer motor sesleri duyuluyor. Yeni Ferrari model araba koleksiyonu, Shell-Ferrari teknik ortaklığını ve 60 yılı aşkın bir süredir devam eden ortak performans tutkusunu kutlamak üzere hazırlandı.

Shell’in yeni Ferrari oyuncak araba kampanyası hakkında açıklamada bulunan Shell & Turcas Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna, “Shell ile Ferrari’nin 60 yıldır sürdürdüğü başarılı işbirliğinin sinerjisini yansıttığımız kampanyanın bu yıl da büyük ses getireceğine inanıyoruz. Bugün her bir Ferrari aracı, fabrikadan Shell yakıtı ve motor yağlarıyla beraber çıkmaktadır.


Shell olarak, Ferrari oyuncak arabaların da orijinalleri gibi en iyi performansa sahip olmasını hedefledik. Bunun için, tüm modellerin gerçek Ferrari sesine sahip oyuncak araçlar olarak üretilmesini sağladık. Arabalarda ‘geri çekilirken’ motorun dönme sesi duyuluyor ve ‘serbest bırakma’ aşamasında aracın düşük vitesten yüksek vitese geçişine benzer motor sesleri duyuluyor. Dünyanın en seçkin markalı böylesine üstün özelliklere sahip oyuncakları müşterilerimize hediye ederek hem Shell ile Ferrari’nin uzun yıllardır süren işbirliğini vurguluyor hem de performansa verdiğimiz önemi ön plana taşıyoruz” dedi.

Koleksiyonda yer alan otomobiller:

Ferrari FXX – Şimdiye kadar Maranello’da üretilmiş en gelişmis GT arabası olan FXX modeli Ferrari koleksiyonunun en gözde arabası. Sınırlı sayıda üretilmiş olan bu GT arabasıyla, Ferrari’nin en tutkulu müşterileri bile birer test sürücüsü olabilirdi. Şimdiye kadar, bu özel prototip arabadan sadece 30 adet üretildi.

Ferrari 599 GTB Fiorano – Ferrari’nin göz alıcı yeni tam alüminyum Gran Turismo modeli, 2006 yılında Cenevre Motor Show’unda sergilendi. Bu 12 silindirli, çift kişilik araba, önde gelen birçok araba dergisinin oyuyla “Yılın Arabası” seçildi. Maksimum hızı 300km/saat’i geçebiliyor.

Ferrari F430 Challenge – Ferrari’nin özel parkurunda yapılan birçok zorlu testin sonucunda, Fiorano, F430’un yeteneklerini biledi. Formula One’dan dönüşüm özellikle fren sistemi ve Formula 1 vites kutusu bakımından çok önemliydi.

Ferrari 250 GTO – Bu muhteşem 1960 berlinettası, mükemmel bir yarış arabası olduğunu kanıtladı. 1962’de, 24 Heures du Mans’ta bu 3.0 litrelik V12, sınıfında birinci gelerek ateşli taraftarlarının önündeki efsanevi duruşunu korudu. 250 GTO, maksimum çıkışını 7400rpm’de 290bhp şeklinde yapıyor.

Ferrari F40 – Dünyanın en hızlı ve güçlü yol arabalarından biri olan F40, 1987 – 1992 tarihleri arasında üretildi. 3.0 litrelik V8 motoru, 7000rpm’de 478bhp’ye ulaşıyor. 324km/saat maksimum hıza ulaşabilir. 24 Heures du Mans yarışında ve American IMSA Şampiyonluğu’nda yarıştı.

Ferrari Challenge Stradale – Ferrari, deneyimlerini International Ferrari Challenge serisinde, “yol sürüşü için tasarlanmış yarış arabası” diye ifade edilen arabanın üretimi için kullandi. Merkezi kuruluma sahip V8 motorundan gücünü alarak, 8500rpm’de 425bhp’ye çıkıyor ve 300km/saat’lik maksimum hıza ulaşıyor.

Ferrari 575 GTC – Ferrari’nin en heyecan verici yarış arabalarından biri olan 575 GTC, özellikle Ferrari’nin centilmen kullanıcıları için tasarlanmış ve bir sürü farklı seride yarışmıştır. Tamamı yeni olan 12 silindirli motoru hala 810bhp’yi zorluyor.

Formula One’ın yıldızı Michael Schumacher’li TV reklamı 
Kampanyanın reklam yüzü ise, yedi kez Formula One dünya şampiyonu olan, efsanevi Formula Onepilotu Michael Schumacher oldu.  Türkiye’de 31 Ocak 2008 tarihinde yayına giren ve küçük büyük herkes tarafından büyük ilgi gören yeni reklam filminde 2 çocuk aktör rol alıyor. 

Reklam çekimlerinin oldukça keyifli geçtiğini belirten Schumacher, kampanyayla ilgili şunları söyledi: “Söz konusu yeni Ferrari oyuncak arabalar, gerçekten çok iyi tasarlanmış ve gerçek Ferrari’ler gibi son derece gerçekçi sesler çıkarıyor. Kampanya, Shell’in Ferrari ile teknik ortaklığını kutlaması ve bunun sadece Formula One başarısından ibaret olmadığını göstermesi açısından çok iyi bir fırsat. Bu ortaklık sayesinde Shell, dünya sınıfındaki Shell V-Power yakıtını ve Shell Helix motor yağını geliştirmiştir” dedi.

Shell ve Ferrari’nin Uzun Vadeli Ortaklığı
Shell’in Enzo Ferrari ile ortaklığı 1930’lu yıllarda başladı. Shell yağ ve yakıtıyla ilk Ferrari arabası, İtalya’daki fabrikasından 1947 yılında çıktı. 60 yıl sonra, Shell ve Ferrari halen aynı performans tutkusunu paylaşıyor. Scuderia Ferrari ve Ferrari Gran Turismo, yol otomobillerinin performansına sunduğu katkıdan ve yeniliklerinden ötürü Shell’e 2007 yılında özel bir Ferrari ödülü sundu.

Söz konusu teknik ortaklık süresince Shell ve Ferrari, 11 FIA Formula One Üreticiler Dünya Şampiyonluğu ve 5 tanesi Michael Schumacher ile olmak üzere 8 Sürücüler Şampiyonluğu elde etti. Ancak bu teknik ortaklık pistte elde edilen başarıların çok ötesinde anlamlar taşıyor söz konusu ortaklık, yarış teknolojisini yollara uyarlamak anlamına da geliyor. Shell, Formula One’daki deneyimleriyle, dünya sınıfındaki Shell V-Power binek otomobil yakıtını ve Shell Helix motor yağını geliştirmiştir.