Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

AYASOFYA FOTOĞRAFLARI SHELL DESTEĞİYLE SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR

Fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un çektiği siyah-beyaz Ayasofya fotoğrafları Shell & Turcas’ın desteğiyle ilk kez bir kitapla sanatseverlerle buluştu

1923 yılından beri faaliyet gösterdiği Türkiye’de sadece akaryakıt ve enerji çözümleri üretmekle kalmayıp hayatın her alanında yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik sayısız projeye imza atan Shell yeni bir projeyle sanata destek veriyor. Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından biri olan Tahsin Aydoğmuş’un, 1979-2003 yılları arasında Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştığı süre boyunca çektiği Ayasofya Camisi fotoğrafları Shell’in desteği ile ilk kez bir kitapta toplanarak sanatseverlerle buluştu.

Aydoğmuş’un doğal ışıkta çektiği siyah-beyaz Ayasofya fotoğraflarından oluşan “Ayasofya” isimli kitabının tanıtım resepsiyonu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ve Shell & Turcas’ın desteğiyle 17 Ekim Cuma akşamı Ayasofya Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Tanıtım resepsiyonunda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Dünyanın en önemli mimari yapıtlarından biri olan Ayasofya ile bütünleşmiş bir yaşamı anlatan bu eser için Tahsin Aydoğmuş’a ve değerli desteklerinden dolayı Shell’e teşekkür ederim. Ayasofya’nın sahiplenmeye çok ihtiyacı var. En yakın zamanda restorasyonu tamamlayıp İstanbul 2010 Dünya Kültür Başkenti Projesi kapsamında dünyanın beğenisine sunulmalı” dedi.

Resepsiyonda söz alan Shell & Turcas CEO’su George Spanoudis ise Shell’in desteğiyle yayınlanan kitabın sadece Ayasofya’nın olağanüstü güzelliklerini değil, insanlığın güzele, değerli ve anlamlı olana ulaşma yolundaki sonsuz çabasını da anlattığını söyledi.

Spanoudis, “Sürekli değişen bugünün dünyasında bu değerleri, bu derinlikte bir ruhu ve aklı yeniden keşfetmeye, böylece gelecek kuşaklara anlamlı bir iz bırakmaya bizim de ihtiyacımız olduğunu yeniden hatırlayabiliriz. Böylesine anıtsal bir yapının güzelliklerini birçok şekilde yaşayabilirsiniz. Ama bizim sizleri davet ettiğimiz bu özel yolculukta beni en çok etkileyen, ışığın ve kompozisyonun inceliklerinin bu kadar ustalıklı bir şekilde peşine düşülmesi kadar, Aya Sofya’nın gerçek ruhunu ve insancıl özünü büyük bir içtenlikle yakalama çabasıydı. Burada, bir yandan her bir fotoğraf karesi bizi şaşırtır ve düş gücümüzü harekete geçirirken, bir yandan da albümün bütünü, insan kimliğinin, yaratıcılığının, manevi dünyasının ve birliğinin benzersiz bir simgesi olan Aya Sofya’nın ruhu önünde saygıyla eğilmemizi sağlıyor” diye konuştu.